Dzieje się - Teatr

Światowej sławy tenorzy w Teatrze Wielkim

2009-10-01 08:32:00 | Poznań
Trwają próby do premiery „Ernaniego” Giuseppe Verdiego! Do Teatru Wielkiego zjechali się światowej sławy tenorzy: Emmanuel di Villarosa i Marc Heller!

Premiera opery „Ernani” Verdiego, która powstaje w koprodukcji z teatrami w Bilbao (Hiszpania) i Tel Avivie (Izrael) odbędzie się 24 października (kolejne przedstawienia: 25, 27 października). Teatr Wielki jako pierwszy pokaże tę nową wersję sceniczną, później spektakl wyruszy w tournée. Do głównej roli – Ernaniego, przygotowują się goście specjalni, światowej sławy tenorzy: Emmanuel di Villarosa i Marc Heller.  

Emmanuel di Villarosa debiutował w Landestheater w Linzu partią Tamina w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Od tego czasu kariera artysty prowadziła go przez Operę we Frankfurcie, Baadisches Staatstheater w Karlsruhe, Staatstheater Wiesbaden, Staatstheater Stuttgart oraz Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. W swym repertuarze ma szereg pierwszoplanowych partii, m.in. Rodolfo w „Cyganerii”, Edgardo w „Łucji z Lammermoor”, Hoffmann w „Opowieściach Hoffmanna”, Don José w „Carmen”, Alvaro w „Mocy przeznaczenia” Verdiego.

Marc Heller występuje na największych scenach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych, w tym Metropolitan Opera, Los Angeles Opera, Deutsche Oper Berlin, w takich rolach jak Rodolfo („Cyganeria”), Pinkerton („Madama Butterfly”), Cavaradossi („Tosca”), Książę Mantui („Rigoletto”), Alfredo („Traviata”), Riccardo („Bal maskowy”), Don José („Carmen”), tytułowy Faust Gounoda czy Des Grieux („Manon”). Śpiewał główną rolę w operze „Pierwszy cesarz” Tan Duna, wykonywaną w Szanghaju, z kolei rola Księcia w operze „Tea” tego kompozytora umożliwiła mu debiut w MET u boku Placido Domingo.

Przygotowania do premiery „Ernaniego” są bacznie obserwowane przez opery koproducenckie, a przyjazdem na październikowe Poznańskie Dni Verdiego (które zainauguruje premiera „Ernaniego”) są zainteresowani nie tylko dyrygenci i dyrektorzy wymienionych teatrów, ale także Ambasador Izraela w Polsce, przedstawiciele miast (Burmistrz Bilbao) i recenzenci największych europejskich czasopism operowych.

Prócz gościnnych solistów, którzy wcielą się w rolę Ernaniego, Teatr Wielki niebawem zaszczycą takie gwiazdy scen operowych jak: Julia Gertseva, Gweneth Ann Jeffers, Anna Lubańska, Antonello Palombi, Luca Salsi, M. Wade, Marco Vinco i Vittorio Vitelli, a poprowadzą ich tacy dyrygenci jak Roberto Tolomelli, Gabriel Chmura, Eraldo Salmieri czy Mieczysław Nowakowski.

ERNANI
Giuseppe Verdi


Premiera 24 października 2009
Kierownictwo muzyczne Mieczysław Nowakowski
Reżyseria Michał Znaniecki
Dekoracje Luigi Scoglio
Kostiumy Kornelia Piskorek
Światła Bogumił Palewicz

JJ/ip
Słowa kluczowe: Teatr Wielki, Poznań, repertuar, Ernani, Verdi, Emmanuel di Villarosa, Marc Heller, opera, spektakl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.