Dzieje się - Teatr

Plany repertuarowe Teatru Animacji na sezon teatralny 2018/2019

2018-09-14 10:10:04 | Poznań

Teatr Animacji w Poznaniu zaprezentował plany repertuarowe na sezon 2018/2019. Dowiedzieliśmy się, jakie spektakle znajdą się w ofercie. Poznaliśmy informacje na temat najnowszej premiery dla dorosłych pt. "Za-Polska" Agaty Biziuk. Przedstawiono także nowego aktora w zespole artystycznym Teatru.

Mateusz Barta - Teatr Animacji w Poznaniu

Repertuar Teatru Animacji na sezon teatralny 2018/2019


„LABirynt 2.0” Alicji Morawskiej-Rubczak reż. Alicja Morawska-Rubczak
Spektakl dla najnajów czyli dzieci w wieku 0-3 lat. Premiera: 9.09.2018 godz. 15.00 i 17.00

„Za-Polska” Agaty Biziuk reż. Agata Biziuk
Spektakl dla dorosłych. Premiera: 22.09.2018 godz. 19.00
Benefis 40-lecia pracy artystycznej Elżbiety Węgrzyn – 29.09. godz.19.00

„Miłość do trzech pomarańczy” Pawła Aignera reż. Paweł Aigner
Komedia dell'arte dla szerokiego spektrum widzów od 12 roku życia.  Teksty arii i chórów: Joanna Walter wg Gozziego Premiera: 12.01.2019

„Bajka o trzech konikach” Marek Cyris reż. Marek Cyris
Bajka dla dzieci od 4 lat na motywach ludowych. Scenografia: Marta Zając, muzyka: Kapela ze Wsi Warszawa. Premiera: II połowa stycznia 2019

„Jungle People” Mateusza Pakuły reż. Mateusz Pakuła
Współczesny spektakl o tym jak bohaterowie powieści Rudyarda Kiplinga patrząc na dzisiejszą rzeczywistość pod postacią swoich archetypów, pokazują co zrobiliśmy z naszym pięknym Światem. Spektakl od 15 lat. Premiera: marzec 2019.

„Nowe szaty cesarza” Artura Romańskiego na motywach baśni Jana Christiana Andersena reż. Artur Romański
Muzyczna bajka dla dzieci w wieku od 3 lat. Premiera: kwiecień 2019

Inne wydarzenia


ZMYSŁOWISKA – spektakle dedykowane widzom niesłyszącym i niewidzącym oraz tym, którzy  pragną spotkać się z dramatami Maliny Prześlugi za pośrednictwem nietypowych sposobów percepcji.
LSD czyli Lalkowa Scena dla Dorosłych

Nowe wydarzenie dwa razy w miesiącu w piątki wieczorem zapraszamy widzów na spektakl wykorzystujący lalki i ożywioną formę, dedykowany widzom dorosłym. Chcemy pokazać naszym najstarszym Widzom, że mogą przyjemnie spędzić początek weekendu w Teatrze, a lalki są nie tylko dla dzieci...

FIFNA BRYKA i METAFIZYKA

Mobilna scena Teatru Animacji, dzięki której możemy dotrzeć z naszymi spektaklami choćby na koniec świata, ale zaczęliśmy od Wielkopolski. Póki co na naszej scenie mobilnej gramy spektakl „Nie bój się, Tygrysie” i „Karmelek”.

GALERIA LALEK

Nowa multimedialna i interdyscyplinarna wystawa w Galerii Lalek – październik-listopad.
PREMIERA BEFERSKA spektaklu  „Karmelek” Marty Guśniowskiej reż. Bartosz Kurowski
Scena Wspólna, czwartek 15 listopada godz. 17.00
PAKIETY EDUKACYJNE do wybranych spektakli do pobrania na stronie teatru. Warsztaty dla nauczycieli – informacje o datach na stronie Teatru Animacji w Aktualnościach.
SPEKTAKLE Z AUDIODESKRYPCJĄ I TŁUMACZENIEM NA JĘZYK MIGOWY - najbliższy dzięki współpracy z Fundacją Mili ludzie – „Calineczka” reż. Artur Romański,  16 października 2018.
REMONTY – Dzięki wakacyjnym remontom odnowiliśmy foyer Teatru oraz zainstalowaliśmy nowe nagłośnienie na obu Scenach Teatru.

TEATR POLSKA

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu ułatwienie dostępu do oferty teatralnej mieszkańcom miejscowości oddalonych od teatru instytucjonalnego. Wspiera także teatry, które mają możliwość pokazania swoich spektakli i działań edukacyjnych przed nową publicznością. Program istnieje od 2009 roku, a inspiracją do jego powstania były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. W ramach programu „TEATR POLSKA”, spektakl „Opowieści z niepamięci” zostanie pokazany w dziewięciu miejscowościach. Spektaklowi towarzyszyć będą działania edukacyjne prowadzone przez naszych aktorów.

23.09, g. 16:00  Kłodzko – Kłodzki Ośrodek Kultury
24.09, g. 17:00  Dzierżoniów – Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
25.09, g. 17:00  Brzeg Dolny – Dolnobrzeski Ośrodek Kultury
26.09, g. 17:00  Kluczbork – Kino „Bajka”
27.09, g. 17:00  Stąporków – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
28.09, g. 17:00  Rydułtowy – Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS
27.10, g. 16:00  Płońsk – Miejskie Centrum Kultury
28.10, g. 17:00  Żyrardów – Centrum Kultury
18.11, g. 17:00  Nowa Sól – Nowosolski Dom Kultury

Mateusz Barta - nowy aktor w zespole

Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filii we Wrocławiu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez ostatnie dwa lata związany z Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Nominowany do nagrody Prezydenta Bielska-Białej „Ikar” za rolę Króla Maciusia. Nagrodzony Złotą Maską – Nagrodą Marszałka woj. śląskiego za rolę Króla Maciusia w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” w reż. K. Dworakowskiego i Buratino
w spektaklu „Buratino” w reż. M. Pecko. Od września aktor Teatru Animacji w Poznaniu. Po raz pierwszy zobaczymy go na scenie w „Za-Polskiej” Agaty Biziuk.

"Za-Polska" - premiera dla dorosłych

Głównym bohaterem spektaklu jest Polska, to o Niej opowiadamy . Będziemy snuć opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania Życia Za Polskę. Jesteśmy narodem, który w wyjątkowy sposób celebruje idee romantycznego zrywu, chwalebnej śmierci, samowyrzeczenia i poświęcenia. Na warsztat wzięliśmy właśnie te romantyczne refleksje i z nimi dyskutujemy w kontekście współczesnych realiów. I chyba właśnie przez to jest to spektakl tragikomiczny...

Tytuł "Za-Polska" odnosi się bardziej do idei twórczości  Marii Janowskiej niż do jej życiorysu czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że „Gabriela Zapolska" to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim celna obserwatorka życia społecznego. Nasz tytuł zatem z jednej strony celuje w te właśnie jej obserwacje i diagnozy (między innymi słynną dulszczyznę),  z drugiej - w idee napędzające nasz patriotyzm, nasze kompleksy, mity i samobójcze zrywy.
Lustro postawione przed Narodem sto lat temu przez Zapolską stawiamy ponownie, ciekawi nowego odbicia i tego co ZA naszymi plecami....

Reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Marika Wojciechowska
Ruch sceniczny: Alisa Makarenko
Muzyka: Piotr Klimek
Reżyseria światła: Monika Sidor
Obsada:
Mariola Ryl-Krystianowska
Elżbieta Węgrzyn
Mateusz Barta
Piotr Grabowski

Wiek: od 16 lat
Premiera 22.09.2018, sb. 19.00

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakle, przedstawienia, premiery
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
WTP Paulina JÃłźwin
Wrocławski Teatr Pantomimy: zobacz "Kłopoty z muchami" Pauliny Jóźwin [WIDEO]

Prezentujemy nowy odcinek projektu Akcja: EDUKACJA 3.0.

laureaci konkursu Wspomnienia o Katyniu
Poznaliśmy laureatów konkursu "Wspomnienia o Katyniu"

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.