Dzieje się - Sztuka

Trwa "Dialog z ciszą"

2006-09-06 14:43:07 | Poznań

Wystawa jest pierwszą w Poznaniu tak obszerną prezentacją dorobku Josefa Sudka - wybitnego czeskiego artysty, mistrza czarno-białej fotografii. W dwóch przestrzeniach CK Zamek (Sala Marmurowa i Galeria Fotografii pf) zobaczymy ponad 100 zdjęć z lat 1940-70 pochodzących z kolekcji Morawskiej Galerii w Brnie, która posiada jeden z największych zbiorów fotografii Josefa Sudka (ponad 600 prac).

Odkryty przez światową krytykę na krótko przed swoją śmiercią - pisze we wstępie do katalogu Agnieszka Morawińska - jest dziś Sudek wymieniany w kompendiach i leksykonach fotografii XX wieku jako jeden z największych artystów, pokrewny Atgetowi. (...) Od lat 40. fotograf zrezygnował z powiększeń i ograniczył się wyłącznie do zdjęć stykowych; zaczął używać wówczas aparatów starego typu - większość jego sprzętu pochodziła z XIX wieku. Ten XIX-wieczny model fotografii dostosował jednak do dialogu z istotnymi trendami XX stulecia. W jego dziele zaznaczyły swoją obecność różne prądy sztuki XX wieku: secesja, kubizm, surrealizm i Nowa Rzeczowość. Ewoluowało ono przez okres eksperymentów, kiedy - podczas II wojny światowej Sudek w praskim atelier na Malèj Stranie fotografował wielokrotnie swoje okno, aż po ostateczne ukształtowanie indywidualnego, emocjonalnego stylu jego prac powojennych.

Wystawę w Zamku otwiera cykl Okno mojej pracowni (1940-54). Artystę interesuje tu przede wszystkim powierzchnia szyby pokrytej deszczem, rosą, lodem - zaakcentowanie tego właśnie aspektu kieruje naszą uwagę choćby ku barierze między zewnętrznym i wewnętrznym, w sensie zarówno konkretnym, jak i abstrakcyjnym (A. Dufek). W tym okresie Sudek stworzył też prace, w których odnalazł swoją drogę: eksplorowane wtedy tematy miały stać się dla niego charakterystyczne i z czasem przynieść ich twórcy światowy rozgłos. Były to fotografie cmentarza na Malèj Stranie, fotografie Pragi i jej przedmieść, zdjęcia z Beskidów oraz liczne martwe natury, w których artysta podejmował dialog z przeszłością, reprezentowaną przez mistrzów dawnego malarstwa holenderskiego.

Sudek był mistrzem nastroju, prowadzącym grę z czasem i z pamięcią, odszukującym w otoczeniu tonacje liryczne. Jego skrajna koncentracja owocowała zdjęciami o pogłębionym, skupionym nastroju, a muzyczna wyobraźnia wyrażała się w wirtuozerskim stopniowaniu cienia i osiąganiu efektów tonalnych, pozwalających widzieć malarskie gradacje kolorów w czarno-białych fotografiach. (A. Morawińska)

Josef Sudek urodził się 17 marca 1896 w Kolínie nad Łabą. Fotografować zaczął już przed I wojną św. W 1917 roku został ranny, w wyniku czego stracił prawą rękę. W latach 1922-1924 uczył się zawodu fotografa w Państwowej Szkole Graficznej w Pradze. W roku jej ukończenia zaczął dokumentować budowę praskiej katedry św. Wita. Trzy lata później kupił studio w kamienicy w centrum Pragi, które dzielił ze swoja siostrą, również fotografką, przez resztę życia. Od roku 1928 był zawodowym fotografem, członkiem Stowarzyszenia Fotografów Praskiej Izby Handlu i Rzemiosł. Obok portretów robił głównie zdjęcia reklamowe, fotografował także dzieła sztuki, zabytki i obiekty współczesnej architektury. W 1940 roku Sudek zaczął robić odbitki stykowe i niemal zupełnie zarzucił wykonywanie powiększeń. Początek jego dojrzałej twórczości wyznacza, rozpoczęty w 1940 roku, cykl Okno mojej pracowni. Jego pierwsza monografia ukazała się w 1956 roku; trzy lata później Sudek opublikował słynną Pragę panoramiczną. Fotografował postindustrialne krajobrazy wokół miasta Most, góry Czech, lasy Beskidów i praskie ogrody. Często wracał do martwej natury. Był laureatem najważniejszych w Czechach nagród artystycznych (1961,1966). Stał się praską legendą. Zmarł 15 września 1976 w Pradze.

Kurator: Antonin Dufek. Współpraca: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Wernisaż: 1.09. g. 18
Wystawa czynna od 2 do 24.09. w Galerii pf i Sali Marmurowej g. 11-19

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Festiwal Muzyki Filmowej 2020 odwołany
Festiwal Muzyki Filmowej 2020 odwołany

Widzimy się za rok - piszą organizatorzy festiwalu w Krakowie.

ZachÃłd słońca nad jeziorem
"Zachód słońca nad jeziorem" - poznajcie dzieło "poety malarstwa ukraińskiego"

Obraz Serhija Wasylkowskiego już na pierwszy rzut oka zachwyca kolorami.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.