Literatura
Tash Aw w Polsce

Tash Aw w Polsce

  • 2007-03-06, , godzina 18:00
  • Biblioteka Brytyjska, Poznań

Opis

Premierę książki "Faktoria Jedwabiu" uświetni przyjazd autora do Polski, zorganizowany wspólnie z British Council w ramach programu literackiego Faces & Places – New British Writing.

Pragnąłem wnieść coś innego do powieści o południowo-wschodniej Azji. Większość historii rozgrywających się w tamtych czasach i w tamtym regionie, opowiada o białych ludziach w smokingach, którzy chodzą na koktajle. Chciałem napisać Faktorię jedwabiu, ponieważ niewiele jest interesujących opowieści pełnych wyzwań stawianych przed czytelnikiem; historii których akcja rozgrywa się w Malezji. A mam nadzieję, że moja taka jest.
Tash Aw

Historia Johnny'ego Lima, kupca tekstylnego, drobnego oszusta i wynalazcy Cudownej Maszyny do Grogu, oraz jego małżeństwa z piękną Snow Soong. W roku 1940, tuż przed napaścią Japończyków na Malaje, Johnny i Snow wyruszają w podróż poślubną na tajemnicze wyspy znane jako Siedem Dziewic. Towarzyszą im podejrzany japoński profesor i Peter Wormwood, zbłąkany Anglik. Wiele lat później Wormwood wspomina ową podróż, a syn Snow poszukuje prawdy o swojej matce i słynnym Chińczyku, którego poślubiła. Powieść podzielona jest na trzy części, trzy opowieści. Pierwsza to: Johnny. Takie nosi imię ojciec narratora – potomek biedoty chińskiej, który dorobił się ogromnej fortuny dzięki przeróżnym kombinacjom, nieczystym interesom, intrygom, przestępstwom, a także poślubiając córkę lokalnych bogaczy – piękną Snow Soong. Druga część książki to pamiętnik Snow. Trzecią część stanowią wspomnienia angielskiego pół dżentelmena, pół awanturnika i obieżyświata Petera
Wormooda, bardzo zaprzyjaźnionego z Johnnym Lim, Snow Soong i japońskim profesorem lingwistyki, markizem, szpiegiem i oficerem dowodzącym dywizją pacyfikującą Malaje – Mamoru Kunichika.
Każda z części książki opowiada o tym samym okresie z życia bohaterów, latach poprzedzających wybuch drugiej wojny światowej i czas inwazji japońskiej na Malaje. Każda opowieść ukazuje te same fakty w zupełnie innym świetle, nasi bohaterowie różnie oceniają i interpretują poszczególne wydarzenia.
Poznawanie trzech perspektyw dodatkowo wzbogaca książkę o aspekt psychologiczny. Ukazuje, w jakim stopniu ludzie są w stanie się poznać i dowiedzieć, kto tak naprawdę ma wpływ na ich
życie.

Tash Aw
Jest 33 letnim pisarzem rodem z dalekiego wschodu. Urodził się w Tajpej na Tajwanie, a wychował w Kuala Lumpur w Malezji. Do Anglii przyjechał, jako piętnatolatek. Tam skończył Uniwersytet w Cambridge. Po przyjeździe najtrudniej było mu zaakceptować angielską kuchnię i pogodę. „Wszystko, co jadłem, nie miało żadnego smaku, a szare dni sprawiały, że byłem zupełnie odrętwiały”. Dzięki niezwykle udanemu debiutowi literackiemu Tash Aw dołączył do kręgu bardzo obiecujących angielskich pisarzy młodego pokolenia mających orientalny rodowód. Tash Aw szczególnie ceni prozę Gustawa Flauberta, Williama Faulknera, Vladimira Nabokova, a swoją własną powieść napisał w bibliotece w londyńskim British Museum, gdzie szukał informacji do opisania historycznego tła powieści. Faktoria jedwabiu to pierwsza powieść autora, ale już uhonorowana nagrodą Whitbreada za rok 2005 w kategorii najlepszy debiut i 2006 Commonwealth Writer’s Prize.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.