Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Poznański singiel szuka mieszkania, czyli o wyborach pierwszych M

2023-11-23 09:48:28 | Poznań

Aktualny raport Europejskiego Urzędu Statystycznego dostarcza pakietu niezwykle zaskakujących informacji na temat trendów panujących w międzynarodowych gospodarstwach domowych, również polskich. Według opracowania bezdzietni single stanowią już niemal 30% generalnej perspektywy społecznej. Co więcej, zaakcentowane zmiany mają charakter rozwojowy, a kolejna dekada może jedynie pogłębić funkcjonujący stan demograficzny. Jest to jednocześnie wyraźny sygnał oraz doskonała okazja dla sektora nieruchomości. Kim jest singiel i czego oczekuje? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule!

kawalerki PoznańSingiel w Poznaniu

Zatem, kim tak naprawdę jest osoba skrywana pod tytułowym terminem? Cechą charakterystyczną dla opisywanej grupy społecznej jest niezależność. To właśnie silne poczucie autonomii objawia się również chęcią zakupu własnego mieszkania. Jakie warunki w tym kontekście oferuje stolica Wielkopolski?

Okazuje się, że niezwykle atrakcyjne. Według informacji Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku to właśnie Poznań jest niekwestionowanym liderem całego kraju. Analiza stanu cywilnoprawnego mieszkańców w wieku od 15 lat wykazuje, że single to nawet 36,6% wszystkich obywateli miasta.

Polowanie na mieszkanie

Czas przyjrzeć się możliwościom dostępnych nieruchomości. Mieszkania w Poznaniu oferują bowiem szeroki wybór standardów, dostosowując się do kolejnej cechy wyróżniającej współczesnego singla, czyli indywidualności.

Wręczane rozwiązania muszą bowiem spełniać spersonalizowane potrzeby i oczekiwania przyszłych lokatorów. Aby sprostać najbardziej wygórowanym kryteriom klientów, warto sprecyzować zakres poszukiwań.

Wspomniana już niezależność wynika w dużej mierze z wykonywanej aktywności zawodowej. Brak zobowiązań lub obligacji społecznych pozwala na zachowanie koncentracji w perspektywie kreowania kariery. W konsekwencji praca staje się silnym czynnikiem determinującym codzienność singli.

Czas poświęcony na pracę oznacza zatem spożywanie posiłków poza miejscem zamieszkania, które staje się punktem wieczornej regeneracji i odpoczynku. Wówczas to właśnie kawalerka jest tym podstawowym wyborem, ale to nie koniec rozważań.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, podczas analizy pierwszego kwartału bieżącego roku ponad 7% wszystkich osób pracujących wykonuje obowiązki zawodowe w trybie zdalnym. Ten aspekt odnosi się jednocześnie do wspomnianego pragnienia niezależności i może mieć przełożenie na finalną decyzję zakupową. W tym wypadku należy także brać pod uwagę mieszkania z pokojami dwuosobowymi. 

Lokal dla singli

Jak na tym tle wypada sam Poznań? Odpowiedź na to pytanie możliwa jest dzięki danym serwisu Gethome!

W stolicy Wielkopolski znajdziemy zatem 514 ofert kawalerek, których średni metraż wynosi 30 metrów kwadratowych. Taki zakres powierzchni jest wręcz idealny do zyskania osobistego kawałka podłogi, a jednocześnie wygodnej i komfortowej aranżacji wnętrza. Pełen asortyment propozycji dostępny jest pod adresem https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/poznan/t/kawalerki/.

Mieszkania dwupokojowe to ponad dwa razy więcej okazji do niezależności. Średni metraż dla tego segmentu wynosi nawet 45 metrów kwadratowych, umożliwiając pełne dopasowanie obszaru do własnych potrzeb singli. Uwarunkowania mieszkalne lokalu pozwalają na wygospodarowanie strefy zawodowej oraz miejsca dedykowanego wyłącznie względom regeneracji! 

Ograniczenia i bariery

Singiel mierzy się również z pewnymi wyzwaniami, o których warto wspomnieć. Co ciekawe, pierwszą przeszkodą jest już sam status społeczny. Dlaczego?

Osoba żyjąca w pojedynkę jest bowiem postrzegana w kontekście pewnej niestabilności finansowej. Życie singla dostarcza wielu wygód, komfortu i elastyczności, ale jednocześnie pozbawia wszelkiego wsparcia lub asysty, także w zakresie ekonomicznym. 

Takie zagrożenie dostrzegają banki, które oczekują spełnienia zróżnicowanych wymagań, w tym posiadania wkładu własnego, uzyskiwania stabilnych i wysokich zarobków, a czasem nawet dodatkowych opcji ubezpieczeniowych.

Dlaczego jednak nie warto odkładać inwestycji na później? Aktualna cena mieszkań w Poznaniu wykazuje niewielki wzrost w kontekście minionego miesiąca, a nawet perspektywy rocznej, ale ta sytuacja ma się znacznie pogorszyć.

Już w nadchodzącym okresie eksperci prognozują wyraźny wzrost cen w połączeniu z jeszcze większą konkurencją nabywców, a także obniżoną dostępnością lokali. Uzasadnieniem takich zapowiedzi ma być poprawa sytuacji gospodarczej oraz obniżenie stóp procentowych. 

Jak wygląda kondycja singli wobec realiów możliwego wsparcia rządowego? Popularny obecnie Program Pierwsze Mieszkanie dedykowany jest także osobom żyjącym samotnie. Wówczas beneficjenci mogą skorzystać z pierwszej alternatywy pomocy w postaci Bezpiecznego kredytu 2%.

Organ ustawodawczy wskazał wysokość wsparcia do limitu 500 tysięcy złotych oraz poziomu wkładu własnego na poziomie 200 tysięcy złotych. W rezultacie zakres opisywanej asysty posiada pewne ograniczenie do łącznej sumy 700 tysięcy złotych!

Co więcej, sam program Mieszkanie bez wkładu własnego funkcjonuje jedynie w wybranych bankach. Właśnie dlatego należy zapoznać się z listą placówek partnerskich, która dostępna jest na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Artykuł Partnera

fot. shutterstock


 

Słowa kluczowe: gethome.pl, wynajem mieszkania Poznań, mieszkania studenckie Poznań, kawalerki Poznań
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Seminarium na studiach - co to jest?
Seminarium na studiach - co to jest?

Na czym polega seminarium i kto je prowadzi?

Studia dzienne i zaoczne - czym się rÃłÅźnią i ktÃłre z nich wybrać?
Studia dzienne i zaoczne - czym się różnią i które z nich wybrać?

Zobacz, który tryb studiów będzie dla ciebie odpowiedni.

Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.