Inna
Tańcz bez Wstydu - Rubin/ p2: Polish Funk

Tańcz bez Wstydu - Rubin/ p2: Polish Funk

Opis

Z miłości do funku przesłuchali setki płyt i wybrali prawdziwe perły. Didżeje Misty, Papa Zura, Cpt. Sparky oraz Burn Reynolds stworzyli już cztery kompilacje "Polish Funk".
- Kiedy na imprezie po utworze Jamesa Browna puszczamy jakiś polski kawałek funkowy, ludzie często są zaskoczeni - tłumaczy Cpt. Sparky. Wspólnie z trójką przyjaciół didżejów Mistym, Burnem Reynoldsem i Papa Zurą tworzy kolektyw Soul Service. Podczas imprez grywają disco, jazz, oldschoolowy hip-hop, jazz i oczywiście funk.
Kilka lat temu wpadli na pomysł wydania kompilacji z najlepszymi polskimi utworami funkowymi. Przeglądając swoje całkiem pokaźne zbiory płytowe, wybrali jedenaście pereł, w tym piosenki Grażyny Łobaszewkiej i Ergo Band, Jerzego Miliana, Piotra Figiela, Novi Singers czy Grupy ABC. Wszystkie nagrane w latach 70. Tak Powstało Polish Funk 1.
Stary polski jazz i funk didżeje zbierali od lat. Płyty kupowali w komisach, na giełdach, w internecie. - Za każdym razem, gdy przejeżdżałem przez małe miasteczka, zaglądałem do warsztatów RTV AGD. Tam zawsze stała jakaś skrzynka z zakurzonymi płytami - opowiada Misty. Dziś w ich zbiorze są zarówno płyty ogólnie dostępne, jak i rarytasy, za które na giełdach internetowych trzeba płacić po kilkaset dolarów.
Takie ceny często zaskakują nie tyle didżejów, ile samych artystów. - Rozmawialiśmy z niektórymi muzykami z "Polish Funk". Opowiadali nam, że te swoje funkowe kompozycje zawsze uważali za bardziej komercyjne, adresowane do szerszej publiczności. Dziwią się, że my teraz mamy na to taką zajawkę - tłumaczy Sparky, a Misty dodaje: - To był po prostu pop. Ale za to jaki! Wystarczy go porównać do dzisiejszego popu, by usłyszeć, jak kolosalna jest różnica.
To prawda, żadna ze współczesnych gwiazd estrady nie byłaby w stanie stworzyć czegoś, co choć minimalnie byłoby tak taneczne, porywające i ciekawe, jak np. "Bądź wieczorem w dyskotece" w wykonaniu orkiestry Henryka Debicha czy "Panie, co pan" Bemibek. - Polski funk nie jest tylko kopią amerykańskiego. Podobnie jak polski jazz. Ma własny charakter, styl, słychać w nim słowiański akcent - mówi Misty.
Albumy "Polish Funk" dostępne są nie tylko w Polsce. Dotychczas sprzedało się kilka tysiąca kompaktów i płyt winylowych. Można je także kupić w USA, Europie, Japonii.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi