Jaka jest najlepsza droga do kariery?

2011-12-07 09:32:57 | Poznań

Udział w olimpiadach przedmiotowych jest dla uczniów nie tylko szansą na uzyskanie wyniku naukowego. Jest to również bardzo często przepustka do kariery. Przykład laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej pokazuje jak atrakcyjne zawodowo propozycje firmy logistyczne oferują zdolnym absolwentom szkół.

Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół średnich i policealnych uczących się zawodów: technik spedytor i technik logistyk. Start w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej to same plusy dla przyszłych logistyków. Finaliści są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz mają możliwość bezpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Logistyki, nie wspominając o bardzo atrakcyjnych nagrodach rzeczowych. Wiedza zdobyta przez olimpijczyków podczas przygotowań do olimpiady pomaga lepiej zrozumieć procesy logistyczne. Nie dziwi więc fakt, że wiodące firmy logistyczne są zainteresowane współpracą z najlepszymi uczniami – przyszłymi ekspertami ds. logistyki.

Ideą powstałego programu stażowego w firmie Dachser jest praktyczne przygotowanie młodych ludzi do pracy poprzez dwuletni, rotacyjny, płatny staż.  W każdym z oddziałów nad całością procesu stażowego czuwa trener wewnętrzny jako opiekun główny, natomiast w każdym z zespołów - specjalista, który jest mentorem stażysty na czas praktyki w danym dziale. W firmie Dachser wzajemne dzielenie się wiedzą jest zapewnieniem jej rozwoju, stąd w ramach współpracy pomiędzy trenerami, niemieccy koledzy - specjaliści z oddziału Hof, wspierają proces zgłębiania zagadnień. Podobne programy stażowe posiada również firma Kuhne+Nagel oraz Nagel Polska. Strategia działania jest taka sama. Stażyści rozpoczynają swoją przygodę w firmie od szkolenia wprowadzającego. Przy pomocy opiekuna – tzw. trenera uczestniczą we wszystkich procesach logistycznych, w kolejnych działach firmy. W trakcie trwania stażu, dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi stażu. Sprawdzają również swoje wiadomości rozwiązując przygotowane dla nich testy.

- Jako laureat III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej otrzymałem szansę odbycia dwuletniego stażu w firmie DACHSER  - mówi Piotr Wojna, student WSL, który w III edycji olimpiady zajął zaszczytne 4. miejsce. - Uznałem to za bardzo interesującą propozycję, inwestycję w swoją przyszłość. Jako stażysta z pewnością mogę powiedzieć, że się nie pomyliłem. Praca umożliwia mi uzupełnianie wiedzy teoretycznej o umiejętności praktyczne, co jest podstawą w pracy logistyka. Atmosfera podczas odbywania stażu jest bardzo dobra, pracownicy odnoszą się z życzliwością, aklimatyzacja w zespole nie sprawia żadnych problemów.  Uważam, że ten staż pozwoli mi realizować się oraz rozwijać, w stabilnej, nastawionej na ciągły rozwój międzynarodowej firmie logistycznej. Myślę, że umożliwi mi to również kontakt z  bieżącymi standardami globalnej logistyki. Mogę dodać, że na pewno warto startować w olimpiadzie logistycznej, a staż w firmie DACHSER otwiera drogę do przyszłości w szeroko pojętej logistyce – dodaje Piotr.

Poza Piotrem Wojną w firmie Dachser staż odbywają również inni laureaci i uczestnicy Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej: Katarzyna Musiał, Sebastian Góraj, Bartosz Franelak, Rafał Wiśniewski. Stażyści w firmie Dachser poznają obecnie zadania dotyczące pracy w dziale dyspozycji. W następnych etapach będą uczyć się kolejno specyfiki pracy w działach: spedycja międzynarodowa, dział obsługi klienta, dział obrotu paletami korzystając z platformy e-learningowej oraz uczestnicząc w zajęciach „virtual classroom”

- Firmy logistyczne bardzo chętnie wspierają organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej i coraz częściej są zainteresowane jej laureatami proponując im ciekawe staże, praktyki i pracę. Takie programy posiadają m.in. firmy: Dachser, Kuehne + Nagel, Nagel Polska i taka współpraca jest ogromną korzyścią dla obu stron. Firma logistyczna pozyskuje potencjalnego pracownika mając pewność, że jego wynik w olimpiadzie gwarantuje jego solidną wiedzę z zakresu logistyki. Dla takiego młodego człowieka jest to istna przepustka do kariery i to już po ukończeniu szkoły średniej. Wyższa Szkoła Logistyki, jako organizator olimpiady staje się w ten sposób platformą kontaktu pomiędzy młodymi zdolnymi olimpijczykami, a firmami logistycznymi chcącymi ich zatrudniać – podsumował Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL.

W tym roku wystartowała kolejna - IV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników przez Wyższą Szkołę Logistyki - 634 uczniów zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu. Zawody odbędą się już 9 grudnia.

ip

Słowa kluczowe: wyższa szkoła logistyczna kariera ogólnopolska olimpiada logistyczna konkurs dla studentów

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane