Dzieje się - Teatr

Miasta kobiet

2006-09-21 14:16:47 | Poznań

 "Miasta kobiet" to projekt Polskiego Teatru Tańca, którego założeniem była procesowość, oparta na konfrontacji z widzem poszczególnych etapów pracy nad spektaklem.

Kolejne "odsłony" i dyskusje nad ostatecznym kształtem scenicznym "Miast kobiet" miały miejsce: 21 kwietnia 2006 w ramach cyklu "Teatr tańca w ogrodzie sztuk",

29 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca - prezentacja przedpremierowa, 20 sierpnia podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca - premiera w procesie.

W pierwotnej wersji projektu trzy autonomiczne choreografie autorstwa: Iwony Olszowskiej, Aleksandry Dziurosz i Iwony Pasińskiej prezentowane były w jednym wieczorze. Obecny układ - i jest to decyzja artystyczna, a nie organizacyjna - zakłada prezentację spektaklu "Moment. Gra II" w choreografii Iwony Pasińskiej jako odrębnej całości, która przedstwiona zostanie w wersji premierowej w drugiej połowie października oraz "Związków rzeczowych" Iwony Olszowskiej i "Homo Querens" Aleksandry Dziurosz w ramach jednego wieczoru.
I właśnie te dwa ostatnie tytuły w wykrystalizowanym kształcie scenicznym i obsadowym zobaczą Państwo 1 października 2006 r.o godz. 19.00 w Międzynarodowym Dniu  Muzyki na Scenie Rozmaitości w Poznaniu.

"Związki rzeczowe"
koncepcja i choreografia: Iwona Olszowska
muzyka: HERKOPFF
teksty piosenek: Andrzej Sadowski
pomysł scenograficzny i kostiumy: Iwona Olszowska
czas trwania: 35 min.
obsada: Barbara Czajkowska, Katarzyna Kowalska, Karolina Kraczkowska, Paweł Matyasik, Bartłomiej Raźnikiewicz, Ewa Sobiak, Daniel Stryjecki

Opowieść w "Związkach rzeczowych" budują równoległe światy stworzone w ruchu, tekstach i obrazach, które nie są tylko plastycznym dopełnieniem, a kolejną warstwą "dziania się". Iwona Olszowska nie ilustruje choreograficznie tekstów piosenek Andrzeja Sadowskiego, ale raczej dialoguje z nimi, pokazując nam różne zwiazki między ludźmi i formami. Równie ważne jest tu postrzeganie zmysłowe, jak i emocjonalne.

"Homo Querens"
scenariusz, tekst, projekcje video i choreografia: Aleksandra Dziurosz
muzyka: Aleksandra Bilińska (oraz cytaty muzyczne: Banco da Gaia, fragment muzyczny z filmu "Pi" Verka Serdyucha i Glyukoza)
realizacja dźwięku: Andrzej Słomkowski
czas trwania: ok. 35 min.
obsada: Agnieszka Błacha, Barbara Czajkowska, Katarzyna Kowalska, Karolina Kraczkowska, Anna Marek, Paulina Wycichowska oraz gościnnie Johnny Popiel

Spektakl "Homo Querens" zbudowanny jest z V części, których podtytuły prowadzą bohaterkę, ale i widzów  przez przestrzenie graniczne.
cz.I "Jeśli umrę nic się nie stanie"
cz.II "Życie - ciągła próba udowodnienia, że warto"
cz.III "Może mogę jeszcze żyć normalnie?"
cz.IV "Czemu Cię nie ma?"
cz.V "Jesteś"

Spektakle powstały przy pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego stypendystkami są Iwona Olszowska i Aleksandra Dziurosz.

Bilety w cenie 20 zł/ 30 zł (ulg./norm.) do nabycia: Impresariat PTT (ul. Kozia 4), CIM (ul. Ratajczaka 44), http://www.ticket-art.pl/
Rezerwacje: Impresariat PTT - 061 8 52 40 08

W trzy dni po premierze w Poznaniu Polski Teatr Tańca wyrusza do Niemiec by na scenie Hans Otto Theater w Poczdamie zaprezentować spektakl Ewy Wycichowskiej "Przypadki Pana von K."

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Polski Teatr Tańca - spektakl "Czterdzieści"
Polski Teatr Tańca na 15. Belgrade Dance Festival

Polscy tancerze wystąpią na międzynarodowym festiwalu tańca w Serbii.

Polecamy
Ewelina Marciniak laureatką Paszportów Polityki 2015 w kategorii Teatr
Ewelina Marciniak laureatką Paszportów Polityki 2015 w kategorii Teatr

Ewelina Marciniak została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Teatr. Wyróżniono ją "za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru".

Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Ostatnio dodane
Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Kupony i kody rabatowe