Dzieje się - Teatr

"Irena" powraca na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu

2023-11-15 13:03:53 | Poznań

18 listopada 2023 roku na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu powraca „Irena”, spektakl o  Sprawiedliwej wśród Narodów Świata Irenie Sendlerowej, który został okrzyknięty jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego sezonu. Dramat muzyczny powstał we współpracy polskich i amerykańskich twórców i realizatorów: reżyserem jest Brian Kite (Dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji UCLA), muzykę skomponował jedyny polski laureat Nagrody Grammy w kategorii jazzu Włodek Pawlik, a piosenki napisał nowojorski librecista i autor tekstów Mark Campbell (laureat Grammy i Pulitzera). Libretto stworzyli Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk, którzy poznali Irenę Sendlerową tworząc o niej dokument „W imię ich matek”.

Spektakl IrenaSpektakl opowiada historię Ireny Sendlerowej (w tytułowej roli występują Oksana Hamerska i Judyta Wenda), która podczas II wojny światowej działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać, niosąc pomoc dzieciom w getcie. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała je u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą innych łączniczek i osób zaangażowanych w pomoc umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom. Została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

- Ja mieszkam w tym spektaklu. I wyszłam tu, by powiedzieć, że podobno jestem najmłodszym dzieckiem uratowanym przez Irenę. Gdyby nie ona, nie stałabym tu dzisiaj przed Państwem – mówiła ze sceny Elżbieta Ficowska podczas warszawskiej premiery „Ireny” 25 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Recenzenci docenili w „Irenie” nie tylko sposób opowiedzenia tej niełatwej historii, ale także niezwykłą warstwę wizualną: scenografię Damiana Styrny, projekcje Eliasza i Damiana Styrny oraz kostiumy Anny Chadaj. Realizatorzy przedstawili historię w postaci retrospekcji Ireny, a inspiracją była perspektywa uratowanych przez nią dzieci, stąd pewna umowność i zastosowanie dziecięcej kreski. Damian Styrna za scenografię do „Ireny” otrzymał nagrodę podczas tegorocznych XVII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, a cały spektakl zdobył nominację do Koryfeuszy Muzyki Polskiej 2023.

Od 18 do 25 listopada Teatr Muzyczny w Poznaniu zagra „Irenę” aż 12 razy.

W przyszłym roku, 5 maja 2024 r. „Irena” po raz pierwszy pokazana zostanie za granicą w Admiralspalast w Berlinie.

- Nasz spektakl „Irena” został wspaniale przyjęty przez widownię w Poznaniu, a także podczas warszawskiej premiery w marcu tego roku, w Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów. Zależy nam na tym, by z tą niezwykłą historią o bohaterkach i bohaterach ratujących życie dzieci, docierać jak najszerzej. Wspólnie z Elżbietą Ficowską, uratowaną jako niemowlę z getta przez Irenę Sendlerową, wręczyliśmy prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi podczas obchodów 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim obraz Ireny namalowany przez Andrzeja Okińczyca. Prezydent Steinmeier, poproszony przez Elżbietę Ficowską, zadeklarował objęcie swoim patronatem premierowego pokazu spektaklu w Berlinie 5 maja 2024 r. w Admiralspalast - mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.

Więcej informacji o spektaklu oraz bilety na „Irenę” dostępne na stronie internetowej https://teatr-muzyczny.pl/spektakle/irena/270.

ip

zdjęcie: Oksana Hamerska w spektaklu "Irena", fot. Dawid Stube

Słowa kluczowe: spektakl, repertuar, premiera, bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Piękna i Bestia
Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłosił repertuar do końca sezonu 2023/2024 Poznań

W repertuarze pojawią się tytuły zarówno dla starszych, jak i młodszych widzów.

Spektakl Irena
"Irena" powraca na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu Poznań

Spektakl został okrzyknięty jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego sezonu.

ppa
Ruszył nabór do Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki 44. PPA

Festiwal odbędzie się w dniach 15-24 marca 2024 roku we Wrocławiu.

Polecamy
Nikt (nie) spotyka Nikogo
Instytut Grotowskiego udostępnia spektakle online i zaprasza na spotkanie z Jackiem Głombem

Emisje spektakli odbędą się we wtorki na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego.

Karolina Paczkowska
Karolina Paczkowska i Jakub Pewiński w podcaście Wrocławskiego Teatru Pantomimy [AUDIO]

Para młodych artystów opowiada m. in. o niepokoju związanym z wejściem na rynek pracy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Piękna i Bestia
Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłosił repertuar do końca sezonu 2023/2024 Poznań

W repertuarze pojawią się tytuły zarówno dla starszych, jak i młodszych widzów.

Spektakl Irena
"Irena" powraca na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu Poznań

Spektakl został okrzyknięty jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego sezonu.