Polska - Świat nauki

Ponad 270 atrakcji podczas poznańskiej Nocy Naukowców

2014-09-19 09:13:25 | Poznań

Obserwacja nanoobiektów przez specjalne mikroskopy, zabawa symulatorem koparki i uruchomienie silnika odrzutowego – to niektóre z ponad 270 atrakcji w programie poznańskiej Nocy Naukowców. Uczelnie udostępnią zwiedzającym swoje laboratoria w ostatni piątek września.

Poznańska Noc Naukowców odbywać się będzie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego i - po raz pierwszy - na Uniwersytecie Ekonomicznym. W imprezę włączyły się też Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.

Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej, celem imprezy jest przełamanie stereotypu naukowca i zachęcenie młodych ludzi do wybrania tej ścieżki kariery. - Najłatwiej to zrobić, pokazując naszych najlepszych naukowców przy pracy. Będzie można z nimi porozmawiać, zobaczyć, nad czym pracują – dodała Szajbe.

Politechnika przygotowała m.in. widowisko „Fizyka Gravity Show” - naukowcy przy jego okazji postarają się odpowiedzieć na pytania: czy można spadać nieskończenie długo i czy kot zawsze ląduje na cztery łapy.

- Zwiedzający poznają również grupę młodych naukowców budujących bolid wyścigowy i kilku szalonych chemików, którzy odkryją sekrety natury – wymieniła część atrakcji Szajbe.

W trakcie nocy poznaniacy będą mogli m.in. zwiedzić laboratorium zimna, gdzie w kilka sekund można zamrozić wodę. Dla dzieci przewidziano udział w budowaniu robotów oraz w warsztatach poświęconych wytwarzaniu energii odnawialnej.

Uniwersytet Przyrodniczy (UP) postawił na zdrowe odżywianie, świat mikroorganizmów oraz chemii. - Pokażemy, ile jest chemii w tym, co jemy na co dzień i jak wyglądają mikroorganizmy – powiedziała Urszula Mojsiej z UP. Naukowcy odkryją również tajniki świata grzybów i będą starali się udowodnić, że możliwe jest chodzenie po wodzie. - Prosimy o zabranie rzeczy na zmianę, bo nie wszystkim się to udaje – ostrzegła Mojsiej.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) chce się pochwalić obserwatorium astronomicznym – uczestnicy Nocy Naukowców zobaczą wybuch gwiazdy. Z kolei na wydziale biologii do rozwiązania będą zagadki kryminalne. - Wyjaśnimy, jak przy użyciu owadów można stwierdzić godzinę śmierci człowieka – powiedziała Anna Młynarczyk z UAM. Ponadto na wydziale chemii będzie można stworzyć własne kosmetyki i posłuchać wykładu o perfumach.

Między poszczególnymi miejscami pokazów i wykładów będzie kursował specjalny autobus.

Zainteresowanie Nocą Naukowców co roku wzrasta. W 2013 r. poznańskie uczelnie odwiedziło ok. 50 tys. osób, w tym 30 tys. skorzystało z oferty politechniki.

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością - być aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz dziewiąty, a w Poznaniu po raz ósmy. W 2014 roku odbędzie się w 300 europejskich miastach 24 krajów.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: noc naukowców poznań 2014 program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Polecamy
Pielęgniarstwo i położnictwo od teraz również niestacjonarne

Nowelizacja ustawy o studiach i zmiany w sposobie funkcjonowania wybranych kierunków studiów w 2019 roku.

Rozporządzenie do ustawy 2.0 zmieni klasyfikację dyscyplin naukowych.
Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie dotyczące klasyfikacji dyscyplin naukowych

Rozporządzenie do ustawy 2.0 zmieni klasyfikację dyscyplin naukowych.

Ostatnio dodane
nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Popularne