Inne - Z Organizacji

Projekty wystawy końcoworocznej w School of Form

2014-07-09 13:09:53 | Poznań

Jęczące schody, maszyny rysujące, ożywione przedmioty i pokaz mody – studenci wszystkich specjalizacji School of Form w Poznaniu tj. domestic, communication, fashion i industrial design, pokazali swoje projekty, nad którymi pracowali w minionym semestrze. Zaprezentowali także Manifest Desygnera, który przedstawia ich postrzeganie nowoczesnego wzornictwa.

Wzornictwo jest jednym z kierunków zamawianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci School of Form mają okazję do wszechstronnego rozwoju, dzięki unikalnemu w skali kraju programowi wzornictwa, nad którym pracował zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven i dyrektora strategicznego oraz mentora School of Form. Szefowie poszczególnych specjalizacji, a także wykładowcy, to znani i cenieni w swoich dziedzinach projektanci-praktycy.

Przedmioty humanistyczne (psychologia, socjologia, filozofia i antropologia) pomagają studentom zrozumieć człowieka i jego potrzeby we współczesnym świecie, a przedmioty projektowe rozwijają ich umiejętności manualne i koncepcyjne, aby potrafili tworzyć przedmioty, kreować interakcje i przestrzeń zarówno internetową, jak i realną, na miarę marzeń klientów. Wystawa końcoworoczna studentów jest częścią tego unikalnego programu nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej. projekt desygner infografika

Tegoroczna wystawa przebiegała pod hasłem „Projekt Desygner”. W swoim manifeście studenci odnieśli się do źródeł słowa designer, wskazując związki między nadawaniem formy a nadawaniem znaczenia przedmiotom. Opisali, kim dla nich jest desygner (nadający znaczenie, ważność), czym różni się od dizajnera oraz jak ma projektować i w jakim celu to robi. – Wystawa „Projekt Desygner” odbyła się po to, żeby pokazać, że są dwie całkiem różne drogi uprawiania projektowania, lecz my wybieramy jedną. Nie chcemy być dizajnerami, lecz desygnerami – mówiła Małgorzata Piernik, studentka II roku communication design School of Form odpowiedzialna z kuratorską część projektu.

W swoim manifeście studenci słusznie zauważyli i zaakcentowali różnicę pomiędzy powierzchownym, dekoracyjno-sezonowym postrzeganiem projektowania i roli projektanta, a jego rzeczywistymi celami i rolami. Projektant-desygner to ten, który odpowiada na potrzeby, zajmuje się codziennością. Jego projekty są często niewidzialne, niewarte wystaw lub też nie do pokazania, bez dłuższego komentarza, jednak poprawiają jakość życia i rozwiązują problemy oraz szukają odpowiedzi na pytania o przyszłość – tłumaczy Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowy School of Form.

Podczas wystawy można było zapoznać się z wieloma ciekawymi pracami młodych projektantów. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. rysujące maszyny, które przetwarzają częstotliwość dźwięków na obraz; przedmioty ożywione przy pomocy interaktywnego kodowania, które wchodzą w emocjonalne relacje z użytkownikiem; rozwiązania z butelek PET i kartonów; prototypy nowych funkcjonalnych stojaków na rowery; jęczące schody; drewniane, szczekające oraz merdające ogonem psy, teatrzyk działający na światło czy mobilne systemy do serwowania cateringu.

Wydarzenie zakończyło się pokazem mody studentów specjalizacji fashion design, którzy zaprezentowali około 90 swoich kreacji, w 4 różnych kolekcjach takich jak „Zero Waste”, „Biała koszula”, „Protest” oraz kolekcji kapsułowej, która polegała na przygotowaniu ubrań dla jednej, konkretnej osoby na każdą okazję.

ip

Słowa kluczowe: school of form poznań swps manifest desygnera projeky studenci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Inkubator absolwenta dla niepełnosprawnych studentów, od Fundacji Sustinae

Szczegóły projektu "Student, absolwent, specjalista - zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy".

Polecamy
Źródła do pracy dyplomowej - skąd brać książki i artykuły?

Praca naukowa powinna być opatrzona bibliografią... tylko po co i skąd wziąć do niej odpowiednie pozycje? Sprawdź!

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Polecamy
Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.