Skąd wzięła się chemia?

2015-11-25 08:50:32 | Poznań | artykuł sponsorowany

Chemia to jedna z nauk z grupy nauk ścisłych, a dokładnie mówiąc nauk przyrodniczych. Słowo chemia pochodzi z języka greckiego. To nauka zajmująca się badaniem natury oraz właściwości substancji – głównie  procesami zachodzącymi między nimi - podaje Preply, platforma oferująca m.in. korepetycje z chemii w Poznaniu.

Właściwości substancji oraz naturę bada również fizyka. Często trudno zauważyć granicę gdzie kończy się chemia a zaczyna fizyka. Obie te nauki są podstawą dla innych nauk przyrodniczych takich jak: biologia, geografia. Współczesna chemia to głównie nauka eksperymentalna pozbawiona cech dawnej alchemii. Alchemia łączyła niektóre elementy z chemii, fizyki, psychologii, mistycyzmu i religii. Alchemicy uważali, że odkryli lekarstwo na wszystko – "panaceum" oraz rozwiązali zagadkę nieśmiertelności. Pomimo tego można uważać, że dawna alchemia stworzyła początki dla współczesnej chemii.

- Początki chemii sięgają starożytności. Nazwa chemia pochodzi od słowa greckiego cheni – znaczy tajemniczy. Jako nauka przyrodnicza zawsze ciekawiła ludzi – była więc ciągle rozwijana metodami prób i błędów. Do głównych działów chemii należy chemia nieorganiczna – jest bardzo ważna, gdyż bez niej nie można poznać innych działów. Kolejnym ważnym działem jest chemia organiczna. Zajmuje się badaniem właściwości, budowy oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel. Związki organiczne zawierają też inne pierwiastki takie jak: tlen, wodór, azot, fosfor, krzem i siarka. Wcześniej wiele substancji zostało odkrytych przypadkowo. Dopiero W XX wieku opisano wiele nowych reakcji chemicznych - podaje Preply, platforma oferująca korepetycje z chemii w Poznaniu.

Oto niektóre z wynalazków, które w szczególny sposób wpłynęły na nasze życie
*Proch strzelniczy i nitrogliceryna były znane od dawna. Dopiero jednak Alfred Nobel potrafił sprawić żeby nitrogliceryna była bardziej stabilna. Był on przemysłowcem i naukowcem szwedzkim oraz wynalazcą dynamitu. Prace  nad udoskonalaniem dynamitu doprowadziły do wielu wypadków – w jednym z nich zginął brat Alfreda Nobla. Wówczas władze zabroniły prób. Alfred Nobel jednak się nie zniechęcił. Doświadczenia swoje przeniósł na barkę zamocowaną na rzece. W 1864 r. mógł już rozpocząć masową produkcję dynamitu. Wynalazł także detonator i zapalnik. Wynalazki te obniżyły koszt wysadzania skał przy  budowie mostów, tuneli, kanałów. Alfred Nobel  był człowiekiem zamożnym, założył wiele firm. W testamencie zapisał swoją fortunę na fundowanie nagrody z wielu dziedzin: fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz nagrody pokojowej. Powstała w 1900 r. Fundacja Nobla zgodnie z jego testamentem zarządza majątkiem i procenty od jego majątku przeznacza na fundowanie Nagrody Nobla.

*Alexander Fleming – wybitny szkocki bakteriolog i lekarz. Jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. W 1928 r. podczas usuwania bakterii z naczyń zauważył, że na tej kolonii rosnącą pleśń, która niszczyła bakterie. Po wielu eksperymentach odkrył penicylinę zabijającą bakterie a działającą łagodnie na człowieka. Twierdził, że to natura wyprodukowała penicylinę, on ją tylko odkrył. Penicylina jako antybiotyk służy do leczenia wielu chorób.

*Maria Skłodowska - Curie nasza rodaczka otrzymała dwa razy Nagrodę Nobla. W 1906r. wraz z mężem Piotrem Curie  otrzymała nagrodę z fizyki – za prace nad promieniotwórczością. W 1911 r. otrzymała  indywidualną Nagrodę Nobla z chemii – za odkrycie pierwiastków polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych. Aby uzyskać jeden miligram polonu trzeba przetopić 1 tonę rudy uranowej – taką pracę wykonali Maria i Piotr Curie. Rad i polon znajdują duże zastosowania między innymi  w medycynie przy niszczeniu komórek nowotworowych. Maria Skłodowska - Curie była nie tylko wielką uczoną, ale również wielką Polką zawsze sławiącą nasz kraj na arenie międzynarodowej.

*Wiele lat trwało poszukiwanie gumy odpornej na ciepło i zimno. Dokonał tego Charles Goodyear. Po wielu próbach w końcu znalazł odpowiednią mieszankę. Przypadkiem wsypał trochę gumy, siarki i ołowiu do jednego naczynia a później włożył wszystko do pieca. Otrzymał zwęgloną i stwardniałą gumę, która nadal była do użytku. Opracował więc proces wulkanizacji. Przed odkryciem tego procesu wszyscy pragnęli wodoodpornych butów, płaszczy i toreb wykonanych z kauczuku przywiezionego z Brazylii. Nie było to jednak proste. Dopiero odkrycie wulkanizacji zmieniło możliwości przemysłu – doceniamy to również dzisiaj.

*Leo Hendrik Baekeland – to belgijski chemik i przemysłowiec mieszkający również w USA. Opracował wiele technologii chemicznych np. produkcję papieru fotograficznego oraz opatentował swój największy wynalazek bakelit. To tworzywo sztuczne stworzone z pewnego rodzaju żywicy. Jego głównymi zaletami są: niepalność, nietopliwość, nierozpuszczalność, duża odporność chemiczna. Bakelit ma zastosowanie w produkcji obudowy telefonów, elementów izolacyjnych, biżuterii, części silnika oraz zabawek. Roy J. Plunkett – amerykański chemik. Odkrył materiał zwany teflonem. Używany jest on dzisiaj np. do produkcji patelni.

*Harry Brearley – wynalazca stali nierdzewnej. W  XX wieku zauważono, że mieszanina żelaza i chromu  jest odporna na działanie substancji kwaśnych. Stal ta została opatentowana w 1912 r. przez niemieckich inżynierów Kruppa – dotyczyło to jednego z rodzaju stali. Jako pierwszy nazwy stal nierdzewna użył Harry Brearley. Pracował on dla przemysłu zbrojeniowego. Odkrył, że mieszanina żelaza, chromu i węgla nie reaguje na  ocet  i sok z cytryny – stal ta nie rdzewieje. Początkowo używano tej stali do wyrobu sztućców. Później zaczęto ją produkować na sposób przemysłowy. Stali nierdzewnej używa się do produkcji: zbiorników przemysłowych, armatury i domowej, narzędzi chirurgicznych, sztućców, naczyń, garnków, instalacji w przemyśle spożywczym, konstrukcji stalowych, elementów dekoracyjnych, ogrodzeń, części silnikowych w samolotach i rakietach, wind, chłodni. Odpowiednie normy wymuszają stosowanie stali nierdzewnej w kontakcie z żywnością. Stal nierdzewna jest odporna na korozję, na wysokie temperatury, ma lśniący połysk, można ją stosować w agresywnym środowisku.

*Na uwagę zasługuje również wynalezienie mydła. Znane ono jest już od starożytności. Wynaleźli mydło Fenicjanie. Proces powstawanie polega na długim gotowaniu tłuszczów (w zależności od rodzaju mydła używa się tłuszczu wieprzowego , oleju rzepakowego, lnianego) np z roztworem stężonym zasady sodowej, magnezowej lub litowej. Są różne rodzaje mydła. Służą one nie tylko do celów higienicznych ale również używane są w farmaceutyce – do sporządzanie maści oraz jako dodatki do produkcji smarów łożyskowych. Obecnie często produkuje się  mydło przez bezpośrednią reakcję zasad z tłuszczowymi kwasami, które są otrzymane z rafinacji ropy naftowej.

*Bardzo ważną rolę w obecnym świecie odgrywa oczyszczanie ścieków metodą chemiczną. Oczyszczanie tego rodzaju stosuje się głównie przy ściekach przemysłowych zawierających metale ciężkie takie jak ołów oraz związki organiczne. Chcąc żyć w czystym środowisku musimy dbać o prawidłowe zagospodarowanie ścieków.
Przedstawione wyżej wynalazki przyczyniły się do ulepszenia życia człowieka. Są to tylko niektóre odkrycia dokonane przez wybitnych chemików. Nauka rozwija się w bardzo szybkim tempie – czekamy więc na następne wnioski powstałe z obserwacji świata. Należy tylko wierzyć, że odkrycia nie  zwrócą się przeciwko człowiekowi oraz całej przyrodzie.

Autor - Preply, platforma oferująca korepetycje z chemii w Poznaniu. Zapraszamy na naukę chemii poprzez stronę http://preply.com/pl/poznan/korepetycje-z-chemia studentów i nie tylko.

 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: preply, korepetycje z chemii, poznań

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Koniec roku szkolnego 2019/2020. MEN wspomina przebieg kwarantanny

Jak wyglądała walka z COVID-19 w polskiej oświacie? Powspominajmy i pomyślmy o starcie kolejnego roku szkolnego.

EXPERYMENT dla szkół i przedszkoli 2020/2021 - stacjonarnie, online i wyjazdowo

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni posiada ofertę edukacyjną dostosowaną do potrzeb każdego!

Inicjator w Akcji 2020 - program wsparcia dla projektów edukacyjno-społecznych

Zbierz zespół i zrealizuj swój autorski projekt ze wsparciem finansowym i merytorycznym!

Jak zostać programistą? Obalamy 5 mitów!

Jeśli jesteś w liceum lub technikum albo na początku studiów, to jest to dobry moment, aby pomyśleć o karierze... programisty.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

"Kosmetolog - specjalista od stóp do głów" - webinarium Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku [Wrzesień 2020]

Dowiedz się wszystkiego o umiejętnościach i kwalifikacjach w tym zawodzie!

Spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia w Akademii Leona Koźmińskiego [25 sierpnia 2020]

Spotkanie informacyjne online dla kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie w Akademii Leona Koźmińskiego.

Nabór uzupełniający w Akademii Morskiej w Szczecinie [2020/2021]

Dowiedz się, jak zapisać się na studia w AMS!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Egzamin zawodowy 2019: terminy, przebieg, zasady - egzamin zawodowy 2019, testy zawodowe 2019, terminy egzaminów zawodowych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o egzaminie zawodowym w roku szkolnym 2018/2019.