Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„27 grudnia” to uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim, która zaprezentowana zostanie w setną rocznicę obchodów zwycięskiego zrywu.

27 grudnia nad Poznaniem pojawiły się kłębiaste chmury, z których prószyły pierwsze płatki śniegu. Mimo mrozu i chłodu na rumianych twarzach mieszkańców gościło szczęście, gdyż do Poznania zawitał znany kompozytor Ignacy Jan Paderewski wraz z małżonką Heleną Paderewską…

Myślicie, że znacie tę historię? A co, jeśli zamiast Paderewskiego na balkonie hotelu Bazar w Poznaniu pojawi się „wiatr historii”, który przeniesie widzów do przełomu lat 1918–1919, podając w wątpliwość historię Powstania Wielkopolskiego? Jaka będzie ta opowieść, kiedy wysłuchamy jej na nowo, opowiedzianej przez poznańską młodzież – sztab generalny? – opowiada dramaturg spektaklu, Daria Kubisiak. – Co wydarzy się, gdy Ignacy Jan Paderewski nie wyjdzie przywitać poznańskich dzieci? Jak zaradzić historii, która już się wydarzyła? Czy wystarczy opowiedzieć ją na nowo? Być może tak, ale należy pamiętać, że każde ingerowanie w przeszłość może zbudzić niechciane potwory, które są w stanie pożreć wszystkich i wszystko wokół…

– Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego buntu, chcemy zastanowić się: czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też czym są wzajemna uczciwość i odpowiedzialność? – mówi Jakub Skrzywanek, reżyser spektaklu.

Spektakl „27 grudnia” – jak mówią jego twórcy – jest również próbą odpowiedzenia na pytania. Jak dziś opowiadać w teatrze o ważnych wydarzeniach historycznych? Jak – nie manipulując narracją historyczną – stworzyć przestrzeń dialogu, w której widzowie na równych prawach z twórcami mogą przyjrzeć się zjawiskom, które zdecydowały o kształcie naszego społeczeństwa?

– To, co będzie wyróżniać nasz spektakl, to fakt, że o tych wszystkich kwestiach nie opowiemy tylko my, ale również dzieci żyjące dziś w Wielkopolsce – mówi Jakub Skrzywanek.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na 27 grudnia.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl 27 grudnia (Teatr Polski, Poznań).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu 27 grudnia (Teatr Polski, Poznań).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu 27 grudnia (Teatr Polski, Poznań).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem 27 grudnia (Teatr Polski, Poznań).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu 27 grudnia (Teatr Polski, Poznań).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Zenon Laskowik i jego kabareciarnia
Zenon Laskowik i jego kabareciarnia Poznań

Wspomagani przez Jacka Fedorowicza, na pewno oderwą widzów od szarej codzienności i śmiechem zniwelują codzienne problemy.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!