Dzieje się - Sztuka

Weekend z Napoleonem

2006-09-25 11:06:40 | Poznań

 W tym roku obchodzimy 200. rocznicę tej wizyty. Z tej okazji Prezydent Miasta Poznania zaprasza na Weekend z Napoleonem: trzydniową imprezę (29.09, 30.09. 1.10.), która ma upowszechnić wiedzę na temat pobytu cesarza w roku 1806 w naszym mieście, uświadomić historyczną i polityczną wagę tego faktu oraz naświetlić obraz ówczesnego Poznania. Największy akcent położony będzie więc na działania popularyzatorskie oraz edukacyjne.

Dnia 27 listopada [1806 roku] wieczorem stanął Napoleon w Poznaniu. Spodziewano się go od rana. Już o bardzo wczesnej porze zapanowało wśród polskich mieszkańców Poznania niebywałe poruszenie i podniecenie. Panowie i panie, w strojach uroczystych, ruszyły wśród wielkiej niepogody naprzeciw cesarza, aż do domu młynarza, aby go tam uroczyście powitać. Ale czekano na niego naderemnie cały dzień. O pól do 7 godziny wieczorem, straciwszy nadzieję na przybycie Napoleona, przeniesiono z powrotem do miasta sztandary (...). Gdy się już wszyscy rozeszli do domów, niespodziewanie o godzinie 9 ujrzano pochód z pochodniami: cesarz wjechał do miasta, które natychmiast iluminowano. Tak wjazd Napoleona do Poznania przedstawił w przedwojennej Kronice Miasta Poznania Andrzej Wojtkowski. W Poznaniu nastały wielkie dni. Nazwa miasta byłą na ustach wszystkich (...) Gród Przemysła urósł do rangi nieformalnej stolicy Europy - pisze Lech Trzeciakowski. Hugo Sommer nie bez racji pisał, że Poznań w tych dniach przejął rolę Centrum świata europejskiego.

Program

29.09.06 (piątek)

g. 12.15 Ratusz
Inauguracja - wystąpienie Konsula Honorowego Francji prof. Tomasza Schramma, otwarcie pokazu pamiątek po Napoleonie: pukiel włosów, nożyczki, rękopis (pokaz trwa od 29.09. do 1.10) połączone z fragmentami przedstawienia Cesarski ciach Jacka Kowalskiego

g. 15 Ratusz
Wykład Napoleon w Poznaniu i w Wielkopolsce - dr Maciej Forycki

g. 16 Ratusz
Wykład Napoleon - człowiek i mit - dr Andrzej Nieuważny

g. 17 Centrum Kultury Zamek (Sala Wielka)
Pokaz filmu Jego wielka miłość reż. Stanisława Perzanowska i Mieczysław Krawicz, Polska 1936, 90', wyk. Stefan Jaracz, Lena Żelichowska, Tadeusz Olsza

30.09.06 (sobota)

g. 12.15 Ratusz
Wykład Napoleońskie pamiątki w Poznaniu - Renata Sobczak-Jaskulska

g. 13 Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Wykład Ukochane dziecię Cesarza - Legia Honorowa -Tadeusz Jeziorowski

g. 14 Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Wykład Złote orły - Jarosław Łuczak

g. 15 Muzeum Archeologiczne
Wykład >Osły i uczeni do środka!< Napoleon w Egipcie - dr Andrzej Ćwiek

Wykład na temat egipskiej wyprawy Napoleona (1798-1801), która była klęską polityczną, lecz jednocześnie wielkim sukcesem naukowym. Badanie i dokumentacja pozostałości starożytnego państwa faraonów, publikacje i zabytki przywiezione do Europy umożliwiły powstanie nowożytnej egiptologii. Nie był to właściwie efekt uboczny stricte wojskowej ekspedycji, lecz istotny cel wyprawy i forma świadomej polityki kulturalnej.

g. 17 Centrum Kultury Zamek (Sala Wielka)
Pokaz filmu Marysia i Napoleon reż. Leonard Buczkowski, Polska 1966, 113', wyk. Beata Tyszkiewicz, Gustaw Holoubek

g. 19-21 Parada i widowisko plenerowe 
Pokaz Musztry Konnej i Wojskowej w wyk. Grupy Rekonstrukcji Historycznej (Fundacja IV Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego) oraz Ułanów (Plac Mickiewicza)

Parada w wyk. Grupy Rekonstrukcji Historycznej, Ułanów, Teatru Biuro Podróży (trasa: Plac Mickiewicza, ul. Św. Marcin, ul. Ratajczaka, Plac Wolności)

Czekając na N - widowisko Teatru Biuro Podróży (Plac Wolności)

g. 21 Dziedziniec Urzędu Miasta
Bal Napoleoński (realizacja: Fundacja Naród Sobie) kostiumowy bal z elementami teatralnymi inscenizującymi sceny z pobytu Napoleona w Poznaniu, w programie balu m.in. kostiumowa parada wojskowa, pokaz musztry, salwy, fanfary, nauka tańców z epoki, konkursy (gry strategiczne imitujące wojny napoleońskie, popisy cukiernicze)

1.10.06 (niedziela)

g. 10
Rajd rowerowy szlakiem Napoleona (trasa: Plac Kolegiacki, Antoninek, Zieliniec, Swarzędz, Gruszczyk, Kobulnica, Wierzenia, Kicin, Czerwonak)

g. 12-16 Zamek w Kórniku
Pokaz specjalny rękopisów Napoleona ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN, komentarz - dr Wanda Karkucińska

g. 12.15 Ratusz
Wykład Napoleońskie pamiątki w Poznaniu - Renata Sobczak-Jaskulska

g. 13 Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Wykład Ostatni w zbrojach - Kirasjerzy Księstwa Warszawskiego - Anna Szukalska-Kuś

g. 14 Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Wykład Jak cysterki z Ołoboku za cesarza Napoleona się modliły czyli o nieznanych rękopisach z epoki napoleońskiej w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego słów kilka - Alina Sokołowska

g. 15 Muzeum Archeologiczne
Wykład >Dał nam przykład Bonaparte...< Egiptomania w Poznaniu - dr Andrzej Ćwiek

Zainteresowanie starożytnym Egiptem, zapoczątkowane przez ekspedycję Napoleona do Egiptu wyraziło się nie tylko w elementach stylu Empire, ale zaowocowało też powracającymi przez następne 200 lat falami egiptomanii. Pozostawiły one trwałe ślady w europejskiej architekturze, malarstwie, sztuce użytkowej, czego liczne dowody mamy także w Poznaniu. Poczynając od rzeźby sfinksa na budynku rektoratu UAM, a skończywszy na restauracjach „Sphinx", elementy egipskie można napotkać w różnych, niekiedy bardzo zaskakujących, miejscach...

g. 17 Centrum Kultury Zamek (Sala Wielka)
Pokaz filmu Jeniec Europy reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska / Francja 1989, 116'

g. 20  Dziedziniec Pałacu Górków

Teatrzyk Towarzyski prezentuje przedstawienie Cesarski ciach, czyli Polaki, Prusaki i Żabojedzi w szczękach historii (realizacja: Fundacja Naród Sobie) przedstawienie pióra Jacka Kowalskiego, reżyserii Doroty Latour, z muzyką Anity Bittner i zespołu Monogramista JK

Wśród innych elementów programu znajdą się:
konkurs cukierniczy „Napoleonka - ciastko z Poznania", strona internetowa poświęcona Napoleonowi (od 15.09. - realizacja: Fundacja Naród Sobie); zorganizowane przez Poznańskie Koło Przewodników PTTK im. M. Mottego oprowadzanie po miejscach związanych z Napoleonem w Poznaniu:
trasa Napoleon w Poznaniu (30.09. g. 11, zbiórka przy bramie parku Chopina, ul Wrocławska) i trasa Nekropolia Napoleończyków (1.10. g. 11, zbiórka przy dzwonnicy kościoła pw. św. Wojciecha); trzydniowa zmiana nazw ulic (Plac Napoleoński, Al. Napoleona); spektakl Jak zwyciężać mamy? zrealizowany przez Dom Bretanii konkurs fotograficzny i plastyczny ogłoszone dla uczniów; publikacje: wydanie tekstu Andrzeja Wojtkowskiego o pobycie Napoleona w Poznaniu drukowanego w przedwojennej Kronice Miasta Poznania oraz wydanie fragmentu powieści Napoleona zachowanego w zbiorach Biblioteki Kórnickiej.

Na Weekend z Napoleonem zaprasza Prezydent Miasta Poznania.

Honorowy Patronat: Ambasada Francji.
Organizacja: Miasto Poznań, Trakt Królewsko-Ceasarslki w Poznaniu
Produkcja: Centrum Kultury Zamek.
Produkcja Balu Napoleońskiego, spektaklu „Cesarski ciach" oraz realizacja strony internetowej: Fundacja Naród Sobie,
Współpraca: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka PAN, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Ośrodek Badania i Dokumentacji Zabytków, Dom Bretanii, Fundacja 4 Pułk Piechoty Ksiestwa Warszawskiego Kuźnia, Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej Akwen w Czerwonaku.
Patroni medialni: Głos Wielkopolski, Radio Merkury, TVP-3, IKS, ams,  www.napoleon.gery.pl

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.