Dzieje się - Teatr

Nadchodzi 3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury"

2023-04-13 14:05:54 | Poznań

3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury” odbędzie się w dniach 25-30 kwietnia 2023 roku w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów TańcaKomunikat organizatorów

Fascynować nas będzie płynność podziałów oddzielających ludzkie od nieludzkiego. Szukać będziemy odpowiedzi na pytanie, czy granice pomiędzy kulturą i naturą obiektywnie istnieją, czy są sztucznym wytworem człowieka, który - utrwalając przekonanie o ich niezbędności - może doprowadzić do destrukcji świata i samego siebie. Jesteśmy w większości wychowani w poczuciu konfliktu i sprzeczności pomiędzy porządkiem naturalnym i kulturowym. A może natura i kultura to suma, wspólny zbiór, a źródłem niepotrzebnych podziałów jest człowiek? Jak to się dzieje, że my, ludzie, konstruujemy nieistniejące w naturze różnice? Na ile można i powinno się kwestionować granice w rzeczywistości naznaczonej destabilizacją i kryzysem?

Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy spektakle, które badają granice, demaskują ich od-ludzkie pochodzenie:

Rozpoczniemy od spektaklu Sibiu Ballet Theatre, pierwszego w Rumunii wielokulturowego zespołu tańca, zderzającego przedstawicieli różnych krajów, od Nowej Zelandii po Ekwador, którego repertuar jest symbiozą utworów współczesnych i klasycznych. Artyści zaprezentują w Poznaniu polską premierę spektaklu „One way ticket” w choreografii Sandry Mavhimy. Utwór otwiera na refleksję o doświadczeniu, jakim jest migracja - stan uwięzienia między dwoma rzeczywistościami, balansowania na granicy między naturalną przynależnością kulturową i koniecznością asymilacji do kultury „obcej”.

25 kwietnia po spektaklu odbędzie się Rozmównica z artystami Sibiu Ballet Theatre. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim i tłumaczone na język polski. Będzie to pierwsza wizyta Sibiu Ballet Theatre w Polsce. 

„VONA” - międzynarodowy projekt artystyczny z udziałem performerek z różnych regionów Ukrainy - powstał we współpracy z światowej sławy Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (Niemcy), w choreografii Rainera Behra, członka zespołu Tanztheater Wuppertal, zaproszonego do współpracy przez Pinę Bausch w 1995 roku. To przykład zatarcia granicy pomiędzy doświadczeniami z różnych kultur, wspólnego przyglądania się lękom i szukania ekspresji w uniwersalnym języku ciała. Ciała, które jest jednocześnie naturalne i kulturowe, gdy służy kreacji.

420 PEOPLE – kolektyw artystyczny z Pragi, kierowany przez Václava Kune¹a, dawnego tancerza jednego z najbardziej prestiżowych zespołów tańca współczesnego na świecie Nederlandes Dans Theater, to grupa, której artystyczne doświadczenie wynikające z regularnej współpracy ze światowego formatu choreografami wnosi do czeskiego tańca niezależnego niepowtarzalny własny wyraz. W „Why things go wrong” (choreografia: Sylva ©afková) przyjrzymy się (nie)etycznym źródłom ludzkich zachowań, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy wina pochodzi z pierwotnych pokładów ludzkiej natury, czy jest uwarunkowana kulturowo.

Gospodarz festiwalu, Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl „Walka o ogień i wzrost gospodarczy” w reżyserii Szymona Kaczmarka i choreografii Mikołaja Karczewskiego - choreograficzną metaforę międzygatunkowej walki o postęp, ewolucję naturalnych form życia i osiągnięcie wyższego szczebla rozwoju kulturowego.

Zaprosimy też na Narodowe Tańczenie, uliczną akcję wspólnotowego tańczenia poloneza, łączącą naturalną potrzebę ludzką – bycia częścią grupy - z odwołaniem do tradycji polskiej kultury, której częścią jest wyrafinowana forma szlacheckiego tańca korowodowego. Różne stylistyki rozumienia „granic natury” i „granic kultury”  złożą się na bogactwo i różnorodność reprezentowanej podczas Festiwalu polskiej i światowej sztuki tańca. 

Narodowe Tańczenie jest integralną częścią programu festiwalowego – odbywa się zawsze 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca.  W tym dniu ogłaszamy także kolejne edycje Międzynarodowego Konkursu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund”, inspirującego wypowiedzi artystyczne, których tematem jest taniec, teatr i obecny w naturze i kulturze ruch.

Program 3. edycji Festiwalu "Granice natury - granice kultury

25 kwietnia (wtorek)
20:00 - Sibiu Ballet Theatre "One way ticket" 

Po spektaklu odbędzie się Rozmównica z udziałem artystów Sibiu Ballet Theatre. 

26 kwietnia (środa)
18:00 - Sibiu Ballet Theatre "One way ticket" (spektakl zamknięty)

27 kwietnia (czwartek) 
20:00 - Tanztheater Wuppertal Pina Bausch "VONA"

28 kwietnia (piątek) 
20:00 - Polski Teatr Tańca "Walka o ogień i wzrost gospodarczy" 

29 kwietnia (sobota)

12:00 - Narodowe Tańczenie - uliczna akcja wspólnego tańczenia poloneza - ul. Taczaka, wstęp wolny

Patronat honorowy nad akcją Narodowe Tańczenie objął Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Narodowe Tańczenie odbędzie się w ramach akcji TańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca.  

20:00 - 420PEOPLE "Why things go wrong" 

30 kwietnia (niedziela)
20:00 - 420PEOPLE "Why things go wrong" 

Organizator: Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Bilety: 90 zł (N), 60 zł (U) / bilety24.pl oraz w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul Taczaka 8 w Poznaniu od poniedziałku do piątku od 10.00 - 18.00; 

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, spektakle, Poznań, Teatr Polski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.