Teatr
ROZMÓWNICA w Polskim Teatrze Tańca

ROZMÓWNICA w Polskim Teatrze Tańca

  • 2021-06-12, , godzina 17:00
  • ul. Stanisława Taczaka 8 , Poznań

Opis

„Mądre i mężne, i pełne rozwagi, i sprawiedliwe” – tak Platon określał w „Państwie” cechy idealnego miasta. Miało być najwyższym wytworem ludzkiej kultury, zachowywać organiczną  równowagę pomiędzy racjami ekonomicznymi i etycznymi, budować struktury zapewniające równe prawa, dostęp do zasobów, możliwość współdecydowania.

Tymczasem we współczesnych miastach i metropoliach dochodzi do wielu negatywnych zjawisk. Nierównomierny rozwój, stygmatyzacja obszarów problemowych, „gra o miasto”, przestrzeń i kierunki rozwoju, podporządkowana interesom najsilniejszych uczestników, to tylko niektóre z nich.

Jak można przełożyć obserwacje miejskiego życia na ruch? Jak zderzyć ze sobą stan obecny i postulowaną wizję lepszej przyszłości? Wyścig jako metafora miejskiego życia i stosunków międzyludzkich, opierających się na dążeniu do dominacji, stał się lejtmotywem choreograficznego projektu filmowego pt. „Taniec (Twoim) celem”, przygotowanego przez artystów tancerzy Polskiego Teatru Tańca w ramach projektu "Tworzenie sprawiedliwych miast: Włączenie Agendy 2030 do polityki lokalnej (w czasach dużych ruchów migracyjnych i uchodźstwa)”.

Projekt z udziałem artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca jest formą artystycznej prezentacji pięciu celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030. To rezolucja ONZ, ukierunkowująca współpracę międzynarodową na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, tj. zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw w taki sposób, by nie ograniczało to możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń i w połączeniu z dbałością o naturę.

Chcielibyśmy pokazać, w jaki sposób cele zrównoważonego rozwoju,  tj. równość płci (cel nr 5), mniej nierówności (cel nr 10) zrównoważone miasta i społeczności (cel nr 11), działania w dziedzinie klimatu ( cel nr 13), pokój, sprawiedliwość i silne instytucje (cel nr 16) sformułowane w Agendzie ONZ korespondują z koncepcją zaproponowaną przez artystów Polskiego Teatru Tańca, którzy przełożyli je na język ruchu i środki filmowe.

Projekcja ich prac będzie częścią czerwcowej rozmównicy pt. Shaping fair Cities, która odbędzie się 12 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.

Naszymi gośćmi będą: Stella Gołębiewska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. Polityki równościowej, Marta Mazurek, przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności powołanego przez Prezydenta Poznania, główna specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Monika Zembrzycka, Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.  

Ostatnio dodane
Kongres futurologiczny
Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zadebiutuje 11 czerwca.

Jagoda Szelc
Jagoda Szelc o reżyserii spektaklu "Maszyna": Panoptykon na lewą stronę [Wywiad]

To jest jak przestawić się z francuskiego na migowy - mówi reżyserka filmowa, która spróbowała swych sił w teatrze.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.