Dzieje się - Sztuka

Międzynarodowe Triennale Rzeźby

2009-10-01 10:01:59 | Poznań

 Międzynarodowe Triennale Rzeźby w Poznaniu to największa i najważniejsza wystawa rzeźby współczesnej w Polsce i jeden z ważniejszych przeglądów światowych tendencji i poszukiwań rzeźbiarskich w Europie.

Impreza wywodzi się z ponad 30-letniej tradycji prezentacji rzeźby współczesnej w Poznaniu. Kuratorem Generalnym Triennale jest Robert Sobociński - kurator, rzeźbiarz, autor rzeźb plenerowych i pomników. Do zaproponowanego przez niego tytułu - Kryzys gatunku odnoszą się zaproszeni kuratorzy oraz artyści. W ramach tegorocznej edycji imprezy pokażemy cztery wystawy zbiorowe  oraz wystawę indywidualną Francesco Marino Di Teana.

Wernisaż: 2.10. g. 18, wystawy Triennale czynne w przestrzeniach CK Zamek do 11.11. g. 11-19 (codziennie z wyjątkiem poniedziałków).

Marino Di Teana. Rzeźba Architektoniczna i monumentalna

Francesco Marino - wybitny i ceniony rzeźbiarz, malarz, architekt, urbanista, filozof, poeta przestrzeni - urodził się w 1920 roku w Teana we Włoszech. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Buenos Aires (dokąd wyemigrował w 1936 roku); jest także dyplomowanym architektem i inżynierem. W 1953 roku wrócił do Europy i osiadł ostatecznie w Paryżu.

Marino di Teana jest autorem ponad 50 rzeźb monumentalnych, w tym jednej z największych w Europie Wolności w Fontenay. Wszystkie projekty wykonuje samodzielnie: tworząc makietę, bierze pod uwagę przyszłe ogólne otoczenie rzeźby. Stąd nie tylko rzeźba, ale i cały kompleks architektoniczny: rzeźba - przestrzeń - otaczające budynki, który artysta nazywa kompleksem sygnifikatywnym, jest u niego harmonijny i pełen równowagi.  Rzeźba Marino di Teana jest konstruktywna i ewolucyjna. Artysta całkowicie łączy sztukę i architekturę. Każda jego praca posiada strukturę architektoniczną. Stąd Di Teana wyobraża sobie możliwą ewolucję swoich rzeźb w przyszły pomnik, budynek, pałac, kompleks budynków, miasto...

W ramach ekspozycji zaprezentujemy wszechstronny charakter jego twórczości: począwszy od klasycznych rysunków do malarstwa, planów, projektów artystyczno-architektonicznych, brązów, małych form rzeźbiarskich i makiet przyszłych rzeźb monumentalnych. Wystawę przygotował syn artysty - Nicolas Marino.

Współcześni rzeźbiarze i ich galerie

Do realizacji głównej wystawy Triennale zaproszony został Olivier Billiard - dyr. art. kilkunastu edycji Targów Sztuki w Strasburgu St-Art i w Lille we Francji, autor Almanachu Galerii we Francji BILL' ART. Najważniejsze galerie europejskie zaprezentować miały na niej współpracujących z nimi artystów. Prace nad wystawą przerwała niespodziewana śmierć Oliviera Billiarda w kwietniu br. W zastępstwie ekspozycję przygotuje Laurence d'Ist - niezależna kuratorka i historyczka sztuki. Do udziału w ekspozycji zaprosiła ona 22 uznanych rzeźbiarzy pracujących w Europie. Swoje prace pokażą: Bernard Pagès, Barthelemy Togo, Eric Liot, Coskun, Laurence Drocourt-Aurélie Foutel, Axel Kassel, Gabriela Morawetz, Nicolas Alkuin, Louise Giamari. Guy Ferrer, Hadji Bachor, Xavier Boggio, Paul de Pianol oraz Marc Petit z Francji; Bjorn Norgaard z Danii,  Maike Freess z Niemiec; Urs Twellmann i Christine Aymon ze Szwajcarii, Jhemp Bastin z Luksemburga, Anne Marie Kenes i Bob Verschueren z Belgii, Sentier z Martyniki oraz Robert Sobociński z Polski.

Prace artystów podzielone zostały tematycznie według kategorii: postać ludzka, materia, natura, kultura neo-pop.

Niedokończona wystawa. Pamięci Oliviera Biliarda

Żona Oliviera Billiarda - Bożena Chodorowicz (od 1999 współautorka BILL' ART, towarzysząca mężowi przy organizacji międzynarodowych targów sztuki współczesnej w Strasburgu, Lille i w Paryżu) przygotował wystawę dedykowaną pamięci męża . W jej ramach zaprezentowane zostaną prace wybitnych artystów, którzy jeszcze niedawno współpracowali z Billiardem: Vincent Batbedat, Xavier Dambrine, Guy Ferrer, Denis Monfleur, Françoise Petrovitch, SADKO i Ousmane Sow.

Indywidualności współczesnej rzeźby

Wystawa przygotowana przez Roberta Sobocińskiego gromadzi prace nadesłane do Triennale w ramach kwalifikacji prac przez 21 uznanych artystów, rzeźbiarzy o bogatym dorobku artystycznym (Sylwester Ambroziak, Mariusz Białecki, Hans Bouman, Arnaud Cohen, Dominik Dlouhy, Gertjan Evenhuis, Kira Hanusch, Klaus Horstmann-Czech, Jerzy Kopeć, Aliska Lahusen, Ludwika Ogorzelec, Jorg Plickat, Grażyna Remiszewska, Anna Rodzińska, Michael Schoenholtz, Mateusz Sikora, Eveline van Duyl, Maximilian Verhas, Francois Weil, Irena Woch, Florentin Tanas)..

Wystawa konkursowa Triennale

Prezentacja prac 40 artystów wyłonionych z końcem czerwca br. przez Radę Artystyczną z ponad 400 aplikacji nadesłanych z Polski i zagranicy. Eksponowane obiekty oceni jury złożone z artystów, galerzystów europejskich i mecenasów rzeźby współczesnej. Jury wyróżni najlepsze prace, przyznając im statuetki Triennale oraz nagrodzi młodego twórcę (do 35. roku życia) wystawą indywidualną w CK Zamek. Wyniki obrad zaprezentowane zostaną w dniu otwarcia Triennale.

Wydarzenia towarzyszące Triennale:

panel dyskusyjny 3.10. g. 12 Hol Balkonowy
w panelu poświęconym kondycji rzeźby współczesnej udział wezmą: Laurence d'Ist, Piotr Bernatowicz, Robert Sobociński, Marek Wasilewski, moderator - Ewa Obrebowska-Piasecka.

zwiedzanie wystawy z komentarzem kuratorów Triennale 3.10. g. 17

warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży
warsztaty dla uczniów gimnazjum i liceum; zajęcia dla uczniów szkół podstawowych; grupy maksymalnie 20-osobowe, czas trwania zajęć: 2 h; 
zapisy: Dział Edukacji Artystycznej, tel. 061 64 65 317.

Międzynarodowe Triennale Rzeźby - Kryzys gatunku
Centrum Kultury „Zamek"
3.10-11.11 2009

ip

Słowa kluczowe: poznań kryzys gatunku ck zamek program godziny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.