zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy łatwo o pracę po studiach humanistycznych? Ile można zarobić?

poniedziałek, 10-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Panuje przekonanie, że humaniści mają trudniej na polskim rynku pracy. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Poznaniu. Istotnie przedstawiciele niektórych branż mogą mieć problem ze znalezieniem tu zatrudnienia. Dowiedz się, którzy oraz jakich zarobków należy spodziewać się po studiach humanistycznych.

praca dla humanistyNiektórzy humaniści nie znajdą pracy w Poznaniu. Którzy?

Wszyscy znają żart o humaniście i balkonie, który mówi, że absolwenta studiów humanistycznych od balkonu odróżnia to, że balkon utrzyma rodzinę, a humanista niekoniecznie. Niemniej analiza ofert pracy dostępnych pod adresem https://www.gowork.pl/praca/poznan;l pokazuje, że praca w Poznaniu czeka nie tylko na ścisłowców. Wskazania Barometru Zawodów podpowiadają jednak, że przedstawiciele niektórych profesji istotnie mogą mieć problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Dotyczy to zwłaszcza:

●     filozofów,

●     historyków,

●     politologów,

●     kulturoznawców,

●     socjologów,

●     specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych.

Na poznańskim rynku pracy spotykamy obecnie zbyt dużo osób, które ukończyły studia humanistyczne związane z dziedzinami wymienionymi wyżej. Firmy, korporacje i przedsiębiorstwa z regionu nie są w stanie zaoferować adekwatnej liczby ofert pracy, co często zmusza absolwentów do przekwalifikowania się lub emigracji zarobkowej w inne regiony kraju. Co więcej, humaniści raczej nie znajdą w Poznaniu pracy w działach administracyjnych i biurowych. Lokalny rynek notuje także nadmiar asystentów i asystentek.

Jakie kierunki humanistyczne dają dziś najwięcej możliwości znalezienia pracy w Poznaniu?

Obecnie mamy jednak dobry czas m.in. dla nauczycieli. Są oni licznie poszukiwani w Poznaniu. Dlatego też humanista, który chciałby spróbować swoich sił w sektorze edukacji, może z powodzeniem starać się o pracę w szkołach albo firmach oferujących szkolenia i korepetycje. Zatrudnienie czeka zwłaszcza na nauczycieli:

●     przedmiotów ogólnokształcących,

●     języków obcych i lektorów,

●     praktycznej nauki zawodu,

●     przedmiotów zawodowych,

●     przedszkoli,

●     szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. 

Pracę znajdą nie tylko sami nauczyciele, ale także osoby w inny sposób zawodowo związane z wychowywaniem, resocjalizacją i opieką nad dziećmi i młodzieżą. To szansa m.in. dla absolwentów studiów pedagogicznych i psychologicznych. Praca socjalna to również kierunek społeczno-humanistyczny, który warto dziś studiować w Poznaniu. Specjaliści posiadający interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności wykorzystywane w oferowaniu i przeprowadzaniu działań pomocowych to pracownicy, których brakuje. Są cenieni w całym powiecie.

Gdzie jeszcze czeka zatrudnienie dla humanisty?

Humaniści znajdą zatrudnienie także jako specjaliści ds. telefonicznej i elektrycznej obsługi klienta. Mowa nie tylko o pracy w call center i jako ankieter czy teleankieter. Studia humanistyczne związane są często z uzyskaniem konkretnych kompetencji miękkich, takich jak m.in. rozwinięte umiejętności interpersonalne, umiejętność negocjacji, skutecznej argumentacji czy podtrzymywania komunikacji. Wszystko to potrzebne jest na stanowiskach związanych z obsługą i doradztwem klientów, występujących w mnogiej liczbie branż.

Skuteczna praca z innymi ludźmi to istotna cecha humanistów, którzy podejmują zatrudnienie także jako przedstawiciele handlowi. Rozwinięte umiejętności sprzedażowe to często domena właśnie absolwentów różnych studiów humanistycznych. Wśród specjalistów poszukiwanych w Poznaniu znajdują się również specjaliści ds. PR, marketingu i reklamy. Oni również wywodzą się najczęściej m.in. z takich kierunków, jak dziennikarstwo, medioznawstwo, marketing, zarządzanie czy filologia polska.

Średnie zarobki na najbardziej poszukiwanych stanowiskach

Sprawdziliśmy, ile statystycznie zarabiają humaniści zatrudnieni w sektorach, które obecnie najliczniej rekrutują w Poznaniu. Danych na ten temat dostarcza Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Średnia przewidywana dla stanowiska nauczyciela to 4,2 tys. zł brutto miesięcznie. Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana, bo nauczyciele otrzymują różne wynagrodzenia w zależności m.in. od posiadanego stopnia awansu zawodowego, wykształcenia oraz sektora zatrudnienia (publiczny i prywatny).

Pracownik socjalny może liczyć średnio na 200 zł mniej od nauczyciela, ale tutaj wpływ na pensje również ma wiele zmiennych i indywidualnych czynników. 4,5 tys. zł brutto miesięcznie to natomiast statystyczna stawka przypisywana pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku doradcy klienta. Lepsze wypłaty dotyczą przedstawicieli handlowych, którzy pobierają około 5,6 tys. zł brutto miesięcznie. Zarobki na podobnym poziomie otrzymują zatrudnieni w PR, marketingu i reklamie.

Artykuł Partnera

fot. freepik

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama