Teatr
Georges Bizet - Carmen

Georges Bizet - Carmen

Opis

Spektakle odbędą się:
9.01, 10.01 o godz. 19:00

Kierownictwo muzyczne obecnie Aleksander Gref
Inscenizacja i reżyseria Marek Weiss-Grzesiński
Dekoracje Boris F. Kudlièka
Kostiumy Maria Balcerek
Choreografia Izadora Weiss

OBSADA
ZUNIGA Marian Kępczyński, Rafał Korpik
MORALES Andrzej Bułło, Tomasz Mazur
DON JOSÉ Michał Marzec, Marek Szymański
CARMEN Galina Kuklina
ESCAMILLO Jaromir Trafankowski, Mariusz Otto, Adam Szerszeń
DANCAIRO Krzysztof Szaniecki, Jaromir Trafankowski
REMENDADO Tomasz Raczkiewicz, Dymitr Fomenko
FRASQUITA Agnieszka Dondajewska, Tatiana Pożarska, Małgorzata Olejniczak
MERCEDES Urszula Jankowiak, Wiesława Wiza, Magdalena Wilczyńska
MICAËLA Roma Jakubowska-Handke, Maria Mitrosz
Chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Podobno od czasu premiery Carmen w Paryżu w 1875 roku zaczęto na scenie operowej opowiadać o sprawach zwykłych ludzi. Potem ten sposób przedstawia bohaterów operowych nazwano we Włoszech weryzmem.

Carmen była dziewczyną piękną, spontaniczną, niezależną, kochliwą i... chyba rozpustną! Różnie to interpretowały mezzosoprany grające tę postać wymyśloną w ubiegłym stuleciu przez francuskiego nowelistę Prospera Merimée. Jako pierwsza Carmen śpiewała Célestine Gali - Marié. Sadząc z zachowanych dagerotypów była to Carmen rozpustna, ale próbowano psychologicznie pogłębić interpretację tej roli. Wychodziła z tego zwykle Carmen damulkowata, pretensjonalna i minoderyjna. Tak traktowano bohaterkę Bizeta w tradycji rosyjskiej - od Maksakowskiej przez Dawidoiwą, Borysenko, na Archipowej i Obrazcowej skończywszy. Największe polskie Carmen to Zacharska, Wermińska, Szczepańska i Kawecka. Na niedościgłych kreacjach tej ostatniej wychowały się wszystkie powojenne pokolenia poznańskich melomanów. Może nie te ostatnie, bo przecież Kawecka przestała śpiewać tę rolę w końcu lat 60.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.