Dzieje się - Teatr

5x2 czyli "Zostań gwiazdą kabaretu"

2007-01-25 10:41:04 | Poznań

 V eliminacja V Festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu", w Scenie na Piętrze. 

W piątych eliminacjach zmierzą siękabarety: Z Konopi z Kielc, Snobów z Lidzbarka Warmińskiego oraz Waganci z Kielc.

Zwycięzca w kategorii kabaret otrzyma statuetkę, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Poznania, a zwycięzca w kategroii piosenka kabaretowa otrzyma Złoty Kciuk Radia Złote Przeboje. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymują tort okoliczościowy, ufundowany przez Cafe Dobski oraz prawo występu w czerwcowym Finale Festiwalu.

Gościem Specjalnym podczas V eliminacji będzie Kabaret "RAK" w składzie: Krzysztof Hanke, Grzegorz Poloczek i Krzysztof Respondek.

Kiedy: 09 lutego 2007 roku, godz. 20:00
Gdzie: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8
Za ile: 21 zł; bilety do nabycia w CIM i Estradzie Poznańskiej

Informacje o kabaretach:

KABARET SNOBÓW
Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego i tworzy go trzech artystów: Radosław Bielecki - autor większości tekstów kabaretu, Wojciech Adamczyk i  Bartłomiej Zdanowicz.
Kabaret Snobów jest laureatem wielu nagród i wyróżnień:
W 2005 roku:
Zwycięstwo w dwóch edycjach Lidzbarskich Starć Kabaretowych eLeSKa, wyróżnienie nagroda publiczności podczas XXVI Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry, nagroda                                                                               publiczności, prezydenta Poznania i radia "Złote Przeboje" podczas  pierwszej eliminacji Ogólnopolskiego Przeglądu Kabaretów "Zostań Gwiazdą Kabaretu" w Poznaniu
W 2006 roku:
Zwycięstwo w drugim starciu kabaretowym eLeSKi sezonu 2006, Grand Prix i Nagroda Publiczności podczas II Ogólnopolskiego Przeglądu Kabaretów w Skierniewicach pt. „Zimowa Akcja Kabaretowa", III miejsce podczas finału Lidzbarskich Starć Kabaretowych eLeSKa 2005/2006, awans do półfinałów krakowskiej PAKI, awans do Wieczoru Ostatniej Szansy - PAKA 2006, II miejsce w Siedleckiej Nocy Kabaretowej, I miejsce podczas Mazurskiego Lata Kabaretowego - Mulatka w Ełku, GRAND PRIX XXVII Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry


Z KONOPI
Grupa powstała w Kielcach w październiku 2004 roku, pod patronatem Studenckiego Centrum Kulturalnego Politechniki Świętokrzyskiej.
Tworzą ją studenci Politechniki oraz Akademii Świętokrzyskiej: Krzysztof Kubalski, Norbert Orłowicz, Michał Pustuła, Adrian Socha.
Do największych dotychczasowych sukcesów kabaretu Z Konopi należą:
zakwalifikowanie się do Finału III Przeglądu Kabaretów Studenckich „PKS 2006", dojście do półfinału przeglądu „Wyżyny Drwiny" w Lublinie, zajęcie I miejsca na IV Kolarzu Kabaretowym w Końskich. Kabaret brał również udział w Turnieju Artystów Kabaretowych „TAK FM". Kabaret Z Konopi brał udział w eliminacjach IV Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu".

WAGANCI
Kabaret Waganci powstał 20 maja 2005 roku, z fuzji dwóch kieleckich kabaretów - kabaretu Im'potencjał i Kabaretu Trudnych Przypowieści.
Startowali w Ełckim przeglądzie kabaretowym MULATKA 2005, gdzie zajęli trzecie miejsce....w czwartym rzędzie, bo na podium było ciasno.
W obecnym składzie działają od stycznia 2006 roku, a już w marcu udało im się awansować do półfinału krakowskiego przeglądu PAKA. Zajęli także II miejsce w przeglądzie kabaretowym KOKS.
W skład kabaretu wchodzi trójka studentów kieleckich uczelni - Akademii Świętokrzyskiej i Politechniki Świętokrzyskiej oraz uczeń kieleckiej szkoły muzycznej.
Ich obecny program nosi nazwę „Volkswagant" i jest on drugim programem kabaretu.

KABARET "RAK"
Kabaret "RAK" powstał na przełomie roku 1981 i 1982 w Rudzie Śląskiej. Początkowo miał być sposobem na rozwiązanie wszechobecnego przygnębienia, wypływającego ze stanu wojennego, a po zaakceptowaniu przez publiczność, stał się sposobem na życie. Oficjalnymi założycielami Kabaretu „RAK" są Krzysztof Hanke, Ryszard Siwek i Andrzej Stefaniuk, a nazwa „RAK" wzięła się od pierwszych liter imion założycieli. Od początku zasadą kabaretu było korzystanie wyłącznie z własnych tekstów, która obowiązuje do dzisiaj.
Kabaret „RAK" używa na scenie gwary śląskiej, co nie zawsze było doceniane na przeglądach amatorskich, lecz dało uznanie w środowisku śląskim, czego dowodem było zdobycie przez Kabaret nagrody podczas Tyskich Spotkań Teatralnych. W kabarecie „RAK" występowało wielu znakomitych wykonawców między innymi Andrzej Afanasiew, Jolanta Szczyrk, Jolanta Literska występująca obecnie pod pseudonimem „Joka", Krzysztof Kubica.
Z upływem lat zaczęto współpracować z innymi wykonawcami, jak Marian Makula i Grzegorz Poloczek, którzy dołączyli do składu podstawowego. Doszło też do krótkiej lecz owocnej współpracy z kompozytorem Grzegorzem Spyrą. Z tego okresu pochodzi jeden z największych przebojów „RAK-a" - „Moplik". Zespół współpracował też z innym kompozytorem - Stefanem Sendeckim.
Nagrano wiele programów telewizyjnych i radiowych, nobilitacją były występy z uznanymi artystami takimi jak Jan Pietrzak, Kabaret „Elita", Kabaret „Koń Polski", czy z reżyserem Krzysztofem Jaślarem.
Od 1 stycznia 1991 roku w podstawowym składzie rudzkich artystów występują: Krzysztof Hanke, Grzegorz Poloczek i Krzysztof Respondek - aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, który wprowadził do kabaretu „RAK" elementy aktorskie i wokalne. Obecnie głównym tekściarzem jest Grzegorz Poloczek, który sprawdza się zarówno w pisaniu skeczy i monologów, jak i piosenek, dzięki czemu kabaret „RAK" pracuje na wszystkich polach twórczości kabaretowej.


Słowa kluczowe: zostań gwiazdą kabaretu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

Red Sky Performance
Teatralne widowisko Red Sky Performance zelektryzowało NFM [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z występu w w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.