Dzieje się - Sztuka

Imieniny św. Marcina

2007-11-09 14:32:39 | Poznań

PLAN IMPREZ 11 LISTOPADA 2010 >>

 

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości. To także dzień poświęcony św. Marcinowi, który - obok patronów miasta Piotra i Pawła - jest najpopularniejszym poznańskim świętym. Jest w Poznaniu kościół pw. św. Marcina, są znane tylko tu marcińskie rogale, jest wreszcie ulica Święty Marcin - główna arteria miasta, przy której wznosi się siedziba Centrum Kultury „Zamek".


To właśnie w „Zamku" narodził się w połowie lat 90. pomysł, aby, nawiązując do tradycji ulicznych festynów, którym patronowali rozmaici święci: opiekunowie ulic, miast, cechów, wyprawić ulicy Święty Marcin huczne imieniny.

W Imieninach Ulicy organizatorzy starają się przepleść motywy obu świąt. Dzięki temu 11 listopada ma w Poznaniu wyjątkowy, nie tylko oficjalny, radosny charakter.

Imprezę tradycyjnie rozpocznie korowód. Postacią centralną jest oczywiście sam św. Marcin, przemierzający na białym koniu ulicę swego imienia. Z jego ramion spływa kilkumetrowej długości biało-czerwony płaszcz. W kulminacyjnym momencie, przy scenie pod „Zamkiem", Święty podzieli go na części i rozda zgromadzonej publiczności.

Korowód to przede wszystkim żywa muzyka i kolorowe stroje jego uczestników. To także najróżniejsze obiekty plastyczne: machiny, platformy.... W tym roku, obok otwierającej pochód grupy bębniarzy i kapeli dudziarskiej, w korowodzie wezmą udział górale - członkowie grupy Trebunie-Tutki. Ich żywiołowa muzyka będzie towarzyszyć części korowodu ukazującej świętego jako Biskupa Tours. Zupełnie inny charakter będzie miała z kolei sekwencja przygotowana przez artystę z Kolumbii, gdzie tradycja parad i pochodów ku czci świętych jest niezwykle bogata. Zobaczymy typowe południowo-amerykańskie marionetki i maski. Od kilku lat staramy się, aby pomimo różnorodności kolorystycznej, w całym korowodzie dominowały barwy białe i czerwone. Charakter narodowego święta podkreślają też uczestniczący w korowodzie ułani w strojach XV Pułku Ułanów Wielkopolskich, harcerze z proporcami oraz, dodatkowo w tym roku, grupa rekonstrukcji historycznych ubrana w stroje Powstańców Wielkopolskich.

Kulminacyjnym momentem jest wjazd św. Marcina na plac przed „Zamkiem". Tu święty otrzymuje z rąk prezydenta klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia ostatniej przed zimowymi chłodami ulicznej zabawy.

Przez cały dzień przypominać będziemy przesłanie o konieczności dzielenia się wszelkimi podstawowymi dobrami z ludźmi potrzebującymi pomocy. Zaprezentujemy również tych, którzy w sposób zorganizowany pomoc taką niosą innym /Fundacja Barka, Fundacja Burego Misia Dom pod Fontanną/. Wszelkie objawy solidarności ze słabszymi, są - według nas - najpiękniejszą formą świętowania.

Świąteczny będzie też program artystyczny przygotowany na ten dzień. W sposób szczególny polecić chcemy koncerty zespołu Psio Crew /objawienie sceny folkowej ostatniego roku/ oraz od lat uznanej i cenionej podhalańskiej grupy Trebunie-Tutki. W finale koncertu oba zespoły wystąpią wspólnie.
11 listopada to dzień radosny, dlatego zakończymy go efektownym pokazem sztucznych ogni, które rozświetlą niebo nad naszym miastem.

(Informacja prasowa)


Program

Scena przed Zamkiem

godz. 10.00-18.00 Kiermasz pod Zamkiem
godz. 12.30 Suma odpustowa w kościele pw. św. Marcina
godz. 14.00 Korowód Świętego Marcina: przemarsz trasą: kościół pw. św. Marcina - ulica Święty Marcin -  CK „Zamek"
godz. 14.30 Przekazanie klucza do bram miasta św. Marcinowi przez Prezydenta Miasta Poznania
godz. 14.45 Psio Crew
Psio Crew realizuje swoje eksperymentalne koncepcje od 2004 roku. Tworzą go w większości bielscy górale i góralki; muzykanci, miłośnicy i fascynaci rodzimego folkloru beskidzkiego - Kapela Śtyry. Ich tradycyjne góralskie melodie i śpiewy  w połączeniu z przestrzenną elektroniką dały początek nowemu, oryginalnemu brzmieniu. Przełamująca stereotyp fuzja tych stylistycznie odległych od siebie światów jest odważną propozycją dla wszystkich, którzy są otwarci na specyficzną, pozytywną, niejednokrotnie dziką, beskidzką  interpretację  takich gatunków muzycznych, jak: d'n'b, electro, hip-hop czy raggamuffuin...
godz 16.00 Urszula Chojan i Country Show Band
godz. 17.00 New Musette Quartet
New Musette Quartet  jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez Wiesława Prządkę w formacji Musette Quartet. Na program zespołu składa się muzyka w stylu new musette, /zapoczątkowana przez francuskiego akordeonistę Richarda Galliano/ oraz coraz bardziej popularne na całym świecie tango nuevo argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, którego utwory Wiesław Prządka wykonuje na bandoneonie - najbardziej charakterystycznym instrumencie dla tanga. Quartet gra również standardy muzyki jazzowej i latyno-amerykańskiej.
godz. 18.00 Kapela Zamku Rydzyńskiego
godz. 19.10 Trebunie Tutki
Trebunie Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nie tracąc nic ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata. Trebunie Tutki jako jedyny zespół z Polski wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą Nową Muzykę Góralską, rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem.
godz. 20.40 Pokaz sztucznych ogni

Kino

godz. 12.00/15.00 Pokaz filmu „Sekrety Enigmy", reż. Roman Wionczyk, Polska, 1979, 159'
Sala Wielka /wstęp wolny


Wystawy

„Alfons Mucha (1860-1939). Mistrz Art Nouveau" - ostatni dzień wystawy!!!
Sala Marmurowa, Kameralna, sale 102, 103, 104, Galeria Fotografii „pf"
bilety: 10, 15 zł, grupowe 8 zł

Wystawy plakatu „Faldin Family"
Hol Wielki /wstęp wolny

„Zapis przestrzeni" - Wystawa rzeźby twórców członków ZPAR
Galeria Sztuki Współczesnej „Profil" /bilety: 2, 3 zł

Wszystkie wystawy czynne w godz. 11.00-19.00


Słowa kluczowe: Św, Marcin festiwal poznań imieniny kiermasz taniec film wystawa kino teatr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.