Recenzje - Teatr

Teatr Tańca - „Zawirowania”

2007-08-27 11:21:49 | Poznań

 W trackie trwającego w Poznaniu IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca można było się przekonać, jak wielkie są możliwości tańca i w jak ciekawy sposób przedstawiły to teatry europejskie. Na scenie Teatru Ósmego Dnia nie zabrakło także polskiego Teatru Tańca, dającego popis swoich ogromnych możliwości.

„Zawirowania" są propozycją teatralno-taneczną polskiego Teatru Tańca. Spektakl ten był całkowicie odmienny od pozostałych sztuk granych w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

Zaskoczył publiczność nie tylko efektownym popisem tanecznym, ale także wielowątkowością i wielopłaszczyznowością problemów  międzyludzkich, zamkniętą ostatecznie w jedną spójną całość. Wrażenie wielowątkowości dało nie tylko wprowadzenie na scenę czterech tancerzy-aktorów, ale także konsekwentne włączanie lub wyłączanie ze zdarzeń poprzez wycofywanie ich w tył sceny. Artyści wysuwali się lub znikali w ciemnościach zupełnie jak postaci gier komputerowych, które w początkowym etapie wybieramy do dalszej gry. Bity nowoczesnej muzyki dodatkowo wzmacniały to wrażenie cyberprzestrzeni, w której mogliby poruszać się tancerze. Jednak to tylko wrażenie, ponieważ rzecz dzieje się w życiu realnym, gdzie świat, dźwięki i ruch są całkowicie prawdziwe.

Zmieniające się nieustannie światła z białych na niebieskie, z niebieskich na żółte, z żółtych na czerwone dodatkowo podkreślały stany emocjonalne i duchowe postaci, nadbudowując także zaplecze fabuły. Kiedy scena robiła się niebieska, atmosfera stawała się zimna, a postacie nieco zdystansowane wobec siebie. Gdy zaś scenę przyćmiewał strumień ciepłej czerwieni, postaci zbliżały się do siebie, nawet w sposób cielesny. Nie brakowało scen miłosnych (a nawet erotycznych), jak i scen pełnych agresji i emocjonalnego wzburzenia. Zarówno sceny miłosne, jak i sceny bijatyk okazywały się idealnym połączeniem harmonii tańca z mową ciała. Uzewnętrzniały w każdym przypadku najbardziej podstawowe namiętności, jakie rządzą życiem intymnym człowieka. Podobnie jak w przypadku spektaklu francuskiej grupy Compagnie  Trajectoire, po raz kolejny przekonaliśmy się o tym, jak wielkie są możliwości ludzkiego ciała i jak nieograniczone są zdolności tańca do przekazywania trudnych historii przy jego pomocy.

„Zawirowania" to dynamiczna opowieść o przypadkach, a i wręcz wypadkach życia codziennego. Można by równie dobrze wyobrazić sobie, że wszystkie te zdarzenia miały miejsce w ciągu jednego dnia, w jednym tylko biurze. Postaci wchodzą na scenę ubrane w marynarki, siadają na obrotowych krzesłach, a na koniec wychodzą, zarzucając na ramię marynarki. Zupełnie tak, jakby wychodziły z biura. Oczywiście, przyjmując taką interpretację, trzeba założyć, że nie wszystkie zdarzenia działy się dosłownie. Mogły przecież odbywać się w sferze myśli i wyobraźni. Nierzadko przecież kłócimy się ze współpracownikiem albo flirtujemy, wyobrażając sobie jednocześnie odpowiednie do takiego scenariusza sceny. Jestem przekonana, iż ten, kto ominął „Zawirowania" naprawdę powinien szczerze żałować.


Aleksandra Galus
(aleksandra.galus@dlastudenta.pl)


Foto: Aleksandra Galus

 


Słowa kluczowe: teatr tańca zawirowania teniec recenzja poznań
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.