Sztuka
Tadeusz Rolke - "Fotografie"

Tadeusz Rolke - "Fotografie"

  • 2007-10-15, , godzina 19:00
  • Galeria MM (Piekary 13B), Poznań

Opis

Zapraszamy na wystawę fotografii Tadeusza Rolke. Wystawa potrwa do 14 listopada 2007.

Tadeusz Rolke, Fotografie

Prezentowany w Galerii MM zbiór zdjęć Tadeusza Rolke nie bez przyczyny nosi tytuł Fotografie. Tylko słowo o tak szerokim zakresie znaczeniowym jest w stanie pomieścić wszystkie typy zebranych tu prac. Pochodzą one z różnych okresów twórczości artysty, wyrastają z różnych inspiracji i emocji, powstały w różnych miejscach Polski i Europy.

Wśród obrazów z  lat 60. znaleźć można na przykład zdjęcie z fotoreportażu o Cyganach, wykonane przez Tadeusza Rolke w Pruszkowie koło Warszawy, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, sfotografowanych w Paryżu chłopców grających w piłkę, Lucynę w Alejach Jerozolimskich uwiecznioną w 1969 roku w Warszawie.

Lata 70. reprezentują między innymi słynny portret Josepha Beuys'a w Dusseldorfie i Drogowskazy sfotografowane cztery lata później we Włoszech.

Z lat 80. pochodzi fotografia przedstawiająca niemieckiego arystokratę P. Lorenza von Gottberg z polską modelką, swą przyszłą żoną oraz prezentowane po raz pierwszy na wystawie zdjęcia zbliżone do aktu.

Rozpiętość tematyczna prac jest - jak widać - ogromna. Przypomnijmy jeszcze posąg anioła, centrum handlowe, zakochaną parę splecioną w radosnym uścisku przed sklepem z upominkami, upalny dzień przed sklepem winno-cukierniczym. Wydaje się, że dość ważny, choć zaznaczany nader subtelnie, jest tutaj także motyw macierzyństwa: w pamięć zapada przejmujące zdjęcie kobiety wyciągającej ręce do wiszącej na ścianie fotografii przedstawiającej inną kobietę podczas rozwieszania upranych ubranek małego dziecka.

W centrum świata Tadeusza Rolke jest człowiek. Artysta fotografuje go w mieście, na spacerze, na zatłoczonej ulicy, w tłumie i w samotności, fotografuje znienacka lub misternie do tego przygotowuje. Fotografuje jego radość, jego smutek, jego zdziwienie, jego zamyślenie, jego trud, jego zmęczenie i jego wytchnienie, jego słabość i jego siłę.

Ten wyraźny antropocentryzm zdjęć Tadeusza Rolke kojarzy się z filozofią renesansu. To skojarzenie jest tylko pozornie zbyt odważne i odległe. Renesansowy rys w jego twórczości przejawia się nie tylko w tematyce, ale też w uprzywilejowanym przez niego kryterium estetycznym: - Wybierając zdjęcia na wystawę w Galerii MM, kierowałem się kryterium estetycznym: mimo że są one z bardzo różnych opcji, łączy je moje zamiłowanie do pięknej formy - mówi artysta. Jest wreszcie jeszcze jeden renesansowy refleks w jego twórczości - mianowicie - tak charakterystyczna przecież i nieodparcie przywodząca na myśl wspomnienie twórców odrodzenia -  swoista "wszechstronność".

Zwróciła na nią pośrednio uwagę Beata Majchrowska - fotoedytor opublikowanego niedawno, pierwszego monograficznego albumu artysty pt. Fotografie 1944 - 2005. W poprzedzającym album tekście stwierdziła mianowicie, że zebrane w nim prace pokazują "Rolke wielostronnego": artystę, dokumentalistę, portrecistę i świetnego fotografa miast i architektury. Takiego Rolke ma również pokazać wystawa w Galerii MM. 


Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.