Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Maria Peszek

Kiedy2007-03-10 godzina 20.00
Za ile40 zł w przedsprzedaży do nabycia w CIM, ROCK LONG LUCK, W STARYM KINIE, KLUB DRAGON, KLUBOKAWIARNIA MESKAL, PORTOBELLO W dniu koncertu 50 zł do nabycia w klubie Blue Note
GdzieBlue Note Jazz Club
Kościuszki 76/78 (C.K. Zamek)
Poznań
Maria Peszek
Miasto mania - na żywo" - to kolejny etap niezwykłego projektu Marii Peszek. Po sukcesie płyty i spektaklu w warszawskiej Fabryce Trzciny, laureatka tegorocznych prestiżowych nagród Gazety Wyborczej i Tygodnika Przekrój,  wyrusza w kolejną część trasy z koncertową wersją „miasto mani".

"Miasto mania" to kompleksowy projekt. Od początku pomyślany jako wieloczłonowe zjawisko. Oczywiście najistotniejszym elementem jest płyta, będąca motorem całego przedsięwzięcia a to co dzieje się "dalej " jest organicznym przedłużeniem płyty.

W warszawskiej Fabryce Trzciny "miasto mania" funkcjonuje jako rodzaj zdarzenia teatralno-muzycznego, które nazywam "teledyskiem na żywo". Zdarzenie to łączy w sobie elementy instalacji multimedialnej, koncertu i spektaklu teatralnego ale nie ma w nim żywych muzyków. To precyzyjnie skomponowana całość, o której sile w dużym stopniu decyduje obraz, projekcje, detale.

"Miasto mania na żywo" to po prostu koncert. Zdarzenie bardziej spontaniczne, pełne improwizacji  i żywego kontaktu z muzykami i z publicznością. Piosenki z płyty w nieco innych, bardziej energetycznych, czasem żywiołowych aranżacjach. Na koncertach towarzyszy mi czterech  świetnych muzyków: Michał Fox Król - instrumenty klawiszowe, Wojtek Traczyk - kontrabas, Mariusz Wróblewski - gitara, Marcin Ułanowski - perkusja.

„Nie należy więc spodziewać się tu żadnych aktorskich tricków ani uatrakcyjnień wizualnych. Nie będzie też Marii Peszek "w roli wokalistki" a po prostu Maria Peszek wokalistka. Nie byłabym jednak sobą gdyby i w "miasto manii na żywo" nie znalazły się niespodzianki..."

 

„Miasto mania" ukazała się 14 października 2005 roku nakładem firmy Kayax.  
Za tę niezwykłą płytę Maria Peszek została wkrótce nagrodzona prestiżowymi nagrodami Gazety Wyborczej i Tygodnika Przekrój, oraz Fryderyka w kategorii Nowa Twarz w Fonografii."Miasto Mania Na Żywo"

teksty: Maria Peszek, Piotr Lachmann oraz Olga Tokarczuk
muzyka: Wojciech Waglewski, Emade, Fisz

 


"miasto mania" jest rodzajem dzisiejszej Alicji w Krainie Czarów. Krainą Czarów jest miasto, miejsce dużo bardziej niebezpieczne, którego zagadki bywają też okrutne... Wykraczając poza utarte schematy zarówno w warstwie znaczeń, jak i formy, „miasto mania" to pochwała wyobraźni w jej najczystszej postaci - abstrakcji. Przesłanie to znakomicie wyraża zdanie Olgi Tokarczuk: „Korzystajmy z dachów, bowiem nie ma naprawdę powodów, dla których mielibyśmy chodzić tylko po ziemi..."

Niemal wszystkie mieszczuchy od kilku miesięcy są pod wpływem ... albumu „miasto mania", w którym Maria Peszek - laureatka tegorocznych prestiżowych nagród Gazety Wyborczej i Tygodnika Przekrój - opisała życie 30-latki w wielkim mieście.

Autorski, niszowy projekt „miasto mania" sprzedaje się na płytach w masowych nakładach, krytycy prześcigają się w pochwałach, bo zdolna aktorka okazała się charyzmatyczną wokalistką.

Aktorka sprawia, że publiczność otrzymuje znacznie więcej niż zestaw piosenek wyśpiewanych do mikrofonu. Maria Peszek prostymi środkami przeradza koncert w efektowny spektakl bawiąc się przy tym wprost doskonale. Jej zespół umiejętnie rozbudowuje utwory za sprawą instrumentalnych zabaw, a ich improwizatorskie uniesienia współtworzą dramaturgię utworów, np. w piosence „Pieprzę cię miasto" wokalistka gwiżdżąc „rozmawia" z perkusją


W trasie koncertowej „Miasto Mania Na Żywo" gra zespół złożony ze znakomitych muzyków: Michał „Fox" Król - instr. klawiszowe, Marcin Ułanowski - perkusja, Wojtek Traczyk - kontrabas, Mariusz Wróblewski - gitary. Wspólnie z Marią Peszek zaprezentują nieco inne, pełne improwizacji, koncertowe wersje piosenek z albumu „miasto mania".Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2019 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama