Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Choreograficzną wersję Haydnowskiego Stworzenia świata Uwe Scholza można śmiało zaliczyć do kanonu europejskiej neoklasyki końca XX w.

Przedwcześnie zmarły niemiecki twórca zadebiutował w 1985 r. w podwójnej roli – choreografa i dyrektora baletu Opery w Zurychu – przygotowując na jej scenie pełnometrażowy spektakl z muzyką Josepha Haydna. Przedstawienie okazało się ogromnym sukcesem i zapoczątkowało europejską karierę 25-letniego wówczas artysty. Czystość rysunku przestrzennego, świetnie skomponowane dynamiczne sceny zbiorowe i pas de deux głównych bohaterów, Adama i Ewy, stały się najlepszą wizytówką choreografa, który przez wiele lat utrzymywał balet w swoim repertuarze. Przeniósł go również na deski Opery w Lipsku, która stanowiła przez wiele lat przystań artystyczną twórcy.

Stworzenie świata do dziś jest jedną z najciekawszych propozycji repertuarowych sławnego Leipziger Ballett. Poznańska premiera spektaklu jest pierwszą realizacją choreografii Uwe Scholza w Polsce. Nasza publiczność mogła jedynie oglądać przedstawienia artysty podczas gościnnych występów odwiedzających nas zespołów.

Obsada i twórcy spektaklu

Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Stworzenie świata (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Stworzenie świata.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Stworzenie świata (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Stworzenie świata (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Stworzenie świata (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Stworzenie świata (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.