Wiadomości - Z życia Uczelni

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce zapraszają do Poznania

2022-05-19 14:19:01 | Poznań

20 maja 2022 w Poznaniu rozpoczną się rekordowe Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Na starcie w stolicy Wielkopolski pojawi się wielu czołowych zawodników, m.in. złoci medaliści olimpijscy z Tokio – Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek czy Kajetan Duszyński.

O wydarzeniu:

Akademicki czempionat „królowej sportu” wraca do Poznania po jedenastu latach. Impreza jest organizowana przez miejscowy AZS, dla którego lekkoatletyka od dawna pozostaje jedną z flagowych sekcji. W trakcie trzech dni w Wielkopolsce stanie do rywalizacji aż 1410 zawodników z 95 uczelni, co jest nowym rekordem frekwencji na Akademickich Mistrzostwach Polski.

– Areną mistrzostw ponownie będzie stadion na Golęcinie, ale tym razem po modernizacji i wzbogacony o obiekt treningowy. Cieszymy się, że AMP w lekkiej atletyce wracają po dłuższej przerwie do Poznania – mówi Tomasz Szponder, przewodniczący komitetu organizacyjnego mistrzostw oraz prezes OŚ AZS Poznań.

W gronie uczestników tegorocznej edycji nie zabraknie czołówki polskich lekkoatletów. W Poznaniu zobaczymy członkinie złotej sztafety mieszanej oraz srebrnej kobiecej z Tokio – Natalię Kaczmarek (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) oraz Małgorzatę Hołub-Kowalik (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Poznaniu). „Aniołki Matusińskiego” powalczą między sobą na dwóch dystansach, w tym na 200 metrów (serie w niedzielę o godzinie 10:00), które będą najliczniej obsadzoną konkurencją imprezy (aż 142 uczestniczki!). Obie zobaczymy także w koronnych 400 metrach (piątek, godz. 12:30), gdzie Kaczmarek broni tytułu, a do walki stanie m.in. także Dominika Baćmaga (AZS AWF Warszawa), która w Tokio była rezerwową w sztafecie.

Rywalkami azetesowskich medalistek olimpijskich na krótszym z dystansów będą m.in. Klaudia Siciarz (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), która w Tokio startowała w biegu na 100 metrów przez płotki, czy rewelacyjna na początku sezonu Martyna Kotwiła (Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny w Radomiu). Ta ostatnia powalczy także w sobotnim sprincie, gdzie jej najgroźniejszą rywalką może być Katarzyna Sokólska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), olimpijka z Rio de Janeiro z 2016 roku.

W Poznaniu zobaczymy także innego członka złotej sztafety mieszanej z Tokio. Kajetan Duszyński z Politechniki Łódzkiej – podobnie jak jego koleżanki z kadry – powalczy na 200 metrów, a także w męskiej sztafecie 4x400 metrów. – Występy w AMP są zawsze dla mnie niezwykle ważne. Czuję się dobrze i mocno liczę na najwyższe lokaty – nie ukrywa Duszyński, który w starcie indywidualnym będzie rywalizował m.in. z Tymoteuszem Zimnym (OŚ AZS Poznań) – kolejnym rezerwowym w sztafecie podczas igrzysk w Tokio.

To nie koniec mocnych nazwisk na starcie AMP w lekkiej atletyce. O medale w Poznaniu powalczy również m.in. skoczek wzwyż Norbert Kobielski, dziewiąty zawodnik ostatnich halowych mistrzostw świata w Belgradzie, czy Adrianna Szóstak, aktualna mistrzyni Polski w skoku w dal i trójskoku, w którym wystartuje w weekend. Złota AMP w skoku w dal zamierza bronić z kolei Magdalena Żebrowska.      

Kolejną obrończynią tytułu, która pojawi się w Poznaniu, będzie Daria Zabawska. Aktualna seniorska mistrzyni kraju w rzucie dyskiem pięciokrotnie kończyła AMP ze złotem.  Trzykrotnie zdobywała je jako studentka Politechniki Białostockiej, a dwa razy, będąc reprezentantką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym obecnie studiuje administrację. Start w stolicy Wielkopolski będzie ósmym udziałem Zabawskiej w lekkoatletycznych AMP.

Dyspozycja na początku sezonu mogłaby być wyższa, ale ostatni start w Gliwicach napawają mnie delikatnym optymizmem. Mam nadzieję, że w Poznaniu będzie kolejna zwyżka formy – mówi pochodząca z Białegostoku 27-latka, która w sobotę rozpocznie walkę o swoje szóste złoto w tej imprezie. – AMP-y to zawsze fajne zawody nie tylko dla studentów, ale i dla profesjonalnych zawodników. Liczba zgłoszonych osób sprawia, że rozładowuje się ciśnienie związane z występem. Jako zawodowcy nie mamy często do czynienia ze startami, podczas których możemy się poczuć nieco luźniej. O lekceważeniu przeciwników nie ma jednak mowy. Podejdę do mistrzostw w pełni skoncentrowana na obronie złota zapewnia Zabawska.

Na stadionie na poznańskim Golęcinie pojawią się też dwaj synowie słynnych lekkoatletów – w rywalizacji młociarzy powalczy Adam Ziółkowski (Politechnika Poznańska), syn mistrza olimpijskiego Szymona Ziółkowskiego, który zasiada w komitecie honorowym AMP w lekkiej atletyce, a w konkursie tyczkarzy kibice zobaczą Sebastiana Chmarę juniora (UMK Toruń).

AMP w lekkiej atletyce rozpoczną się w piątek, 20 maja 2022, o godzinie 10:00. Tego samego dnia o godzinie 16:00 jest zaplanowana oficjalna ceremonia otwarcia. Zawody zakończy w niedzielę finał sztafety mężczyzn 4x400 metrów (godz. 14:30).

Podczas imprezy zostaną wręczone specjalne nagrody upamiętniające pierwszą złotą medalistkę olimpijską – Halinę Konopacką (AZS Warszawa) oraz związanych z poznańskim AZS trenerów Wojciecha Weissa i Jerzego Sudoła.

ip
Fot: Paweł Skraba/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Poznań, Lekko Atletyka, Studia, Mistrzostwa Polski, Poznań
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
konto dla studenta
Idealne konto bankowe dla studenta - czyli jakie?

Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce zapraszają do Poznania Poznań

Na starcie w stolicy Wielkopolski pojawi się wielu czołowych zawodników.

Studia podyplomowe online
Studia podyplomowe online we Wrocławiu - dlaczego to dobry wybór?

Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, studiowanie w dzisiejszych czasach jest o wiele łatwiejsze.

Polecamy
Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Polecamy
Ostatnio dodane
konto dla studenta
Idealne konto bankowe dla studenta - czyli jakie?

Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce zapraszają do Poznania Poznań

Na starcie w stolicy Wielkopolski pojawi się wielu czołowych zawodników.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.