Teatr
Osmędeusze

Osmędeusze

Opis

Miron Białoszewski tworzył poezję z najprostszych doświadczeń życia. Z byle czego potrafił wydobyć nieoczekiwane piękno oraz autentyczne wzruszenie. Nie uznawał granicy między tworzeniem a życiem. Drażniło go wszelka sztuka oficjalna, a pociągało go zwykłe życie kreowane w artystyczny sposób. Wśród tekstów, które pozostały po Teatrze Osobnym najciekawszym jest rzecz sceniczna epicka właśnie, czyli Osmędeusze, jedno z najciekawszych dzieł polskiego dramatu współczesnego.
W autorskiej inscenizacji Białoszewskiego było to jednoosobowe oratorium. Poeta grał role Przedstawiacza, który recytuje i intonuje tekst. Towarzysząca mu aktorka (Ludmiła Murawska) wcieliła się w postać niemej Pomagierki, pokazującej płaskie portrety bohaterów dramatu – szyldy, wykonane przez malarza Ludwika Beringa, trzeciego twórcę Teatru Osobnego.

Kanwa wydarzeń opowiadanych przez Przedstawiacza jest romansowo – kryminalna historia z peryferii przedwojennej Warszawy, okolic Cmentarza Powiązkowskiego. Poeta udziela głosu Sylwestrowi – podwórzowemu artyście, jego ukochanej Teodezji oraz Katakumbowej, tajemniczej władczyni cmentarnych skarbów, a także chórom i postaciom, wspominającym ich tragiczne losy.
Białoszewski chciał w tej skromnej formie zawrzeć wspomnienie o zamkniętej epoce przedmieścia, krainie swego dzieciństwa i – nawiązujący do II i IV części Dziadów Mickiewicza – uniwersalny dramat o niespełnionej miłości i śmierci.
Osmędeusze to misterium przywoływania umarłych, w którym rytuał miesza się z jarmarczną zabawą. Ubogi przedmiejski kabaret i zaduszny apel przenikając się , pokazują jednocześnie śmieszność i tragizm egzystencji.
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.