Robotyka (też) poza Politechniką

2011-07-07 16:21:03 | Poznań

Automatyka i Robotyka oraz Ochrona Środowiska – to nowe kierunki studiów, które od października 2011 r. po raz pierwszy pojawią się w ofercie Wyższej Szkoły Komunikacji i  Zarządzania w Poznaniu.   WSKiZ jest jedyną, poza Politechniką Poznańską uczelnią w Wielkopolsce, na której można studiować Automatykę i Robotykę.

Nowe kierunki rozszerzają ofertę uczelni w zakresie kształcenia technicznego. Już dziś można studiować na WSKiZie:  Zarządzanie i Inżynierię Produkcji oraz Informatykę. Jest to jedyna niepubliczna uczelnia w Wielkopolsce, w  której można zdobyć tytuł inżyniera, z zakresu Zarządzania i Inżynierii Produkcji.

Automatyka i Robotyka to wyjątkowy kierunek na uczelniach niepublicznych. Studenci zdobywają praktyczną wiedzę inżynierską. Uczą się jednocześnie podstaw ekonomii i zarządzania przedsiębiorstwem. Ochrona Środowiska to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów – inżynierów, którzy będą przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach oraz jednostkach administracji publicznej. Studenci tego kierunku zdobędą umiejętności praktycznego wykorzystania technik ochrony środowiska dla zrównoważonego rozwoju otoczenia firmy, a także poprawy stanu środowiska.  - „Dziś, dostosowanie do sytuacji, jaka panuje na rynku pracy wymaga od pracownika znacznie większej aktywności i zaangażowania w rozwój niż jeszcze kilka lat temu. Dotyczy to zwłaszcza pracy w nowych, dynamicznie rozwijających się sektorach gospodarki, głównie tych opartych o innowacyjne technologie” - mówi dr inż. Eugeniusz Neumann z Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania.

Z danych publikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w perspektywie kilku lat największe, bo aż 50-procentowe, zapotrzebowanie na rynku pracy będzie na absolwentów kierunków technicznych. A do 2013 roku może zabraknąć nawet 50 tys. inżynierów czy informatyków. Jednocześnie, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż  studia techniczne oblegane są przez mężczyzn. Kobiety rzadko decydują się na podjęcie studiów na specjalnościach takich jak: inżynieria, procesy produkcyjne czy budownictwo. Taki podział na rynku pracy jest utrwalony przez stereotypy, które wskazują na emocjonalną stronę kobiet i ich umysły humanistyczne. Nic bardziej błędnego. predyspozycje do nauk ścisłych nie są w żadnym stopniu zależne od płci. Badania pokazują, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni bardzo dobrze sprawdzają się w inżynierskich zawodach. – „Nie zdajemy sobie w pełni sprawy, jak zmieniła się praca inżyniera po wkroczeniu w erę informatyzacji i robotyzacji. Rola inżyniera stała się pracą twórczą i w pełni nadzorczą. To on projektuje maszyny i urządzenia w oparciu o najbardziej rozwinięte programy informatyczne, które jako informatyk często sam tworzy. (...) krótko mówiąc, jest to w pełni twórcza i satysfakcjonująca praca. Praca, do której śmiało mogą pretendować kobiety” mówi prof. dr hab. inż. Jan Krysiński, pomysłodawca akcji „Dziewczyny na politechniki”.

Ambicją WSKiZ jest stworzenie jak najlepszych warunków do studiowania dla maturzystek.

Specjalnie z myślą o kobietach w ramach programu zajęć organizowane będą fakultatywne warsztaty z asertywności, które mają poprawić pewność siebie i przygotować absolwentki do skutecznego funkcjonowania na rynku pracy. Studia organizowane są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Dodatkowo część zajęć realizowana będzie w trybie e-learningu. Wszystko to ułatwi zdobywanie zawodu również paniom, które chcą  połączyć studia z życiem osobistym. – „Uczelnia wprowadzając nowe kierunki zdobyła wsparcie z funduszy europejskich i podjęła zobowiązanie, że będą to studia przyjazne dla kobiet. Dlatego nie ukrywamy, że szczególnie gorąco zapraszamy  dziewczyny”- mówi dr inż. Eugeniusz Neumann z Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania.

Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert kierowanych do inżynierów specjalistów, którzy nie tylko nie mają trudności ze znalezieniem ciekawej oferty, ale też mogą stawiać coraz wyższe wymagania, także finansowe. Obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów są informatycy, automatycy i  właśnie inżynierowie ochrony środowiska.

Zajęcia będą prowadzone wspólnie, w ramach kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Studiów na podobnym kierunku nie oferuje żadna inna z niepublicznych szkół wyższych w Polsce.

ip

Słowa kluczowe: wskiz wyższa szkoła komunikacji i zarządzania nowe kierunki automatyka robotyka ochrona środowiska

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Jak Wojtek został „lotnikiem” Poznań

Wyznaczanie celów i konsekwentne dążenie do ich realizacji to najlepszy sposób na spełnienie marzeń.

Miasto Poznań wystartowało z kampanią skierowaną do maturzystów Poznań

Poznań przyciąga! Zapoznaj się z ofertą miasta.

Rynek usług medycznych potrzebuje właśnie Ciebie!

Rynek usług medycznych potrzebuje ludzi. W dzisiejszych czasach branża medyczna przeżywa swój rozkwit. Pracownicy wykonujący zawody medyczne znajdują zatrudnienie, bo na ich usługi jest duże zapotrzebowanie.

Spotkanie z Kosmetologią w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [Lipiec 2020]

Rozmowa menedżer kierunku i studentki... Czego się z niej dowiecie?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kosmetologia z liftingiem rzęs w GoWork.pl

Jak zostać pełnoprawną kosmetyczką w dwa lata? Skończ odpowiedni kierunek i zdobądź odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty!

Urban Management - ciekawy kierunek w CDV dla inżynierów przyszłości Poznań

Miasta w dzisiejszych czasach funkcjonują inaczej niż kiedyś. Oznacza to, że potrzebni nam będą nowi specjaliści.

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane