Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Poznańska premiera powstała na podstawie opowieści, zawartej w zbiorze Kwiatki św. Franciszka Ugolino z Montegiorgio, opera semantyczna - jak ją określił sam kompozytor - jest dziełem wyjątkowym. Już podtytuł Kotlety świętego Franciszka mówi o surrealistycznym podejściu do średniowiecznej legendy. Biorąc pod uwagę rysunki, które umieścił Themerson na kartach patytury (wykorzystane także na naszym plakatcie) widać, że nie ma żadnego śladu po klasycznej operze wielkich mistrzów tego gatunku. Realizatorzy poznańskiej realizacji - Krzysztof Słowiński (kierownictwo muzyczne), Piotr Bogusław Jędrzejczak (reżyseria), Leszek Paul (scenografia) i Iwona Pasińska (ruch sceniczny) - wbrew tematowi podeszli to swojej pracy bardzo poważnie, by poprzez doskonałe zrozumienie nierozerwalnych elementów, jakimi są muzyka, tekst, obraz i taniec, spotęgować ironię, absurd, groteskę i komizm zawartych w dziele, obchodzącego w tym roku 100. rocznicę urodzin, Stefana Themersona.

akt I
Franciszek skarży się swoim rodzicom na świat, w którym jest tyle przemocy i cierpienia. Umęczeni tym utyskiwaniem Ciotka z Wujem pytają go, dlaczego tak męczy Matkę i Ojca., zamiast prosić Bozię o zdrowie dla nich. W odpowiedzi Franciszek wygłasza mowę, że jest człowiekiem myślącym, układającym słowa w utwory i za to jest prześladowany przez Ojca, który oczekuje od niego, by był handlarzem. Oficjalnie też zrzeka się wszelkich dóbr, żegna się z przeszłością i wita z nowym życiem, za co wszyscy go potępiają. Ojciec rozpacza nad przerwaniem ciągłości rodu.

akt II
Franciszek wchodzi do domu Wilka, wskazuje na ślady krwi na jego ubraniu i pyta dlaczego porwał kolejną owcę w lesie pod wsią Gubbio. Wilk tłumaczy, że jest mięsożerny i musi jakoś się zaspokoić głód. Franciszek oferuje dostarczać mu jedzenia w zamian za obietnicę niekrzywdzenia innych. Wilk proponuje, by wspólnie założyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością służącą dobru wspólnemu, gdzie będą zabijać jadnięta kulturalnie, wedle boskich praw doboru naturalnego.

Fabryka Konserw Mięsnych. W swoim gabinecie Franciszek, siedząc na wielkiej puszce z nalepką „Kotlety św. Franciszka", zastanawia się nad zmianami zachodzącymi na świecie. Zdaje sobie sprawę, że został oszukany przez samego Boga, a cała ta rzeźnia jest przykrywką dla kolejnych cierpień. W obronie Wilka staje jego córka, mówiąc o sukcesie jaki osiągnęli, a sam Wilk mówi o błędzie Boga, że dał człowiekowi sentymentalny system nerwowy i mięsożerny żołądek. Franciszek i Wilk niewidząc innej alternatywy, kwitują, że ktoś musi być zabity, aby zmyć grzech gł

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Św. Franciszek i wilk z Gubbio (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Św. Franciszek i wilk z Gubbio.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Św. Franciszek i wilk z Gubbio (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Św. Franciszek i wilk z Gubbio (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Św. Franciszek i wilk z Gubbio (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Św. Franciszek i wilk z Gubbio (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
laureaci konkursu Wspomnienia o Katyniu
Poznaliśmy laureatów konkursu "Wspomnienia o Katyniu"

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom.

Zdenka Pszczołowska
Zdenka Pszczołowska: Praca w teatrze nigdy się nie kończy. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Reżyserka części "Świteź" opowiada o spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.