Dzieje się - Kino

Polska premiera filmu "Miral" na Transatlantyku

2011-08-03 10:49:03 | Poznań

Festiwal Transatlantyk zaprasza na polską premierę filmu "Miral" w reżyserii Juliana Schnabla. Film prezentowany na festiwalach w Wenecji i Toronto pokazany zostanie w sekcji Transatlantyk Panorama.
 
Rozgrywająca się na przestrzeni kilku dekad, obejmująca parę pokoleń, wielowątkowa saga "Miral" opowiada o konflikcie izraelsko-palestyńskim z perspektywy Palestyńczyków. Jeszcze przed amerykańską premierą, która miała miejsce w siedzibie ONZ, przeciw filmowi protestował American Jewish Commitee, zarzucając reżyserowi jednostronność i pokazywanie Izraela w negatywnym świetle. "Every movie is one-sided" - odpowiadał reżyser. Słynny amerykański malarz i reżyser, twórca między innymi "Basquiata" czy "Motyla i skafandra" sam ma żydowskie korzenie, a jego matka, w 1948 roku przewodniczyła nawet Hadassah, kobiecej organizacji syjonistycznej. Sam Schnabel żartuje jednak, że przez wiele lat jego religią był surfing, a nie judaizm. Zdecydowanie zaprzecza jednak, że nakręcił film antyizraelski. Jego intencją było pokazanie racji drugiej strony konfliktu, bo tam, gdzie polityka nie działa - mówi  - może pomóc ludzka historia.

"Miral jest ekranizacją" powieści Ruli Jebreal, opowieści o Palestynce (gra ją zagrała znana ze "Slumdoga. Milionera z ulicy" Freida Pinto), wychowance sierocińca w Jerozolimie, która w dorosłe życie wchodzi w wyjątkowo niespokojnych czasach - pierwszej intifady. W obozie dla uchodźców, gdzie pracuje jako nauczycielka, poznaje brutalną codzienność, w jakiej żyją Palestyńczycy. Zakochana w politycznym działaczu stanie przed trudnym moralnym wyborem pomiędzy walką, a edukacją, jako sposobem na osiągnięcie pokoju.

Film Schnabla  rozpięty jest między latami 1948 - 93, a reżyser umieścił w nim wiele archiwalnych materiałów, dokumentujących konflikt. "Miral" ma rozmach, ale i bardzo intymne momenty, jest politycznym melodramatem, o którym słusznie  napisał jeden z amerykańskich krytyków, że to miniserial upchnięty w dwugodzinny film.   

Do opowiedzianej przez Schnabla dramatycznej historii życie dopisało równie dramatyczny finał: odtwórca jednej z drugoplanowych ról, Juliano Merr-Khamis, aktor i działacz, w kwietniu tego roku został zastrzelony przed teatrem, który stworzył w palestyńskim ośrodku dla uchodźców.

ip

Słowa kluczowe: miral polska premiera festiwal transatlantyk sekcja panorama
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth brylują na premierze "Furiosy" w Cannes [FOTO]

To jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji roku!

Las, reÅź. Lidia Duda
21. MDAG: znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska

Do kogo trafiła Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego?

Polecamy
Polityka - premiera filmu
Gwiazdy filmu, mediów i kultury na premierze "Polityki" [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z premiery kontrowersyjnego filmu Patryka Vegi!

Kosmiczny mecz: Nowa era
Darmowe seanse z ukraińskim dubbingiem w Multikinie i Cinema3D

Pierwsze pokazy już 12 i 13 marca 2022.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!