Dzieje się - Teatr

"Walk@ karnawału z postem" na żywo

2007-01-11 09:39:36 | Poznań

 16 stycznia 2007 o godz. 20.30 w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się spektakl Polskiego Teatru Tańca, pt. "Walk@ karnawału z postem" transmitowany na żywo w programie TVP Kultura. Realizatorem transmisji jest ośrodek poznański TVP3.

Premiera "Walki karnawału z postem" miała miejsce 22 stycznia 2002 roku, od tego czasu spektakl został zagrany przez Polski Teatr Tańca 60 razy w tak oryginalnych przestrzeniach jak m.in. Dwór Artusa w Toruniu, Pałac Branickich w Białymstoku, dziedziniec CK Zamek i MTP w Poznaniu, Agrykola w Warszawie czy Galeria Tower Building w Łodzi.

W roku 2003 "Walk@ karnawału z postem" była prezentowana przez tydzień na Festiwalu Noorderzon w Groeningen w Holandii, w tym samym roku otrzymała Buławę Hetmańską - nagrodę publiczności Zamojskiego Lata Teatralnego.

Dla widzów, którzy wolą tradycyjną, teatralną atmosferę, proponujemy edycję bez kamer  - 15 stycznia 2007, godz. 19.00, Muzeum Narodowe.

O "Walce karnawału z postem" pisano:

Premiera Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego "Walk@ karnawału z postem" budzi szacunek. W czasach obcinania funduszy na kulturę, niemożności i epatowaniem skandalem - rzecz prosta i piękna o człowieku, zwykłym, przeciętnym, uwikłanym w swoje słabości, lęki, ułomności i raczej nie skorym do żalu za grzechy, współtworzona przez poznańskich artystów oraz współorganizowana przez Akademię Muzyczną i Muzeum Narodowe. Wyobraźnia, odwaga i upór Ewy Wycichowskiej pozwoliły to przedsięwzięcie urzeczywistnić. (..)
Wysadzenie publiczności z wygodnych foteli, umieszczenie w polu gry, zmieszanie z tancerzami powoduje, że widz z podglądacza i oglądacza staje się współuczestnikiem.
Izabela Przyłuska, "Gazeta Malarzy i Poetów", I /2002

***

Wycichowska bada współczesne style zachowań cielesnych, sprawdza, jak strój determinuje zachowanie, w jaki sposób ogóle tendencje realizują się w poszczególnych gestach. Także w prezentowanym na Malcie spektaklu „Walk@ karnawału z postem" podąża właśnie tą drogą, odwołując się do średniowiecznej tradycji i moralitetowej. Post i karnawał to dwa przeciwne bieguny, różnoimienne kategorie czasu, poddanego specjalnym zasadom, określonego szeregiem nakazów i zakazów, ale to także dwa przeciwne stany świata człowieka, posiadające określoną dynamikę, formę, kolor, strój, sposób ekspresji (...)
Spektakle Wycichowskiej dopracowane są w najdrobniejszym szczególe, z niezwykłą dbałością o detal. Każdy jej projekt jest poszukiwaniem nowych form wyrazu dla istotnych tematów, czerpanych ze źródła szeroko pojętej kultury, jest refleksją nad człowiekiem i formą jego istnienia w świecie (...)
W teatrze Wycichowskiej taniec nigdy nie jest pustą formą, zawsze podporządkowany jest jakiejś myśli, jest nieustannym procesem odkrywania nowych przestrzeni, jest łamaniem barier, wykraczaniem poza stereotypy, przyzwyczajenia, standardy. Jej twórczość jest teatrem w całym tego słowa znaczeniu, a jej tancerze są równocześnie aktorami.
Barbara Frąckowiak, Teatr, sierpień 2002

"Walk@ karnawału z postem"
inscenizacja i choreografia: Ewa Wycichowska
muzyka: Zbigniew Łowżył, Krzysztof „Wiki" Nowikow, Henry Purcell, Henryk M.Górecki
scenografia: Bohdan Cieślak
kostiumy i rekwizyty: Ewa Łowżył
współtworzą i występują:
Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Agnieszka Błacha, Piotr Chudzicki, Adriana Cygankiewicz, Anna Gruszka-Kopeć, Kacper Lipiński, Paweł Malicki, Paweł Matyasik, Anna Marek, Katarzyna Kowalska, Karolina Kraczkowska, Iwona Pasińska, Bartłomiej Raźnikiewicz, Daniel Stryjecki, Ewa Sobiak, Paulina Wycichowska
oraz gościnnie:
Marcin Liber, Wojciech Wiński, Zbigniew Łowżył, Krzysztof „Wiki" Nowikow, Johnny Popiel, orkiestra Akademii Muzycznej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

Bilety: 15zł /20zł, na pokaz 16.01 do nabycia tylko przed spektaklem- ilość miejsc ograniczona!

Sprzedaż: Impresariat PTT (ul. Kozia 4), CIM (ul. Ratajczaka 44), http://www.ticket-art.pl/
Rezerwacje: Impresariat PTT - 061 8 52 40 08, impresariat@ptt-poznan.pl

15 stycznia 2007, godz. 19.00
16 stycznia 2007, godz. 20.30

Współorganizatorem spektakli 15 i 16 stycznia jest Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Słowa kluczowe: walka karnawału z postem, na żywo, tvp kultura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Andrzej Hrydzewicz, "Antygona"
Zmarł aktor Andrzej Hrydzewicz

Nie żyje aktor przez wiele lat związany ze sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.