Forma / Zdrowie - Facet

Jak wszywka alkoholowa Poznań zmienia podejście do picia?

2024-01-02 10:34:16 | Poznań

Wszywka alkoholowa, znana również jako esperal, to zabieg medyczny, który ma na celu pomóc osobom borykającym się z problemem alkoholizmu. Jest to procedura, która polega na wszyciu tablet z substancją o nazwie disulfiram. Substancja ta wywołuje nieprzyjemne reakcje fizyczne, takie jak wymioty, ból głowy, a nawet utratę przytomności, gdy pacjent spożywa alkohol. Celem wszywki alkoholowej esperal jest stworzenie silnej awersji do alkoholu, co ma na celu odzwyczajenie pacjenta od jego spożycia. Zabieg ten jest często wykorzystywany jako element terapii dla osób uzależnionych od alkoholu, które pragną zerwać z nałogiem.

Wszywka alkoholowa EsperalProces wszywania wszywki alkoholowej

Proces wszywania wszywki alkoholowej, czyli zaszywania esperalu, jest procedurą przeprowadzaną przez lekarza chirurga ze specjalizacją. Zabieg ten polega na zaszywaniu tabletek z substancją disulfiram domięśniowo pacjentowi. Całość odbywa się pod miejscowym znieczuleniem, aby pacjent nie odczuwał bólu. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w okolicy pośladka, po czym następuje procedura zaimplantowania tabletek. Ilość zaszytych tabletek zależy od organizmu pacjenta, jednak lekarz bierze pod uwagę obecny stan pacjenta.

Mechanizm działania esperalu

Esperal, znany również jako disulfiram, działa poprzez wpływanie na metabolizm alkoholu w organizmie. Po spożyciu alkoholu, jego przemiana w organizmie przebiega etapami, a jednym z nich jest utworzenie acetaldehydu - substancji silnie toksycznej, której nadmiar prowadzi do nieprzyjemnych objawów. Esperal blokuje przemianę acetaldehydu w dalsze, mniej szkodliwe substancje, skutkując tym samym gwałtownym wzrostem stężenia acetaldehydu we krwi.

W praktyce, po spożyciu alkoholu przez osobę mającą zaimplantowany esperal, objawia się to wystąpieniem silnej reakcji organizmu, obejmującej między innymi:

 • uczucie gorąca,
 • przyspieszenie akcji serca,
 • nudności,
 • wymioty,
 • a nawet utratę przytomności.

Takie działanie esperalu ma na celu zniechęcenie pacjenta do spożycia alkoholu, poprzez wywołanie bardzo nieprzyjemnych skojarzeń z jego konsumpcją. Jest to więc mechanizm oparty na psychologicznym mechanizmie warunkowania awersyjnego.

Potencjalne skutki uboczne i ryzyko związane z esperalem

Zabieg wszywki alkoholowej, pomimo swojej skuteczności, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi i ryzykiem. Po implantacji Esperalu, pacjent może doświadczać reakcji alergicznych, takich jak:

 • wysypka,
 • świąd,
 • obrzęk twarzy, języka lub gardła,
 • a w skrajnych przypadkach nawet trudności w oddychaniu.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy. Ponadto, konsumpcja alkoholu po zabiegu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, włączając w to reakcję disulfiramowo-alkoholową, która objawia się:

 • bólami głowy,
 • nudnościami,
 • wymiotami,
 • bólem w klatce piersiowej,
 • tachykardią,
 • a nawet utratą przytomności.

Dodatkowo, Esperal może wpływać na stan psychiczny pacjenta, powodując zmiany nastroju, pobudzenie, lęk czy depresję. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza po zabiegu i unikanie alkoholu.

Efektywność esperalu w leczeniu alkoholizmu

Esperal, czyli potoczne określenie leku zawierającego disulfiram, to skuteczne narzędzie w walce z uzależnieniem od alkoholu. Działanie tego leku polega na wywołaniu nieprzyjemnych objawów fizycznych, takich jak nudności, wymioty, ból głowy czy przyspieszone bicie serca, po spożyciu alkoholu. Zabieg zaimplantowania esperalu, poprzez zaszywanie tabletek do mięśni, umożliwia długotrwałe działanie leku, które może trwać od 8 do 12 miesięcy.

Przeprowadzenie takiego zabiegu wymaga od pacjenta bycia trzeźwym, a po jego wykonaniu, nie ma konieczności stawiania się na kontrole. Koszt zabiegu jest zróżnicowany, jednak zazwyczaj mieści się w granicach kilkuset złotych. Warto podkreślić, że efektywność esperalu w leczeniu alkoholizmu potwierdzają liczne badania - to skuteczny sposób na utrzymanie trzeźwości i walkę z uzależnieniem.

Przeciwwskazania do stosowania wszywki esperal

Wszywka alkoholowa Poznań z https://esperalpoznan.pl/ jest dostępnym na rynku lekiem, który skutecznie pomaga w walce z uzależnieniem od alkoholu, ale jak każdy zabieg medyczny, ma swoje ograniczenia i przeciwwskazania. Przede wszystkim, aby pacjent mógł poddać się implantacji esperalu, musi być trzeźwy podczas wizyty. W przypadku stwierdzenia obecności alkoholu w organizmie, zabieg nie jest przeprowadzany, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Innym ważnym elementem, który musi być brany pod uwagę przed przystąpieniem do zabiegu, jest stan zdrowia pacjenta. Cierpienie na pewne choroby przewlekłe, takie jak choroba wątroby czy nerek, może stanowić przeciwwskazanie do zaimplantowania esperalu. Lekarz biorący pod uwagę stan pacjenta decyduje o dopuszczalności zabiegu.

Dodatkowo, wszywka esperal nie jest zalecana dla osób, które mają skłonności do reakcji alergicznych, zwłaszcza na składniki leku. Osoby te mogą doznać poważnej reakcji alergicznej po zaimplantowaniu wszywki.

Zabieg jest również niewskazany dla osób, które w przeszłości miały problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych innych niż alkohol.

Koszty i dostępność wszywki alkoholowej esperal

Zabieg wszywki alkoholowej Esperal jest dostępny w wielu placówkach medycznych na terenie całego kraju, jednak jego koszt może być zróżnicowany. Cena za implantację Esperalu wahają się w granicach kilkuset złotych i zależą od wielu czynników, takich jak renoma placówki, doświadczenie lekarza, czy też ilość zaimplantowanych tabletek. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a więc koszty są pokrywane w pełni przez pacjenta. Mimo to, dla wielu osób jest to inwestycja w zdrowie i życie bez nałogu, wobec czego koszt zabiegu nie powinien być głównym kryterium wyboru. Warto również zauważyć, że dostępność wszywki alkoholowej Esperal jest coraz większa, co sprawia, że coraz więcej osób ma możliwość skorzystania z tej formy terapii.

Podsumowując, wszywka alkoholowa Esperal jest jednym z efektywnych sposobów walki z uzależnieniem od alkoholu. Oznacza implantację tabletek disulfiram pod skórę, które utrudniają spożycie alkoholu przez wywoływanie nieprzyjemnych objawów. Ważnym aspektem jest fakt, że zabieg jest całkowicie bezbolesny - pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a sam proces jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego chirurga.

Kolejnym istotnym punktem jest czas działania leku. Począwszy od 8 do 12 miesięcy, pacjent jest zabezpieczony przed możliwością spożycia alkoholu, co daje czas na skuteczne leczenie uzależnienia. Należy jednak pamiętać, że aby zabieg mógł być przeprowadzony, pacjent musi być trzeźwy podczas wizyty u lekarza.

Wreszcie, warto zaznaczyć, że zabieg nie jest refundowany przez NFZ i kosztuje kilkaset złotych, ale jest to inwestycja w zdrowie i powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Po zabiegu nie wymaga się regularnych wizyt kontrolnych, pacjent może wrócić do domu i musi jedynie dbać o higienę rany.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: esperalpoznan.pl, wszywka alkoholowa Esperal
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wszywka alkoholowa Esperal
Jak wszywka alkoholowa Poznań zmienia podejście do picia? Poznań

Zabieg ten jest często wykorzystywany jako element terapii dla osób uzależnionych od alkoholu, które pragną zerwać z nałogiem.

dieta z produktami Huel
Jak skończyć z podjadaniem?

Mamy dla was kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc ograniczyć podjadanie.

Kreatyna
Kreatyna - najpopularniejszy suplement diety wśród sportowców?

Czym jest kreatyna, jak działa i jak ją stosowac?

Polecamy
Jak wygląda i ile kosztuje przeszczep włosÃłw
Jak wygląda i ile kosztuje przeszczep włosów?

Przeszczep włosów cieszy się dużą popularnością. Jak wygląda i ile kosztuje?

Męska "menopauza" - fakt czy mit?
Męska "menopauza" - fakt czy mit?

Co mówią dotychczasowe badania na temat istnienia męskiej menopauzy?

Polecamy
Ostatnio dodane
Wszywka alkoholowa Esperal
Jak wszywka alkoholowa Poznań zmienia podejście do picia? Poznań

Zabieg ten jest często wykorzystywany jako element terapii dla osób uzależnionych od alkoholu, które pragną zerwać z nałogiem.

dieta z produktami Huel
Jak skończyć z podjadaniem?

Mamy dla was kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc ograniczyć podjadanie.