Dzieje się - Teatr

Metafory Rzeczywistości: sceniczne szkice dramatów

2008-09-11 15:11:01 | Poznań

 Metafory Rzeczywistości to finał pierwszy edycji cyklicznego konkursu dramaturgicznego, który odbędzie się 12-13.09.2008 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Na scenie zostaną zaprezentowane trzy dramaty: „Symfonia Lokatoris" autorstwa Adama Sroki, „Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz „Mykwa" Piotra Kruszczyńskiego.

Celem trzyetapowego projektu „Metafory Rzeczywistości" było przede wszystkim złączenie twórczości dramaturgicznej z realizacją teatralną. Wiedząc jednak, że przełożenie dramatu na język teatru nie jest prosty, praca oparła się na relacji autor-reżyser-aktor.

Do konkursu wpłynęło około 150 utworów. Wszystkie prace zostały poddane ocenie jury, w składzie: prof. Przemysław Czapliński (literaturoznawca), Paweł Szkotak (reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu) oraz Łukasz Drewniak (krytyk teatralny).

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem konkursu był pomysł na nowy, nie wystawiany polski dramat o problematyce współczesnej. Jak powiedział w wywiadzie dla prasy  Paweł Szkotak: - Autorzy mieli wyobraźnię szalonej lokomotywy.

Młodzi najczęściej poruszali tematykę antysemityzmu, tożsamości, relacji „ja- ty" czy procesu transformacji tj. funkcjonowania w nowej gospodarce.

Kolejnym etapem było modyfikowanie publikowanych dramatów. Aktorzy i reżyserzy jednogłośnie mówią, że korekt było niewiele. - Częściej zdarzały się uwagi autorskie niż reżyserski - śmieje się reżyser Paweł Kamza.

Ostatni etap poświęcony zostanie dyskusji autorów i przedstawicieli jury z publicznością. Każdy widz, otrzyma karty do głosowania na najlepszy wg nich współczesny dramat. Jury wręczy nagrodę główną ( 10.000 zł ) oraz wyróżnienie.

Teatr Polski zaprasza serdecznie wszystkich, którzy pragną spotkać się z niesamowitymi wrażeniami oraz zobaczyć jak wygląda teatr od „kuchni". Nie  będą to zwyczajne czytania lecz szkice z tekstem w ręku.

Zachęcającym elementem jest cena biletu - zaledwie 2 zł.

Natalia Jaworska
(natalia.jaworska@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: metafory rzeczywistości finał symfonia lokatoris walizka mykwa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

spektakl Hobbit
Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl "Hobbit"

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki.

Lidia Pronobis - Modjeska Calling 2019
Znamy laureatkę Modjeska Calling 2019 w Teatrze Polskim w Poznaniu Poznań

Rozstrzygnięto konkurs na interpretację monologów Szekspirowskich im. Heleny Modrzejewskiej.

Polecamy
Wyjątkowa adaptacja "Anny Kareniny" w Operze Wrocławskiej. Zobacz zdjęcia!
Wyjątkowa adaptacja "Anny Kareniny" w Operze Wrocławskiej. Zobacz zdjęcia!

Od 13 lutego będzie można podziwiać najnowszą adaptację baletową wybitnego utworu Rodiona Szczedrina. Prezentujemy zdjęcia z próby!

W kinie Apollo będzie "Goło i wesoło"
W kinie Apollo będzie "Goło i wesoło" Poznań

Oopowieść o kilku bezrobotnych mężczyznach z małego miasteczka, którzy postanawiają założyć grupę striptizerską i zarabiać na występach dla miejscowych kobiet.

Ostatnio dodane
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

spektakl Hobbit
Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl "Hobbit"

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki.