Koncert
EEF 2022: Chojnacki/Miguła Contemplations - Marialy Pacheco & Omar Sosa

EEF 2022: Chojnacki/Miguła Contemplations - Marialy Pacheco & Omar Sosa

  • 2022-06-15
  • Poznań

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 22.

fot. Michał Antoniewicz

Opis

Cztery ręce i cztery stopy w szalonej i absurdalnej grze między forte i pianissimo, między dzikimi jazdami po białych klawiszach a ostrożnymi ruchami palców. Zawsze jednak w stu procentach z muzyką i pasją. Palce mkną po klawiszach, tworząc lotne tony, wciągające frazy, splecione melodie. To muzyka, która tańczy. Czego innego można się spodziewać po spotkaniu wybitnych pianistki i pianisty z Kuby: Marialy Pacheco i Omara Sosy?

Ona jest jedną z najbardziej ekscytujących przedstawicielek swojej klasy, pierwszą kobietą, która zwyciężyła w Konkursie Solo Fortepianowe na Festiwalu Jazzowym w Montreux. To artystka, która nieustannie podejmuje nowe wyzwania. Jej zmysłowa gra przypomina unikalną mieszankę tradycyjnej muzyki kubańskiej, rytmów afro-kubańskich i współczesnego jazzu.

On jest jednym z jej mistrzów, wirtuozem-szaleńcem (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), który bez wysiłku przeskakuje między rytmami i stylami, a mimo to nigdy nie zbacza z kursu. Wie, jak połączyć latin jazz i afrykański spirytualizm z klasycznym europejskim stylem i dźwiękami amerykańskiego zachodniego wybrzeża.

W 2017 r. Pachego i Sosa nagrali wspólnie album Duets, który dał początek ich kolejnemu projektowi: Manos. Jego zwieńczeniem będzie wydana wiosną 2022 r. płyta MANOS-Live in Bonn. Jest to zarejestrowany na żywo niesamowity koncert w sali kameralnej Beethoven-Haus w Bonn, koncert-dialog, który nie mógłby być piękniejszy.

Oczywiście Pacheco i Sosa są przygotowani, odbyli próby. Omar poszerzył nawet zakres dźwięków na swoim fortepianie. Ale tak naprawdę nie jest mu to potrzebne. Już od pierwszej sekundy pojawia się między muzykami ta szczególna iskra, która łączy dwie pokrewne dusze, a pianista i pianistka z pełną swobodą reagują na to, co mają sobie do zaoferowania.

Kiedy Pacheco wykonuje jeden z jej charakterystycznych pasaży, do akcji wkracza Sosa w rytualnych szatach Santerii, śmiejąc się z harmonijnego motywu. A kiedy Sosa tworzy niemal hipnotyczną atmosferę za pomocą dyskretnych efektów elektronicznych, Pacheco wysyła równie elektryzujące sygnały. Potem oboje szaleją, goniąc się, kłębiąc w szczególnego rodzaju duecie, niczym dwa motyle w gorączce Montuno.

Wszystko to może wydawać się chaotyczne, ale Pacheco i Sosa nie tracą się z oczu. Jedno spojrzenie często wystarcza, by wiedzieć, dokąd zmierza drugie, a potem, z niemal dziecięcą radością artyści łączą się w jedność, zabierając publiczność do świata latynoskiego jazzu. Co za impreza! Co za zabawa! Koncert Marialy Pacheco i Omara Sosy jest objawieniem. To niesłychane, czego może dokonać dwoje wyjątkowych pianistów, jeśli tylko pozwolą sobie na odrobinę swobody.

Pacheco i Sosa to absolutnie doskonałe połączenie dwóch muzycznych partnerów w głębokim, wewnętrznym ukłonie ku wielkim wartościom muzycznym ich ojczystej Kuby.

ip

Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "EEF 2022: Chojnacki/Miguła Contemplations - Marialy Pacheco & Omar Sosa"? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty Poznań, koncerty Poznań na dziś, koncerty Poznań jutro, koncerty Poznań w tym tygodniu, koncerty Poznań na weekend.
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
beata
Niespodzianka od Beaty Kozidrak: premiera nowego singla na FEST Festival!

Nowy singiel "Frajer" jest już dostępny w streamingu!

teledysk
Oficjalny teledysk do "Jiggle Jiggle" jest już dostępny! [WIDEO]

Kto wystąpił w remiksie piosenki, która stała się hitem TikToka?

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!