Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

"Teatr to przyjemność..."

2010-12-14

Na deskach Teatru Ósmego Dnia, 10 grudnia, aktorzy Komuny Warszawy wystawili spektakl „Księgi”! Po przedstawieniu rozmowę z Grzegorz Laszukiem poprowadził Łukasz Drewniak. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Teatr wobec…”.

„Księgi” dojrzewały rok do postaci, którą możemy oglądać teraz. Spektakl składa się z trzech części – pierwsza  „Księga wynalazcy” poświęcona jest amerykańskiemu architektowi, wynalazcy i wizjonerowi Richardowi Buckminsterowi Fullerowi. Kolejna „Księga podpalacza” opowiada o chińskim cesarzu Yongle, z dynastii Ming, który zbudował ogromną flotę. Mógł nią podbić cały świat, lecz zamiast tego rozkazał spalić wszystkie statki. Ostatnia część „Księga ogrodu” to harmonia, miejsce odpoczynku, spokoju. Niestety okazuję się, że nawet tam nie jest do końca idealnie. Artyści Teatru Komuna//Warszawa swoim ciałem, mimikom, gestem oraz niewerbalnymi aspektami mowy opowiedzieli nam te trzy historie. Przedstawienie osnuwała psychodeliczna muzyka, której towarzyszyło hałaśliwe „rzępolenie” skrzypiec.

Po spektaklu, na spotkaniu z Łukaszem Drewniakiem, Grzegorz Laszuk powiedział – Teatr to zabawa oraz przyjemność. Dopóki my, aktorzy będziemy czerpać przyjemność z grania, teatr będzie istniał, lecz my również możemy się wypalić, może nam zabraknąć sił lub pomysłów.

Na pytanie, jaka jest rola teatru we współczesnym świecie Laszuk, współtwórca Teatru Komuna Otwock (dzisiejsza Komuna//Warszawa) oraz jeden z najlepszych polskich grafików odpowiedział: - Teatr to nie jest żadna misja, aktorzy nie mogą spoglądać na swoją pracę jako na posłannictwo, ponieważ nie mają wpływu na odbiór jej przez widzów. Co z tego, że w spektaklu będzie ukryte przesłanie skoro publiczność może go nie wychwycić, wtedy odtwarzanie roli na scenie traci sens. Dlatego najważniejsze jest, aby bawić się teatrem, sztuką.

Miejmy nadzieję, że aktorzy Teatru Komuna//Warszawa nigdy nie stracą werwy do pracy i będziemy mogli ich podziwiać coraz to nowszych projektach.

„Teatr wobec…” to projekt, którego punktem wyjścia jest społeczne zaangażowanie sztuki, traktowanie teatru jako przestrzeni dialogu o współczesności i rozumiana bardzo szeroko polityczność.

Martyna Michalak
(martyna.michalak@dlastudenta.pl)

Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • Słucham? [0]"Mimikom"? Ortografia, jak widzę, tak samo dobra jak ten mizerny spektakl.

  2013-01-27, 13:56:49
  Kacper Kepa Nadolski
Zobacz wszystkie wypowiedzi
 
BLOK PROMOWANY
Ziaja Sopot Spa - poczuj zapach nadmorskich wakacjiWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z serii Sopot i Sopot Spa.
FB dlaMaturzysty.pl reklama