Koła naukowe - Z Organizacji

Wspólne koło naukowe studentów UP i UA

2013-11-25 18:22:56 | Poznań

Dawno już minęły czasy, gdy firmy i zespoły projektowe były tworzone przez ludzi o podobnym wykształceniu i doświadczeniu. Aktualnie dąży się do tego, by na każdy projekt spojrzeć z kilku perspektyw, ponieważ jego realizacja zawsze wymaga wielu umiejętności. Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii zachęca studentów różnych uczelni do wspólnej pracy i pomaga im w poznaniu odpowiednich współpracowników.

Coraz więcej mówi się o zaletach powstawania zespołów interdyscyplinarnych, zrzeszających osoby o różnym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Firmy cenią sobie różnorodność w obrębie grup projektowych wierząc, że w ten sposób powstaną jeszcze lepsze produkty i usługi. Podczas pracy w takim zespole każdy jego członek skupia się na tym, na czym najlepiej się zna, dzięki czemu może dać z siebie wszystko.

Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii zachęca do tego typu działań nie tylko firmy, ale też studentów, pracujących nad własnymi projektami lub posiadających pomysły o bardzo dużym potencjale. Sam SCITT niejednokrotnie dowiódł, że pomysłów studentom nie brakuje.

Statystycznie każdy student w trakcie swoich studiów ma jakiś pomysł biznesowy, ale tylko jeden na dziesięciu spośród tych studentów go realizuje – mówi Mariusz Lesiecki, Menadżer Innowacji SCITT, działający na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Studenci posiadający pomysł zazwyczaj potrzebują do jego realizacji pomocy z zewnątrz, pomocy interdyscyplinarnej. Często takiego wsparcia mogą udzielić studenci z innych uczelni, np. ekonomicznym czy artystycznym.

SCITT, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, pomaga studentom w tworzeniu takich zespołów, wykorzystując swoje kontakty na różnych uczelniach. Jednak dwie z nich poszły o krok dalej – postanowiły nawiązać współpracę i założyć koło naukowe, w którym będą mogli działać studenci obu szkół.

Choć sam pomysł już jest ciekawy, to jeszcze bardziej godny uwagi jest fakt, że te uczelnie to Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Artystyczny. Dla wielu osób może się to wydać nietypowe, jednak, jak przekonują organizatorzy, kooperacja artystów z technologami może przynieść bardzo ciekawe efekty. Taka współpraca jest widoczna np. w firmach zajmujących się programowaniem, czy nawet produkujących meble – tu łączy się wiedzę technologów i inżynierów z kreatywnością i twórczym podejściem absolwentów szkół artystycznych. Pomagają oni w tworzeniu projektów produktów, czy ich atrakcyjnego opakowania.

Jednak same projekty to nie wszystko. W założeniu, na bazie doświadczeń i sieci kontaktów SCITT, najlepsze pomysły powstałe i oszlifowane w Kole Naukowym Innowatorów kierowane będą do IOB-ów, takich jak parki technologiczne, czy inkubatory przedsiębiorczości – wyjaśnia Mariusz Lesiecki – W miejscach tych pomysły i prototypy powstałe na uczelniach mogą nabierać realnych kształtów, a IOBy pozyskiwać będą w ten sposób bardziej dojrzałe pomysły, z którymi o wiele łatwiej pracować niż z przysłowiowymi pomysłami z kartki papieru.

Koło Naukowe Innowatorów dopiero zaczyna swoją działalność, dlatego też na razie będzie zrzeszać ograniczoną liczbę studentów. Obie uczelnie wierzą jednak, że wkrótce będą mogły poszerzyć działalność i być może nawiązać współpracę z kolejną szkołą wyższą.

Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii to stworzony przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (PAIP) model wsparcia innowacyjnych pomysłów studentów i doktorantów, wykorzystujący do tego celu potencjał uczelni i instytucji otoczenia biznesu (np. inkubatorów przedsiębiorczości, centrów transferu technologii). Model SCITT ma być alternatywną formą pomocy dla młodych twórczych ludzi z wielkopolskiego środowiska naukowego. Zakłada on poprawę relacji pomiędzy instytucjami wspierającymi biznes a studentami i doktorantami jako pomysłodawcami innowacji.

Studenci i doktoranci będą mogli pozyskać realne wsparcie w testowaniu swoich pomysłów. Wystarczy, że zgłoszą się do tzw. Menadżerów Innowacji, którzy stacjonują na pięciu wielkopolskich uczelniach. Projekt Studenckiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ip

Fot. Piotr Wojciechowski

Słowa kluczowe: UP UA Poznań koło naukowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ptsf
Antybiotykoterapia pod Lupą Farmaceuty

Poznaj szczegóły wydarzenia.

strefa studenta
Jury wyłoniło najlepsze projekty opakowań

Kto został wyróżniony podczas konkursu Strefa Studenta?

Polecamy
12. edycja "Łódź U Like" - harmonogram seminarium

Zobacz, co przygotowali organizatorzy na 12. edycję wydarzenia.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.