Teatr
Księga Teatru

Księga Teatru

  • 2007-05-08, , godzina 19:00
  • 2 zł
  • Malarnia Teatru Polskiego, Poznań

Opis

Zapraszamy 8 maja (wtorek) do Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu na wykład Anny R. Burzyńskiej (UJ): Potęga złego smaku – Teatr Franka Castorfa.
 
 
Wykład poświęcony będzie jednemu z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych inscenizatorów współczesnych, od roku 1989 pięciokrotnie uznawanemu przez opiniotwórczy miesięcznik „Theater Heute” za najlepszego niemieckiego reżysera – Frankowi Castorfowi. Stanowić będzie próbę odpowiedzi na pytanie, na czym polega metoda reżyserska Castorfa, jakie są fundamenty estetyczne i ideologiczne jego twórczości oraz co decyduje o wyjątkowości kierowanego przez niego berlińskiego teatru Volksbühne.
 
Frank Castorf urodził się w 1951 roku w Berlinie, gdzie ukończył studia teatrologiczne na Uniwersytecie Humboldta. Jego biografię podzielić można na „okres wschodni” i „okres zachodni”. Pierwszy – to lata pracy w prowincjonalnych teatrach NRD: w Senftenbergu, Brandenburgii i Anklam; okres ten to czas wykształcania się własnego stylu inscenizacyjnego, eksperymentów z autorskim czytaniem repertuaru klasycznego (Szekspir, Ibsen, Lessing, Brecht) i współczesnego (Müller, Jelinek).

Drugi okres, trwający od 1990 roku, otwierają symbolicznie zburzenie Muru Berlińskiego i kontrowersyjna premiera Castorfa w Volksbühne – anarchistyczna inscenizacja „Zbójców” Schillera. W tym samym roku reżyser mianowany zostaje dyrektorem Volksbühne, którą to funkcję sprawować będzie co najmniej do roku 2010. Na deskach tej berlińskiej sceny powstawać będą jego najsłynniejsze spektakle: „Król Lear” Szekspira, „Tkacze” Hauptmanna, „Endstation America” (Tramwaj zwany pożądaniem) i „Forever Young” (Słodki ptak młodości) według Williamsa, a także monumentalne adaptacje kolejnych powieści Dostojewskiego („Biesy”, „Skrzywdzeni i poniżeni”, „Idiota”, „Zbrodnia i kara”), „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa czy „Berlin Alexanderplatz” Döblina. Okazjonalnie pracuje we Wiedniu, Salzburgu, Zurychu, Sztokholmie, Hamburgu i Bochum.

Dopełnieniem i ilustracją spotkania będzie projekcja spektaklu Franka Castorfa „Generał Diabła” według sztuki Carla Zuckmayera (spektakl w języku niemieckim z angielskimi napisami).


Mgr Anna R. Burzyńska doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Didaskaliami”. Jest autorką książki Mechanika cudu. Strategie metateatralne w polskiej dramaturgii awangardowej (2005).


Malarnia Teatru Polskiego w Poznaniu
wejściówki w cenie 2 zł do kupienia w kasie Teatru Polskiego

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.