Sztuka
Wracając do źródeł - wystawa prac absolwentów fotografii UAP

Wracając do źródeł - wystawa prac absolwentów fotografii UAP

Opis

Zaproszeni do wystawy artyści są absolwentami kierunku fotografia poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego (kiedyś Akademii Sztuk Pięknych). Artystyczne wybory podejmowane po ukończeniu szkoły popchnęły ich w różnych kierunkach - niektórzy pozostali przy fotografii, inni – zawsze zainteresowani bardziej intermediami – tworzą dzisiaj prace przestrzenne, audiowizualne. Wystawa prac absolwentów fotografii UAP - Wracając do źródeł w Galerii Miejskiej Arsenał będzie otwarta dla zwiedzających od 1 do 19 października 2014.

Pokazane zostaną różnorakie postawy artystyczne, wyrastające z tradycji poznańskiej Uczelni, dlatego też na wystawie znalazły się zarówno klasyczne fotografie dwuwymiarowe, prace przestrzenne i filmy. Artyści łączą często praktykę artystyczną z kuratorską, zaś zawsze aktywnie wspierając środowisko twórcze w Polsce, przyczyniają się także do budowania marki poznańskiej tradycji szkolnictwa fotograficznego.

Co zobaczymy na wystawie?

Paweł Bownik, Adam Pańczuk, Zorka Projekt (Monika Bereżecka i Monika Redzisz), rozwijając tradycję klasycznego portretu społecznego i nowego dokumentu, pytają o współczesną tożsamość. Ich portrety szukają cech wspólnotowych, stawiają kwestie indywidualizmu i upodobnienia. Z dokumentu wyrasta także opowieść o podróży Michała Grochowiaka. Autor z obrazów buduje w przestrzeni galerii specyficzną konstrukcję. Także Katarzyna Majak przetwarza własne wspomnienia i traumy w obrazy, które następnie poddawane są różnego rodzaju zniekształceniom, przez co ujawniają swój przedmiotowy charakter. Z kolei Marek Noniewicz i Paweł Kula eksplorują potencjał fotografii, przypominając o bogactwie pierwszych technologii fotograficznych. Proponują refleksję nad związkiem fotografii ze światem organicznym. Fascynuje ich zjawisko "obrazu naturalnego", czystej światłoczułości. Prace Jakuba Bąkowskiego i Daniela Rumiancewa skręcają w stronę analizy medialnej i performansu. Warsztaty kichania stanowią zapis szczególnego rodzaju akcji miejskiej. Wreszcie Ewa Axelrad i Dorota Walentynowicz, obie zainteresowane fotografią jako materiałem do stworzenia audiowizualnej przestrzeni i jej recepcji przez widzów. Wykorzystują transparentność obrazu, uwydatniając jego materialność. Axelrad sprawdza, jak komunikujemy się za pośrednictwem obrazów, Walentynowicz konstruuje akustyczne środowisko oddziałujące na ciało odbiorcy.

Ten skromny wybór 12 artystów z całego grona wybitnych twórców, którzy zaczynali swoją edukację w Poznaniu, zachęca do przemyślenia dziedzictwo alma mater. Czym dla artystów jest fotografia dzisiaj? Dlaczego przy niej pozostali lub jak daleko od niej odeszli?

Więcej info: www.arsenal.art.pl

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.