Teatr
Stanisław Obirek i Artur Nowak w Teatrze Polskim w Poznaniu

Stanisław Obirek i Artur Nowak w Teatrze Polskim w Poznaniu

  • 2023-03-19, , godzina 17:30
  • Teatr Polski, Poznań

Opis

Już 19 marca w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości.”

Zapraszamy do rozmowy ze Stanisławem Obirkiem i Arturem Nowakiem, autorami książek „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele" oraz „Babilon. Kryminalna historia kościoła", którą poprowadzi

prof. Przemysław Czapliński.

Pod lupą tym razem Kościół i jego mroczne oblicze. Przez ostatnich kilkanaście lat odsłaniały się kolejne fragmenty układanki: pedofilia i chronienie pedofilów, podżeganie do nienawiści, molestowanie kleryków, obojętność wobec przemocy w rodzinie, dążenie do kontrolowania kobiecego ciała, malwersacje finansowe.

Kościół w takiej wersji nie może dłużej trwać. Kto jednak dokona zmian: jego urzędnicy czy wspólnota wiernych? I najważniejsze pytanie: czy możliwa jest zmiana pozycji Kościoła w państwie?

prof. dr hab. Stanisław Obirek - antropolog kultury, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii „Ignatianum". Były jezuita – wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego.

Artur Nowak - adwokat, publicysta i pisarz, autor m.in. rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos" (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz z byłymi

i obecnymi księżmi „Duchowni o duchownych", a także dziećmi duchownych „Dzieci, które gorszą". Napisał też „Kroniki opętanej" – powieść inspirowaną prawdziwą historią nastolatki molestowanej

przez egzorcystów, oraz zawierający wątki biograficzne thriller „Zło" (współautor Mariusz Zielke).

 

***

Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości. Stanisław Obirek i Artur Nowak

 

19 marca, niedziela,

godz. 17.30,

Duża Scena Teatru Polskiego w Poznaniu

 

Wejściówki w cenie 5 zł dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl oraz w kasie biletowej.

 

W sprawie rezerwacji należy się kontaktować z Biurem Obsługi Widzów:

• rezerwacja@teatr-polski.pl

• +48 61 8520541

• +48 61 8525628

Ostatnio dodane
Wrocławski Teatr Lalek
SŁUCHAJ! Rusza nowy cykl czytań sztuk dla dzieci w WTL

Wrocławski Teatr Lalek prezentuje dokonania studentów reżyserii.

Piękna i Bestia spektakl
"Piękna i Bestia" - spektakl na licencji Disneya w Teatrze Muzycznym w Poznaniu [FOTO]

Zobaczcie piękną sesję z bohaterami we wnętrzach Pałacu w Rogalinie!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.