Wiadomości - Artykuły

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

2021-05-11 11:39:38 | Poznań

Zakup własnego mieszkania to ogromna inwestycja, często finansowana z kredytu hipotecznego. Zobowiązanie zaciągane jest z reguły nawet na kilkanaście lat, co oznacza obciążenie budżetu spłacanymi ratami. Aby nieco zaoszczędzić, nowi właściciele nieruchomości rezygnują z wykupienia ubezpieczenia mieszkania, obawiając się wysoki kosztów. Sprawdziliśmy więc, ile trzeba zapłacić za taką polisę i czy faktycznie jest to zbędny wydatek.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkaniaUbezpieczenie mieszkania - czy jest potrzebne?

Osoby, które starają się o kredyt hipoteczny są zobowiązane do wykupienia przynajmniej podstawowej polisy nieruchomości. W innych wypadkach decyzja o nabyciu takiego produktu jest sprawą indywidualną, gdyż nie ma obowiązku ubezpieczenia swojego majątku. Wielu właścicieli rezygnuje więc z nabycia ochrony, uważając że to zbędny wydatek. Chyba nikt bowiem nie przewiduje, że spotkają go zdarzenia losowe, które mogą doprowadzić do utraty majątku. Ubezpieczenie mieszkania to produkt, który ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami w razie wystąpienia szkody. Nie musisz się więc martwić o wysokie koszty naprawy, gdyż zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie mieszkania - zakres ochrony

Polisy nieruchomości należą do jednych z najbardziej elastycznych produktów dostępnych na rynku. Zakres ochrony można dopasować do indywidualnych potrzeb i specyfiki lokalu. Nie musisz więc opłacać składek za ryzyka, które nie dotyczą Twojego domu. Nie ma bowiem sensu ubezpieczać lokum na czwartym piętrze od powodzi, gdyż jest to całkowicie zbędne. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania, gdzie wyjaśniono, jak wybrać najkorzystniejszy wariant ochrony.

Standardowe polisy obejmują najczęściej takie zdarzenia jak:

 • pożar,
 • zalanie mieszkania,
 • działanie żywiołów,
 • kradzież z włamaniem,
 • akty wandalizmu,
 • szkody wyrządzone osobom trzecim.

Podstawowe ubezpieczenie możesz rozbudować o dodatkowe elementy, wykupując do niego Assistance lub OC w życiu prywatnym. Musisz się jednak liczyć z tym, że wpłynie to na całkowity koszt polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Nie ma ujednoliconej ceny dla wszystkich produktów, gdyż na koszt polisy wpływa wiele czynników. Sporo zależy także od oferty danego towarzystwa, dlatego przed zakupem warto porównać ze sobą poszczególne propozycje. Wbrew pozorom ubezpieczenia nieruchomości z porównywarki rankomat.pl są znacznie tańsze niż chociażby polisa na życie czy OC samochodu. Ceny zaczynają się już od ok. 150 zł i mogą sięgać nawet do kilkuset złotych rocznie w zależności od wariantu ochrony.

Co wpływa na wysokość składki?

 • wartość rynkowa nieruchomości,
 • lokalizacja mieszkania,
 • zakres ochrony,
 • katalog ryzyk,
 • ukształtowanie terenu oraz prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń losowych takich jak np. powódź,
 • powierzchnia mieszkania.

Na polisie nie warto oszczędzać, gdyż dzięki niej w razie wystąpienia szkody nie zostaniesz obciążony wysokimi kosztami jej usunięcia. Niska cena nie powinna w tym przypadku być podstawowym kryterium wyboru ubezpieczenia, gdyż znacznie ważniejszy jest zakres ochrony.

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: rankomat.pl, polisa ubezpieczeniowa, zakres ochrony, cena ubezpieczenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Polecamy
Nicki Minaj jest w ciąży! Zobacz zdjęcia piosenkarki

Raperka ujawniła w odważnej sesji na Instagramie, że spodziewa się pierwszego dziecka!

kuna
Zwyczaje kuny domowej

Poznaj ciekawostki o tym popularnym, małym drapieżniku.

Ostatnio dodane
Popularne
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.

Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Największe miasta studenckie w Polsce
Największe miasta studenckie w Polsce

Przyglądamy się miastom, w których jest najwięcej studentów.