Premiery - Teatr

„IXXI–la lotta continua”, czyli oblicza terroryzmu

2013-02-01 10:11:31 | Poznań

ji„IXXI – la lotta continua” – to tytuł spektaklu w reżyserii Bartłomieja Raźnikiewicza, którego kolejną odsłonę będzie można zobaczyć już 2 lutego o godz. 19.00 w Auli Artis. Tym razem przedstawienie realizowane jest jako projekt studentów Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, we współpracy z Teatrem Ko-Inspiracja.

Tytuł spektaklu odwołuje się do wieloznacznej symboliki IXXI: to rzymski zapis daty 9 września oraz symbol dwójkowego zapisu komputerowego. Jak pisze twórca przedstawienia – niewiadome pomiędzy wiadomymi, tak jak w znanym nam świecie nieznani sprawcy i ofiary, tak jak w każdym z nas to, co myślimy o sobie i to, kim jesteśmy naprawdę i kim stać się możemy pod wpływem wydarzenia I, X,… lub IXXI. Z kolei „la lotta continua” to hasło użyte przez włoskie Czerwone Brygady, które oznacza, iż walka się nie skończyła, ciągle trwa.

Spektakl w formie tanecznego transu ostrzega nas, że nic w świecie nie jest tylko białe i czarne, a każdy z nas w przeciągu chwili może stać się zarówno ofiarą terroryzmu, jak i terrorystą. Przedstawienie ma przybliżyć zjawisko współczesnego terroryzmu oraz zmusić do dyskusji studentów, organizatorów i przybyłych gości. Organizatorzy widowiska podkreślają, że bodźcem do jego powstania są wydarzenia z 11 września 2001 roku. Jednak istotą spektaklu – jak mówi koordynator wydarzenia, Bartłomiej Raźnikiewicz – jest zrozumienie samego siebie oraz tego, kim możemy się stać w obliczu zagrożenia.

„IXXI – la lotta continua” – mówi reżyser – jest spektaklem nie tylko o poszukiwaniu korzeni terroryzmu tego bezpośredniego, o twarzy zamachowca. To przede wszystkim poszukiwanie korzeni strachu, który pod pozorem „obiektywnych” wiadomości determinuje nasze „wolne” życie i zamyka w więzieniu, którego nie można zobaczyć i poczuć – w więzieniu naszego umysłu. „Obraz kreuje rzeczywistość” – tak pisał Baudrillard, zatem to od nas samych zależy, jak bardzo wpatrujemy się w ten „obraz” i ulegamy tej rzeczywistości, którą tworzy. Czy stać nas na odwagę zmierzenia się z prawdziwym jej obrazem i jaką cenę gotowi jesteśmy zapłacić w tej asymetrycznej wojnie dobra ze złem. Nie chodzi o to, aby zwyciężyć, lecz aby umrzeć po właściwej stronie.

Spektakl jest realizowany i organizowany przez studentów II i III roku kierunku kulturoznawstwo WSNHiD w ramach zajęć „Organizacja spektaklu teatralnego”. Studenci pod okiem doświadczonych specjalistów zdobywają umiejętności praktyczne w różnych etapach przygotowania spektaklu.

2 luty 2013 godzina 19:00
wstęp wolny
Aula Artis WSNHiD, ul. gen. T. Kutrzeby 10

Słowa kluczowe: IXXI – la lotta continua Bartłomiej Raźnikiewicz spektakl terorryzm
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Otworzy się ziemia
Wrocławscy bezdomni na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO]

"Otworzy się ziemia" to spektakl pokazujący demontaż współczesnego człowieka.

Polecamy
"Miłość po dwóch stronach Atlantyku" - premiera sztuki

Spektakl będzie miał swoją premierę 30 września 2021 na Scenie Spektalove w Małej Warszawy.

Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.