Teatr
Malta Festival Poznań 2019 - dzień 1

Malta Festival Poznań 2019 - dzień 1

  • 2019-06-21
  • Poznań

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 100.

fot. Zuzanna Mocny, Tomasz Kłuczyński, Michał Antoniewicz

Opis

29. Malta Festival Poznań odbywa się w szczególnym czasie, kiedy świat wokół nas – ten bliski, lokalny, jak i rzeczywistość globalna, rozpada się na wiele nieprzystających do siebie narracji i obrazów. Choć, jako Europejczycy, mieszkańcy demokratycznych krajów, przywykliśmy sądzić, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach od zakończenia drugiej wojny światowej, konflikt wyznacza dynamikę naszego życia, relacji społecznych, możliwości. To właśnie konflikt, napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju – jest ramą programową tegorocznej edycji Malty.

Malta to wyjątkowe spotkanie artystów, intelektualistów, osób o różnych poglądach, którzy dzielą się wiedzą, doświadczeniem, tym (w) czym żyją. Widzowie są tutaj nie tylko uczestnikami, lecz także współtwórcami. Dlatego podczasdziesięciu festiwalowych dni przeplatać się będą prezentacje międzynarodowego Idiomu „Armia jednostki”, którego kuratorem jest Nástio Mosquito, z programem społeczno-artystycznym Generatora Malta, spektaklami plenerowymi i premierami teatralnymi (w tym „Hańbą” na podstawie powieści J. M. Coetzeego, w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), programem tanecznym Art Stations Foundation, projekcjami filmowymi, dyskusjami i koncertami. Ta różnorodność i ogólna dostępność wydarzeń festiwalowych są specyfiką Malty i stwarza możliwość wielu spotkań – na przecięciu dyscyplin, form i oczekiwań.

Chcemy, żeby festiwal, kreując w codzienności  pole o szczególnej grawitacji, uaktywniał w nas refleksję o tym, jak możemy uczestniczyć w rzeczywistości, co nas w niej obchodzi, a czego nie dostrzegamy, otwierał nas na różne spojrzenia, narracje i wrażliwości. Sceną dla Malty jest miasto – wraz z jego architekturą, przestrzenią publiczną, ale także sprawami, którymi żyją mieszkańcy. Dlatego w różnorodnych sekcjach programu będziemy obecni na scenach i w galeriach, w pozostających na uboczu życia kulturalnego dzielnicach, w parkach i na skwerach, wreszcie – w sercu Malty, które bije na placu Wolności, w samym centrum miasta.

Michał Merczyński
Dyrektor Malta Festival Poznań

ip

Ostatnio dodane
Festiwal Lalka na scenie
Startuje 4. Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych

To coroczne spotkania teatralne dla dzieci i dorosłych z profesjonalnym teatrem ulicznym.