Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Opera Hoffmanna pomimo wczesnej daty powstania wydaje się soczewką, skupiającą wszelkie romantyczne toposy i sfery - tak na poziomie literacko-teatralnym, jak muzycznym. Samo libretto z konfliktem pomiędzy światem istot nadprzyrodzonych i ludzi jest w pełni "romantyczne". Etyczna czy moralna ambiwalencja świata ludzkiego doprowadza do tragicznego końca. Główne motywy romansowe - miłość, wierność przeciwstawione lekkomyślności i zdradzie - mieszają się tu ze specyficznym kolorytem świata nierzeczywistego. Więź tego świata ze światem ludzkim jest jednak tak silna, że granice ulegają rozmyciu, co również należy uznać za cechę specyficznie romantyczną. Specyficznie romantyczna jest w Ondynie antynomiczność, widoczna na każdym niemal poziomie. Groźny Kühleborn, który jest w operze wcieleniem zła i demonizmu "mierzy się" z serafickim Heilmannem, reprezentującym wartości duchowe. Tajemnicza Ondyna, zawieszona między światem nadprzyrodzonym a rzeczywistym, ma w operze rywalkę w postaci Bertaldy. Nawet postacie drugoplanowe są w operze "podwójne": parze rybaków przeciwstawiona jest para książęca.

Pełna kontrastów - zarówno w obrazowaniu sprzecznych światów i namiętności, jak w swojej stylistycznej genezie jest muzyka Hoffmanna. Słychać w niej uwielbienie dla Mozarta - czasem twórcze, czasem poddańcze i naśladownicze - ale i estymę dla Schubertowskiej pieśni i protestanckiego chorału, Beethovenowskiej symfoniki i francuskich efektów rodem z grand opéra, melodyki włoskiego belcanta i wirtuozerii stylu brillant. Groźny śpiew Kühleborna przypomina chwilami Gluckowskie głosy wyroczni, a chwilami zbliża się zaś do głosu Mozartowskiego Komandora z Don Giovanniego. Nabożny śpiew Heilmanna raz kojarzy się z protestanckimi chorałami, raz z ariami Sarastra z Czarodziejskiego fletu. Romans Rybaka czy duety Undyny i Berthaldy to ludowe niemal pieśni zwrotkowe, a aria Berthaldy z III aktu przywodzi na myśl bohaterską arię Leonory z Beethovenowskiego Fidelia. Nawet jednak jeśli mistrz słowa nie zawsze czuje się w świecie dźwięków sobą, odwołuje się zawsze do najlepszych wzorców, a zdolność artystycznej mimikry jest u niego niezwykła.

Obok tych imitacji, echa starannego muzycznego wykształcenia Hoffmanna, są jednak w Ondynie elementy niemal nowatorskie. Uwertura zawiera najważniejsze motywy muzyczne całej opery, wśród których szczególnie silnie eksponowany w przebiegu dzieła jest groźnie brzmiący pierwszy motyw allegra. Konsekwencja w operowaniu motywami przypominającymi jest u Hoffmanna niezwykła i przyczynia się do spójności opery. W tym względzie Weberowski Wolny strzelec - sztandar operowego romantyzmu - niemal ustępuje Ondynie miejsca. Również muzyczne obrazowanie tajemniczych wodnych odmętów jest w Ondynie charakterystyczne, naznaczone specyficzną instrumentacją. Ulotne obrazy i nastroje raz zapowiadają igraszki elfów z Mendelssohnowskiego Snu nocy letniej, raz poetycki początek uwertury do Rossiniowskiego Wilhelma Tella. Te antycypacje świadczą o niezwykłej intuicji i wrażliwości twórcy: nie tylko najlepszego literata wśród kompozytorów, ale może także najlepszego kompozytora wśród literatów...

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Ondyna (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Twórcy spektaklu

Uwe Drechsel Uwe Drechsel Reżyser

Obsada spektaklu

Tomasz Podsiadły Tomasz Podsiadły Stary Rybak
Maria Mitrosz Maria Mitrosz Ondyna
Jaromir Trafankowski Jaromir Trafankowski Huldbrand von Ringstetten
Barbara Gutaj Barbara Gutaj Bertalda
Rafał Korpik Rafał Korpik Kuhleborn
Tomasz Mazur Tomasz Mazur Huldbrand von Ringstetten
Andrzej Bułło Andrzej Bułło Heilmann
Karol Bochański Karol Bochański Książę
Andrzej Ogórkiewicz Andrzej Ogórkiewicz Stary Rybak
Joanna Kleinszmidt Joanna Kleinszmidt Księżna
Wiesław Bednarek Wiesław Bednarek Kuhleborn
Wiesława Wiza Wiesława Wiza Żona Rybaka
Urszula Jankowiak Urszula Jankowiak Żona Rybaka
Mariusz Otto Mariusz Otto Heilmann

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Ondyna.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Ondyna (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Ondyna (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Ondyna (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Ondyna (Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Poznań).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.