Literatura
Salon Poezji z Małgorzatą Rożniatowską i spotkanie autorskie wokół książki "Bieta"

Salon Poezji z Małgorzatą Rożniatowską i spotkanie autorskie wokół książki "Bieta"

Opis

Gościem 91. odsłony Salonu Poezji, który odbędzie się 16 marca o godz. 11:45, będzie Małgorzata Rożniatowska, aktorka teatralna, filmowa i serialowa, znana między innymi z seriali Złotopolscy czy M jak miłość. Lubiana przez widzów aktorka przeczyta w Teatrze Muzycznym w Poznaniu poezję Ewy Lipskiej. Program muzyczny przygotuje harfistka Cecylia Matysik-Ignyś.

Małgorzata Rożniatowska na scenie teatralnej debiutowała w 1975 roku w Cudzie mniemanym czyli Krakowiakach i Góralach w reżyserii Jana Skotnickiego w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku. Obecnie publiczność może ją zobaczyć w spektaklach w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, m.in. Rewizor (reż. J. Murawicki), Zamek (reż. F. Szumiński) oraz Mój rok relaksu i odpoczynku (reż. K. Minkowska).

Na dużym ekranie można ją było zobaczyć m.in. w filmach: Dekalog VI (reż. K. Kieślowski), Szczęśliwego Nowego Jorku (reż. J. Zaorski), Cześć Tereska (reż. R. Gliński), Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 (reż. K. Piwowarski), Koniec świata czyli Kogel Mogel 4 i Baby boom czyli Kogel Mogel 5 (oba w reż. A. Wieczur). Największą popularność przyniósł jednak aktorce występ w serialu Złotopolscy, gdzie wcieliła się w Elżbietę Kleczkowską, a także w M jak miłość (wystąpiła w roli Kisielowej).

W 2023 roku została odznaczona Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Salon Poezji z udziałem Małgorzaty Rożniatowskiej odbędzie się także tego samego dnia o godz. 17.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.

Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online.  Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 i 502 751 213 oraz pod adresem bilety@teatr-muzyczny.pl.

Salony Poezji dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie.

zdjęcie: Małgorzata Rożniatowska, fot. TRICOLORS.EAST NEWS

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.