Recenzje - Teatr

Czy brzydkie kaczątko stanie się łabędziem?

2010-11-29 12:53:26 | Poznań

Przechadzając się po ulicach Anglii nonszalancki fonetyk, Henry Higgins, odgaduje dla zabawy pochodzenie przechodniów po ich akcencie. Profesor kpi z języka ubogiej handlarki kwiatów, uznaje ją za beznadziejny przypadek błędnego posługiwania się angielszczyzną. I wówczas wpada na pomysł, aby wziąć sobie za ambicję i z wulgarnej kwiaciarki Elizy Doolittle uczynić księżniczkę.

Zakłada się ze swoim przyjacielem Pułkownikiem Pickeringiem, że w pół roku zrobi z Elizy damę. Nie jest łatwo wymazać z pamięci prostej dziewczyny nagannych przyzwyczajeń językowych. Czy na pewno Profesor poradzi sobie z tym trudnym zadaniem?

Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, gdzie 27 listopada odbyła się premiera sławnego musicalu „My Fair Lady” w reżyserii Daniela Kustosika. Spektakl będzie wystawiany do końca listopada, więc jest jeszcze okazja do poznania losów Elizy i Profesora Higginsa. To broadwayowski hit  Alana Jay Lernhra, na podstawie komedii „Pigmalion” George'a Bernarda Shawa z muzyką Frederica Loewego, w tłumaczeniu Antoniego Marianowicza. Adaptacja filmowa sztuki Shawa w 1964r. otrzymała 8 Oskarów! W tym samym roku musical pojawił się również w Polsce właśnie w Operetce Poznańskiej (dzisiejszy Teatr Muzyczny). Obecnie, w przeddzień jubileuszu 55–lecia istnienia Teatru Muzycznego, spektakl „My Fair Lady” ponownie wystawiany jest na jego deskach.

Anna Lasota, w roli Elizy Doolittle swoimi „wpadkami” językowymi uroczo rozczulała, jednocześnie wywołując śmiech wśród widzów.  Złośliwe żarty Profesora Higginsa, którego świetnie zagrał Daniel Kustosik, rozbawiały publiczność do łez. Musical często „zakłócały” gromkie brawa oraz salwy śmiechu. Świetna oprawa muzyczna, którą zawdzięczamy Orkiestrze Teatru Muzycznego, potęgowała wesoły nastrój na widowni. Mimo że w fabułę spektaklu wpleciony jest subtelnie wątek miłosny, „My Fair Lady” nie kończy się amerykańskim  happy-endem. Dzięki temu zakończenie jest tym bardziej zaskakujące i oryginalne oraz sprawia, że przedstawienie nie jest ckliwym romansem.  

Chociaż od pierwszego wystawienia „Pigmaliona” minęło blisko pół wieku, historia o brzydkim kaczątku, które z czasem rozwinęło łabędzie skrzydła, jest nadal aktualna. Ponadto,  musical w sposób dowcipny, humorystyczny przedstawia problem, który nie tylko w Anglii, ale również w dzisiejszej Polsce jest ciągle obecny – problem z poprawnym posługiwaniem się językiem ojczystym. Dzięki swojej ponadczasowej treści „My Fair Lady” zasługuję na uwagę każdego pokolenia – od przedszkolaka po osobę starszą.

My Fair Lady, Teatr Muzyczny Poznań, premiera 27 listopada 2010


Martyna Michalak
(martzna.michalak"dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: my fair lady recenzja teatr muzyczny poznań daniel kustosik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Las - Psychoteatr
Las - recenzja pscychomonodramatu

Oceniamy muzyczny monodram Angeliki Pytel z "Psychoteatru".

inni ludzie
Inni ludzie - recenzja spektaklu

Czy Maciej Stuhr podołał reżyserskiemu wyzwaniu?

Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.